Utknąłem - co robić?

0

Hej, Potrzebuję żeby ktoś po kolei mi wyjaśnił jak ogarnąć programowanie, sieci komputerowe, algorytmy itd. bo mam wrażenie że utknąłem na etapie czytania książek i oglądania kursów.

3

@lester29: Napisz jakiś projekt.
Zacznij od najbardziej oklepanego CRUD'a, jest to on dość prosty w najbardziej banalnej wersji, choć może się rozrosnąć do dość sporych rozmiarów, ponieważ można w nim połączyć kilka różnych zagadnień, sieci, bazy danych, konteneryzację i coś pewnie jeszcze wymyślisz w zależności od tego, czego chcesz nauczyć się w praktyce a nie tylko teorii.

7

Opowiem Ci historię pewnego chłopca. Urodzony na podlasiu jako niechciane dziecko. Wpadka, nazywając rzeczy po imieniu. Dorastał w samotności, matka alkoholiczka była zajęta licznymi libacjami i nowo poznanymi wujkami naszego małego kolegi. Chodził codziennie 10 km do szkoły w jedną stronę na przełaj przez pole. Nikt nie chciał się z nim zadawać przez szpotawe kolana. Żyjąc w samotności, zanudzał się na śmierć, patrząc w sufit i pytał, czy naprawdę tak wygląda życie w Polsce? Pewnego dnia idąc po zmroku do wiejskiego slepu, prosić o bułkę spotkał pewnego starca. Wpadł na naszego młodzieńca i zaczął przepraszać, okazało się, że jest niewidomy. Chłopiec posmutniał na twarzy, a starzec się uśmiechnął pod nosem. Wyciągnął ze swojej torby pewną książkę, a była to Symfonia C++. Wręczył ją chłopcu, mówiąc, że mu już się nie przyda, bo oślepł, a dzięki niej życie chłopca pewnego dnia się zmieni. Starzec się pożegnał i odchodząc, rozpłynął we mgle.

Chłopiec zaczął ją czytać z wielką ambicją, niestety nie miał komputera, a wszystkie kartki i zeszyty były używane jako opał, bo matka przepiła węgiel. Spędził długie noce i dnie na czytaniu, dorósł w międzyczasie, aż w końcu zaczął aplikować o pracę. W końcu nadszedł ten dzień, rozmowa na staż. Niestety okazało się, że jego wiedza jest niewystarczająca i przestarzała. Wrócił do wynajmowanej klitki na 10 piętrze w mieście wojewódzki i wpadł w szał, przeplatany żalem i płaczem. Krzyczał, że starzec go oszukał i w furii wyrzucił książkę przez okno. Nie mylicie się, spacerowałem pod tym blokiem. Dostałem w głowę i spostrzegłem jedno jedyne otwarte okno nade mną. Chciałem rozliczyć się z moim niedoszłym mordercą, poszedłem na górę, wywarzyłem drzwi, a dorosły już młodzieniec rzucił mi się z płaczem w ramiona. Nie widziałem, co się dzieje. Opowiedział mi swoją tragiczną historię, a ja powiedziałem, że spełnię jego marzenie. Zaprosiłem go do Szafran Coding School. Wszystkie jego marzenia się ziściły. Zarabia potężne pieniądze. Niebo nie jest limitem, a starzec miał rację.

Pamiętaj, bootcamp to Twoje drzwi do IT. Zapisz się już dziś, inni nie zwlekają. Pomyśl o tym.

2
lester29 napisał(a):

Hej, Potrzebuję żeby ktoś po kolei mi wyjaśnił jak ogarnąć programowanie, sieci komputerowe, algorytmy itd. bo mam wrażenie że utknąłem na etapie czytania książek i oglądania kursów.

Praktyka. Własne eksperymenty. Realizowanie własnych pomysłów.

Jeśli nie masz inwencji twórczej, to bierzesz gotowe zadania (np. stronki typu Leetcode, gdzie masz zadania z algorytmów) albo robisz to, co wszyscy robią (np. piszesz kolejny kalkulator czy todo listę. Może nie jest to odkrywcze, ale może nie musi) czy szukasz stron z inspiracjami.

2

trwa adwent kodowania. Zobacz sobie zadanka tam czy potrafisz już je rozwiązać

0

Nie obejdziesz największego problemu: mastery of misery jak to ktoś kiedys ładnie ujął. Czyli klepanie kodu do bólu (jesli chodzi o programowanie), aż poczujesz, że możesz napisać właściwie cokolwiek. Dodatkowo słuchanie (wybrałem ten cover, bo ładna buzia śpiewa). Tak na marginesie - do czego potrzebne Ci sa sieci komputerowe? Mocno bym sie zastanowił czy potrzebne ci są na początku algorytmy - jak nie umiesz programować to byle rekrutacja z live codingiem zniszczy Cię bez dochodzenia nawet to sensowniejszych algorytmów. A w pewnie 90%+ firm (ew. 99%) tych algorytmów nie ma i nie będzie :D

0

Hejka, co się stało, skąd to zwątpienie? Dlaczego czujesz takie zagubienie?
Każdy z nas miał problemy na początku drogi. Nauka to ciągły proces pełen wzlotów i upadków, ale najważniejsze jest to, co przychodzi na koniec - satysfakcja z tego, że zrealizowało się projekt, nawet jeśli na razie to trywialny CRUD, to przecież od czegoś trzeba zacząć, nie? Miesiąc temu nie umiałem skonfigurować środowiska, a dziś śmiga pierwsza apka do zarządzania sklepem! Co będzie za rok? A za 5 lat?

Jeśli czujesz się zagubiony, to najpierw wybierz dowolny język programowania (obyś tylko nie stracił za dużo czasu), najlepiej jeden z popularniejszych, bo będzie do niego sporo materiałów, a w trakcie procesu nauki i tak będziesz poznawał ich więcej. Weź pod uwagę też to, czym chciałbyś się zająć: programowanie aplikacji webowych, embedded, data science?

Wśród propagatorów nauki i ludzi specjalizujących się w rozwoju osobistym ostatnio najpopularniejsza jest metoda pięciu kroków, dlatego proponuję naukę rozbić na 5 etapów:

Przykładowa 5-krokowa ścieżka nauki dla programisty aplikacji webowych w Javie:

  1. Zacznij od zrozumienia podstaw języka Java. Skup się na konstrukcjach języka takich jak: zmienne, operatory, pętle, instrukcje warunkowe, klasy i obiekty.
  2. Następnie, poznaj podstawy programowania webowego, takie jak HTML, CSS i JavaScript.
  3. Po opanowaniu podstaw, zacznij poznawać biblioteki i frameworki webowe dla Java, takie jak Spring, Hibernate czy Apache Struts.
  4. Po opanowaniu tych bibliotek, zacznij tworzyć proste aplikacje webowe, korzystając z frameworków, które poznałeś.
  5. Na końcu, poćwicz tworzenie bardziej skomplikowanych aplikacji, takich jak serwisy e-commerce czy aplikacje CRUD.

Przykładowa ścieżka nauki dla specjalisty data science piszącego w Pythonie (w pięciu krokach):

  1. Poznaj tajniki języka programowania Python.
  2. Poznaj podstawy analizy danych, takie jak różne metody statystyczne, wizualizacje danych i podstawy uczenia maszynowego.
  3. Gdy opanujesz podstawy, zacznij poznawać biblioteki i frameworki Pythonowe do analizy danych, takie jak NumPy, Pandas, Matplotlib, Seaborn, Scikit-learn.
  4. Zacznij tworzyć proste analizy danych, na przykład czytanie danych z plików, przetwarzanie i wizualizacja danych.
  5. Poćwicz tworzeni modelów uczenia maszynowego, analizy czynników wpływających na dane czy analiz predykcyjnych.

Przykładowa ścieżka nauki dla programisty embedded (C++) w pięciu krokach:

  1. Naucz się języka C++, uwaga - nie jest on najprostszy.
  2. Następnie poznaj podstawy programowania embedded, takie jak architektura procesorów, systemy operacyjne dla urządzeń embedded i interfejsy sprzętowe.
  3. Po opanowaniu podstaw, zacznij poznawać biblioteki i frameworki C++ dla programowania embedded, takie jak Embedded C++, QT for Device Creation czy ARM mbed.
  4. Po opanowaniu tych bibliotek, zacznij tworzyć proste programy dla urządzeń wbudowanych - na przykład programy kontrolujące peryferia czy programy obsługujące protokoły komunikacyjne.
  5. Na końcu poćwicz tworzenie bardziej skomplikowanych projektów, takich jak systemy wbudowane z wieloma modułami czy aplikacje dla urządzeń IoT.

Ja w Ciebie wierzę, forum jest do Twojej dyspozycji, do dzieła @lester29!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1