Początek programowania?

0

Witam, chciałbym zwrócić się do Was z pewnym pytaniem. W sumie nie wiem jak to ująć, ale mam nadzieję, że wszystko będzie zrozumiałe :) Zacznę od początku.
W kwestii komputerów nie jestem całkiem zielony. Kilka pecetów złożyłem samodzielnie, w przeszłości tworzyłem dość proste kalkulatory w C++, ale nic większego. W sensie nie jest to tak, że gram tylko w gry i mówię "hmm będę dobrym informatykiem". Obecnie mam dużo wolnego czasu i chciałbym skupić się na samodzielnym rozwoju umiejętności programowania. I tutaj pytanie: czy warto całkowicie poświęcić ten czas na naukę programowania? Czy ucząc się samodzielnie mogę w przyszłości osiągnąć coś w tej branży? Myślałem jeszcze nad kursami programowania, ale nie wiem jak dokładnie to wygląda i czy w ogóle warto.
No to jak na razie na tyle :)

1

Rozpocząłeś temat idealny dla trolli-podśmiechujków, którzy zaczną przywoływać anegdoty o embrionach :). Podejdę do tematu jednak poważnie – tylko od Ciebie zależy, co chcesz w życiu robić i powinieneś tę decyzję podjąć samodzielnie. Oczywiście dobrze mieć osoby, które odpowiednio doradzą lub podzielą się spostrzeżeniem, ale czy ktokolwiek z nas może stwierdzić, co jest dla Ciebie najlepsze? Jeśli lubisz programować i widzisz w tym dla siebie przyszłość, to nie ma złego momentu, żeby zacząć to robić i w przyszłości czerpać z tego profity.
Odnośnie kursów programowania, niektórzy sobie je chwalą i zaczynali od tego przygodę. Drudzy natomiast wychodzą z założenia, że jest to strata czasu i programowania uczy się po prostu pisząc kod, a do pomocy wystarczą materiały w Internecie. Ponownie: decyzja należy do Ciebie.

0

Dziękuję, że podszedłeś do tematu poważnie, bo spodziewałem się trochę jak to ująłeś "trolii-podśmiechujków". W każdym bądź razie o taką właśnie rzetelną odpowiedź mi chodziło. Najważniejsze dla mnie jest to, czy samemu da się osiągnąć sukces w programowaniu bez uczelni. Myślę, że na ten czas kursy odłożę na bok i najwyżej w przyszłości coś więcej na ten temat poczytam. Jeszcze raz dzięki za szybką odpowiedź. Jakby ktoś jeszcze miał coś sensownego do dodania to z chęcią poczytam :)

0

Ja się teraz uczę samodzielnie C++17 i Pythona.

1

Programowania można się nauczyć samemu jeśli ma się trochę oleju w głowie. Kwestia ile masz na to czasu. Ja przez lata, jako dziecko bawiłem się w programowanie i przyniosło całkiem dobry rezultat. Studia i książki i tym podobne, moim zdaniem mają dobry skutek tylko jeśli masz odpowiednią ilość doświadczeń do których można je odnieść. Najpierw praktyka, potem teoria, ale warto trzymać w tym równowagę.
Moim zdaniem najlepszym sposobem jednak jest zastanowić się jaki program by ci bardzo ułatwił życie i wprowadzić go w życie. Jakkolwiek, byle prosto. Jak nauczysz się rozwiązywać problemy można się uczyć języków programowania, hehe :) Warto jednak zapamiętać, że język dobiera się pod problem. I w gruncie rzeczy one wszystkie niewiele różnią się od siebie. Koniec końców i tak wszystkie tłumaczą się na kod maszynowy – najpotężniejszy język. :)

2

Tak, można się nauczyć programować samodzielnie, jeżeli załapiesz bakcyla i stanie się to pasją. Oprócz tego dobrze by było gdybyś przerobił jakieś kursy z Coursera, Udacity (od początku do końca) albo poszedł na studia informatyczne, ponieważ w ten sposób usystematyzujesz wiedzę i zetkniesz się z kodem pisanym przez innych oraz poznasz zagadnienia, które niekoniecznie wydają się ważne i interesujące.

1

Zamiast się zastanawiać i zakładać kolejny temat jakich wiele wybierz sobie technologię i napisz coś. Zobaczysz czy Ci się to spodoba czy nie.
Napisz sobie jakąś stronkę z rozbudowanym backendem, napisz sobie jakiś programik desktopowy, grę w Unity (z wykorzystaniem C#), może gierkę w javascripcie.
Jeżeli jest jak mówisz, że masz dużo wolnego czasu to dlaczego by nie spróbować kilku różnych technologii? Bardzo możliwe, że któraś z nich skradnie Twe serce. :)

0

Tak właśnie zrobię. Jako, że już wcześniej bawiłem się ciut w C++ to zamierzam skupić się na razie na tym języku, a później popróbuję innych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1