Jak nauczyc sie programowania?

0

Witam!
Zacznę od tego, że podstawy programowania znam. Obecnie studiuje informatyke, ale mam problemy z programowaniem. Do momentu tablic, ich sortowania itd. wszystko bylo ok. Problem pojawil sie z pojawieniem sie struktur, list, kolejek itd. Problem w tym, ze nie wiem jak moge sie tego nauczyc. Wiem, ze jest mnostwo poradnikow, ale wiekszosc z nich jest w jezyku angielskim (co prawda troche rozumiem, ale zdecydowanie za malo, zeby sie polapac o co chodzi). Stad moje pytanie, w jaki sposob moge sie tego nauczyc?

2

Jeśli masz problemy z angielskim to ja zacząłbym od nauki tego języka właśnie. Bez złośliwości, ale większość porządnych materiałów, dokumentacji, objaśnień czy opracowań jest właśnie w tym języku i jeśli masz trudności z jego rozumieniem to będziesz miał ograniczony dostęp do najbardziej aktualnej i jakościowej wiedzy. Może zdarzyć się tak że źródła po polsku będą niewystarczające i wtedy leżysz. Już nie mówiąc że w przyszłości jeśli będziesz pracował jako programista to będziesz tworzył i korzystał z dokumentacji po angielsku. To jest obowiązujący standard i braku angielskiego się nie przeskoczy.

1

Struktury, Listy i kolejki to także podstawy w programowaniu. Po za rozumieniem dokumentacji technicznej napisanej po angielsku, watro też dużo programować, przepisując przykłady, a później je analizując i modyfikując, by dowiedzieć się jak to działa.
Jeżeli to będzie dla ciebie za trudne to zmień kierunek.

0

Ćwiczyć, czytać i oglądać tutoriale na YT, jest tego dużo i w obrazowy sposób pokazują jak to jest zrobione :) Sam się obecnie zmagam z nauką :)

3

Jeżeli to będzie dla ciebie za trudne to zmień kierunek.

@xmcc nie słuchaj jak ktoś tak mówi. Jeżeli Ci się to podoba, to programuj, tylko musisz obrać dobrą strategię nauki.

Najpierw bezwzględnie musisz nauczyć się języka angielskiego.

To jest najważniejsze. Jeżeli nie potrafisz czegoś zrozumieć, to nie oznacza, że jesteś głupi, czy to nie jest dla Ciebie, tylko nie znalazłeś osoby, której wytłumaczenie by do Ciebie trafiło. Wszystko można wytłumaczyć tak, żeby dana osoba zrozumiała. Tutaj pojawia się własnie konieczność znajomości języka angielskiego.

Ja podczas nauki programowania co chwile nie potrafię czegoś zrozumieć. Czytam jakąś książkę i autor to tłumaczy w kompletnie obcy mi sposób, ale nie zniechcam się. Otwieram google i wiem, że znajdę odpowiedź, która do mnie trafi tylko muszę poszukać. Dzięki temu, że dosyć dobrze znam angielski mam ten komfort, że ilość dostępnych materiałów jest gigantyczna. Czasami jest tak, że czytam 5-6 odpowiedź na stackoverflow i dalej nie czaje, ale w pewnym momencie znajdzie się ta jedna osoba, która użyje takiego porównania, że zrozumiem, będzie ten znajomy każdemu z nas moment aha.

Przykładem są wzroce projektowe. Mój kolega z roku otworzył jedną książkę GoF i stwierdził, że to poje... Ja mam książkę GoF + Head First Design Patterns + video tutoriale Dereka Banasa (po ang!) + dodatkowo o każdym czytałem w 15 różnych wątkach na stackoverflow, żeby je zrozumieć. Gdybym się ograniczył do materiałów w języku polskim, to też pewnie doszedłbym do podobnych wniosków co mój kolega.

Jeżeli ograniczasz się tylko do materiałów w języku polskim, które z nielicznymi wyjątkami już na starcie są gorszej jakości to nie dziwie się, że szybko dochodzisz do wniosku, że masz problemy z programowaniem.

Zbankrutujesz
Materiały w języku ang są darmowe. Autorzy często udostępniają ksiązki na githubie za darmo, ale tylko w wersji angielskiej. Możesz również pobrać każdy ebook jaki Ci sie podoba (oczywiście zachęcam do kupowiania w miarę możliwości finansowych). Inaczej kupisz trzy książki i nie masz 2 stów.

Nie potrzebujesz mówić biegle po angielsku.
Wystarczy przyjąć odpowiednią taktykę. Do zrozumienia 80% tego co się mówi w ciągu dnia, w zależności od statystyk, potrzebujesz ok. 1000 słów. Do tego instalujesz dodatek do chrome, który pozwala Ci w sekunde sprawdzić słowo, którego nie znasz (wystarczy zaznaczyć kursorem). Po kilku tygodniach zapamiętasz słownictwo techniczne i jesteś w domu.

Wiem, że to trudne, ale musisz się przemóc. Oglądaj video tutoriale po ang i w pewnym momencie zdasz sobie spawę, że zaczynasz rozumieć co się do Ciebie mówi.

Polecam Dereka Banasa https://www.youtube.com/resul[...]y=derek+banas+data+structures Mówi dosyć wyraźnie i jak włączysz jutubowe napisy to też pewnie więcej zrozumiesz.

Koniec końców czasami wystarczy się przespać z danym problemem.
Odstawić jakąś rzecz na tydzień, dwa i wrócić do nauki. Mózg sobie poukłada pewne rzeczy i łatwiej Ci będzie ponownie do danej sprawy podejść.

Gwarantuję Ci, że jesteś w stanie się nauczyć wszystkiego, musisz tylko odpowiednio dobrać techniki nauki do swojej osoby i ułatwić sobie dostęp do różnych materiałów po przez naukę języka ang.

Dodam jeszcze, że czasami musisz dobrze opanować podstawy, żeby zrozumieć struktury danych czy inne rzeczy. Wykładowcy nie zawsze podają wiedzę w takiej kolejności jak trzeba. Jak byłem na pierwszym roku to na jednym zjeździe była instalacja środowiska, a drugim klasy i cała reszta, a na trzecim gość zapodał struktury danych i poczułem się jakby ktoś mi walną w łeb jakąś duża cegłą. W momencie kiedy zrozumiałem o co chodzi z tymi klasami obiektami i poznałem podstawowe pojęcia programowania obiektowego łatwiej mi było odnaleźć się w tych wszystkich listach itp.

0

sprobuj podstaw programowania obiektowego z mojego kursu. Moze troszke rozjasni czym jest programowanie obiektowe

www.fasadin.4programmers.net

0

Tyle pitolenia.
Do autora: Poczytaj o algorytmach i srtukturach danych. Jak wynika z tego co piszesz masz problem z bardziej skomplikownymi programami. Przysiądź na chwilę i postaraj się to zrozumieć. Te wszsytkie tematy są po prostu rozwinięciem tego co już znasz. 99% rzeczy w komputerach jest logiczne ;)

0

Ja sie nauczyłem programować z najwyższej konieczności, bo był mi potrzebny bot do Metina w AutoIT. Potem mi się to spodobało a dzisiaj już nie zlicze języków i frameworków które umiem.

0

Mówicie Angielski, niedobrze, ja miałem w liceum francuski.

Co do YT, Derek Banas / New Boston jest OK

1

Gadanie z tym angielskim, ja angola rozumiem tak, że pół dokumentacji tłumacze przez googla a od 2,5 roku pracuje zawodowo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0