Jak uczycie się programowania?

0

uczę się i uczę i zastanawiam się jak inni się uczą bo może mnie jakaś inwencja zaciekawi ;D

8

Z książki:

ksiazka

0

he he he, to tak jak ja
a robicie jakieś notatki które potem katujecie czy bardziej na żywca?

1

Początkowo uczyłem się z polskich poradników, żeby w ogóle być w stanie zrozumieć podstawy 'programowania' (html, css, javascript heh). Stopniowo jak poznawałem te technologie, byłem w stanie napisać już proste, a czasem bardziej zaawansowane strony, zacząłem korzystać ze źródeł po angielsku np. gdy napotykałem jakiś problem czy chciałem dowiedzieć się coś nowego.
Podobnie postąpiłem ucząc się php, symfony, podstaw pythona.

Nauka programowania to szerokie pojęcie, bo oprócz tego o czym wspomniałem, oglądam także filmy na youtube (ala poradniki, wytłumaczenie danego zagadnienia), czytam artykuły z danego zagadnienia (np. how to create login page with PDO i inne, aby znaleźć rozwiązania z dobrym jakościowo kodem, co z polskich źródeł nie jest takie proste) oraz oczywiście korzystam z dokumentacji danej technologii.

Na przykład ucząc się Symfony, dokumentacja okazała się naprawdę solidna oraz solidna.

Można robić zadanie ze stron do nauki programowania (np. robiłem podstawy Javy na HackerRank).

Na obecną chwilę większość nowych rzeczy poznaję w języku angielskim, po prostu wyszukując dany temat i przeglądając artykuly, stackoverflow itd.

Dodatkowo jako cenne źródło nauki uznaję od jakiegoś czasu niektóre grupy na facebooku. Trafilem np do polskiej grupy od Symfony, gdzie są osoby naprawdę chętne do pomocy i gdy trafiasz na problem, z którym serio masz dużą zagwozdkę czy chcesz poznać jakieś inne spostrzeżenie na daną sytuację, jest to bardzo dobre miejsce do tego celu, gdy nawet stackoverflow czy dokumentacja nie jest wystarczająca.

1
Johny123 napisał(a):

he he he, to tak jak ja
a robicie jakieś notatki które potem katujecie czy bardziej na żywca?

Notatki robiłem jak zaczynałem uczyć się podstaw Javy, ale po jakimś czasie zrezygnowałem i nie wydaje mi się, że jest to dobry pomysł, z pewnością notowanie zbyt wielu rzeczy. Rzeczy, które są dla Ciebie naprawdę trudne do ogarnięcia warto sobie zapisać, ale bez przesady.

Do tego najlepiej pisać nawet malutkie projekty, bo z każdym kolejnym, będziesz pamiętał to wszystko coraz lepiej.

0

To kwestia preferencji sposobu nauki. Nie ma złotej recepty.
Jestem słuchowcem, więc dla mnie idealną kombinacją są:
kursy Udemy(te dobre) + własne projekty + dokumentacja i blogi

1

Jak nie katuję czegoś na żywca, to prawdopodobnie po tygodniu nie będę pamiętał, że w ogóle się tego uczyłem :D

Także najczęściej uczę się czegoś, gdy jest mi to potrzebne w pracy lub na uczelni, robiąc zapamiętuję i mogę iść do przodu - problem jest taki, że taka wiedza może być dość wyrywkowa i nieuporządkowana, ale zwyczajnie nie byłbym w stanie uczyć się języka / frameworka / narzędzia etc. rozdział po rozdziale. Zapomniałbym początku przed dotarciem do końca.

A co do źródeł to zaczynałem na początku liceum (pomijając jakieś bieda-HTMLe / Logo w podstawówce czy nieudane próby ugryzienia C++ w gimnazjum) od jakichś polskojęzycznych kursów i kursideł, ale to raczej dlatego, że nie znałem lepszych źródeł, niż dlatego, że były jakieś super. Zresztą, raczej nie poświęcałem na to zbyt wiele czasu, w liceum raczej dziobałem z ciekawości niż jakoś wielce uczyłem się, żeby zostać programistą albo w ogóle robić z tym coś konkretnego ;) Potem na studiach jakoś szybko przerzuciłem się najpierw na anglojęzyczne tutoriale i tym podobne i zacząłem się oswajać z dokumentacją i SO, a z czasem udział tutoriali sobie stopniowo malał na rzecz dokumentacji i SO. Teraz jak potrzebuję sięgnąć po coś nowego, to raczej w ciemno biorę dokumentację, a jak to nie wystarczy i natknę się na jakiś problem, to przekopuję SO, kod źródłowy, nieraz przechodzę przez stack trace i zastawiam breakpointy np. w kodzie frameworka tak długo, aż znajdę root cause mojego błędu i sposób na jego rozwiązanie.

Do nauki nowego języka po zmianie projektu w pracy fajnie sprawdził się kurs "Kotlin Fundamentals" czy jakoś tak na Pluralsight i sandbox online do zabawy - tak, żeby ogarnąć podstawy, reszty douczam się cały czas w trakcie pracy nad projektem ;)

1

@Johny123: książki są jedną z skutecznych metod nauki, ale do wyboru trzeba podejść z głową. Dlaczego? Aby nie czytać książek z nieaktualną/przeterminowaną wiedzą. Temat jest często wałkowany. Dlatego zapytaliśmy o to doświadczonego deva. Rafał przygotował listę swoich bestsellerów, a w nich:

Lekcja programowania - R. Pike, B. Kernighan
Czysty kod - R. Martin
Jak stać się lepszym programistą - P. Goodliffe
Pragmatyczny programista - A. Hunt, D. Thomas

Resztę książek z recenzją dlaczego warto znajdziesz w jego artykule TUTAJ

1

Stwierdziłem że podążanie za książkami nie ma większego sensu. Robię mały projekt i jak czegoś nie wiem to szukam jak to zrobić. Moim zdaniem to dobra metoda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0