100 wątek o wyborze języka

0

Cześć. Wiem, powinienem użyć wyszukiwarki. Ale jak ktoś już tutaj trafi, to może jednak zechciałby napisać coś merytorycznie pożądanego :-)
Opis skrótowy:

  • programuję w C mikrokontrolery (dość dużo, bo to małe hobby);
  • jakoś tam się poruszam w C++ (tylko "aplikacje" na konsole)
    (pisze to tylko po to żeby było wiadomo, że jakiś ogólny pogląd na czym polega to programowanie już mam - rynkowego natomiast za grosz);

Meritum:
jaki język możecie polecić do nauki programowania przy założeniu następujących oczekiwań:
a) stosunkowa duża łatwość znalezienia pracy (na polskim rynku)
b) stosunkowo dobre zarobki (to nie musi być 10k, ale też nie 3k - no chyba że na początku)
c) stosunkowo mały nakład pracy/łatwość przyswajania języka
Założenia są takie, że nie ma znaczenia "w czym czuję się lepiej" - back-end/front-end - i tak nie wiem z czym to się je, bo w ogóle nie jestem wdrożony w branże.
Zakładamy, że NIE jestem wybitnie inteligentny, ale też posiadam kilka zwojów mózgowych więcej niż kurczak :-). Ot przeciętny kowalski nie mający problemów z matmą - tą wyższą również.

Zależałoby mi żeby wypowiedziały się osoby siedzące trochę w branży - macie kumpla który zadaję Wam takie pytanie - co mu odpowiecie?

Przepraszam jeśli uznacie, że zaśmiecam forum głupimi pytaniami.

0

Na początek powinieneś poeksperymentować, co Cię bardziej kręci. Ścieżek jest wiele, najpopularniejsze w tej chwili to Java (i inne języki na JVM), JS (frontend) i Python (data sciencie, ML). Próg wejścia IMO najniższy jest w JS i Pythonie, natomiast pamiętaj o zasadzie easy to learn, hard to master. Z Javą jest ten problem, że na dobra sprawę nie wiadomo jak się tego uczyć, bo ekosystem jest ogromny.

3

Nie martw się, na powtarzające się pytania mam przygotowaną odpowiedź Który język programowania wybrać na początek - język korporacyjny. W skrócie Java lub C#. IHMO C# jest trochę trudniejszy

1

A dlaczego nie rozszerzysz tego co umiesz i nie wejdziesz np. w embeded? Popatrz na ogłoszenia ze swojej okolicy.

1

haskell

1
aergy napisał(a):

haskell

Ale na tym nie zarobisz :(
Przynajmniej nic o tym nie słyszałem :(
Ale do nauki programowania świetny :)

2

@Kamil Żabiński: Zarobisz na Haskellu, tylko trudno się wkręcić. New Byte Order w Krakowie pisze w tym języku: https://www.luna-lang.org/, znajomy w Facebooku był na stażu doktoranckim (chyba tak to się nazywa), gdzie też pisał w Haskellu.

Jaki język wybrać to temat rzeka. Musisz poczytać o różnych, może jakiś mały programik w kilku napisać i możesz zdecydować, a i tak może się zmienić. Pracując nie tak długo pisałem już w Ruby, Javie, Groovy, Pythonie, Elixirze, JavaScripcie, CoffeeScripcie, więc też nie warto nadmiernie się przywiązywać. Z moich obserwacji wynika, że w Javie łatwiej znależć pracę na miejscu, ale zdalnie już nie koniecznie. W PHP, Ruby i Pythonie łatwiej jest o pracę zdalną, ale stacjonarnie jest mniej ofert. Ze stawkami różnie bywa, ale korpo z Javą częściej nie pożałują pieniędzy.

0
JumpSmerf napisał(a):

Ze stawkami różnie bywa, ale korpo z Javą częściej nie pożałują pieniędzy.

Konkretnie z Javą czy z JavaScript? Przed Javą mam (być może bezpodstawnie) jakieś uprzedzenie. W sensie C# to byłaby pewnie swego rodzaju kontynuacja, Python jest niby prosty, a Java? Jak się do tego zabrać? Standardowo od kupienia jakiejś książki?

Spring (Boot), Hibernate i Maven w większości firm wyczerpuję materiał na juniora
Pytanie jak w 2020 uczyć się Javy i Springa, żeby zrozumieć co się dzieje.

Czyli jak się uczyć, żeby wiadomo było co się dzieje?

jurek1980 napisał(a):

A dlaczego nie rozszerzysz tego co umiesz i nie wejdziesz np. w embeded? Popatrz na ogłoszenia ze swojej okolicy.

To byłoby całkiem logiczne, ale w okolicy, w której mnieszkam nie potrzebują programistów. Przynajmniej w tej najbliższej, w promieniu 50 - 70 km już byłoby lepiej... ale własnie po to ten wątek - że jak już dojeżdżać tyle, albo się przeprowadzać to o co najlepiej zahaczyć :-)

0

„Czyli jak się uczyć, żeby wiadomo było co się dzieje?” - ze zrozumieniem :) powinieneś wiedzieć, za co odpowiadają te narzędzia, umieć diagnozować problemy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0