Raspberry pi 4 QT

0

Cześć zna się ktoś na systemach wbudowanych (np Yocto) dla raspberry pi. Jakis uproszczony tutorial jak to dziala co musze zrobic zeby bootowalo sie w miare szybko, jak wygląda budowanie wlasnej wersji, co musze zrobić itd. Dzieki za pomoc. Chcialbym zrobic takze wlasne gui wiec nie obejdzie sie bez QT.

0

Nie znam się za bardzo na yocto, ale parę razy odpaliłem apkę QTową z renderingiem directfb i działała. Czas bootowania ~20 sek., przy czym to był build bardzo minimalistyczny: QT+moja aplikacja+busybox.
Edit: tutoriale z sieci generalnie działają, aczkolwiek część pokazuje jak pewne rzeczy uzyskać niekoniecznie tak jak twórcy yocto to sobie wymyślili.

0

chcialem stworzyc hmi do swojego samochodu co wymagalo by wrecz szybkiego startu samego systemu i pozwolilo by mi dosc obszernie korzystac z np bluetooth czy polaczenia z siecia.

0

Fabryczny infotainment w moim wozie startuje jakoś podobnie. Przy czym Rpi może być słabą opcją z uwagi na fakt, że Linux preempt-rt na nim nie zadziała (driver karty sd jest z nim niezgodny). Jeśli nie zależy Ci na RT to po prostu próbuj.

0

Zastanawiam się nad użyciem boot2qt albo yocto nie wiem co bootuje sie szybciej i jakie sa ograniczenia

1

Boot2qt to jest w zasadzie yocto przygotowane przez QT company. ;)
Masz jeszcze buildroota, jest o wiele prostszy i szybszy w budowaniu ale o wiele mniej elastyczny.

0

sorki za te pytania ale czym roznia sie boot2qt i buildroot czynp na buildroot nadal moge tworzyc aplikacje qt i ktore szybciej sie bootuje. Nie ma zbyt wiele poradników na temat buildroot dla raspberry pi 4. Wiecej było dla boot2qt wiec sadze ze jest o wiele lepszy.

0

Buildroot jest prostszy i buduje się w miarę szybko ale i możliwości daje mniej. A Yocto jest bardzo zbliżone do build systemu Gentoo; pierwszy (minimalistyczny) build na moich 8miu core’ach trwał dniówkę, także dość wolna (buildroot 2h), potem przyrostowe były już szybkie.
A czas bootowania zależy od skonfigurowanego systemu, w obu przypadkach uzyskiwałem okolice 20sek.
Na BR nie budowałem QT, ale jest w paczkach więc zakładam, że się da.
Obejrzyj to: https://events.static.linuxfound.org/sites/events/files/slides/belloni-petazzoni-buildroot-oe_0.pdf

0

Dzieki buduje teraz Buildroota i zobaczymy jak to wyjdzie.

0

Tak na szybko jak ktos mogl mi odpowiedziec. Czy ten Buildroot potrzebuje duzo miejsca na dysku? poneiwaz robie to z 64 gb i nie wiem czy nie zatrzymac procesu i nie powiekszyc dysku na maszynie wirtualnej.

0

Nie dam sobie nic uciąć ale może być mało, zwłaszcza z QT. 100 GB to jest imho bezpieczna dolna wartość.

0

na razie nawet wybrac nie moge qt wiec zbudowalem bez ale pytanie jak to naprawic poniewaz w toolchain nie widze takeigo czegos jak przykladowo nptl

0

Cptl? No QT jest na pewno, a inne pakiety - nie wiem, szukaj. Ew. poczytaj w dokumentacji jak dodać własne.

0

jestem po prostu ślepy, sprawa załatwiona. Dzieki za pomoc

0

powyskakiwaly bledy po dodaniu qt

0

Ma ktos moze pojecie co zrobic zeby raspberry na buildroot widzial wifi ? probowalem poradnikow z internetu i zadnych efektow

0

Nie jestem pewien ale szukałbym paczki z firmware w nazwie, np. Linux firmware albo kernel firmware.
Edit: to widziałeś? https://github.com/danielnilsson9/buildroot-rpi3

0

chyba nie moge korzystac z buildroota z rpi3 na rpi4

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1