Kłopot z pisaniem kodu - ćwiczenia do rozwijania?

0

Dobry wieczór. Będzie to jeden z tych wielu tematów z serii co robić aby zostać lepszym programistą... Odpowiedź wydaje się ponoć prosta i sprowadza się do... pisania, pisania i jeszcze raz pisania. Niestety w moim przypadku jest ciężko, ponieważ uczę się podstaw (programowanie strukturalne w języku Pascal) i mam kłopot z pisaniem programów. Powiedzmy, że dostaję zadanie i nie wiem od czego zacząć, w jaki sposób zapisać rozwiązanie, algorytm cokolwiek. Może moglibyście mi coś doradzić? Wiem o spoj, wiem o stackoverflow i google ale to na nic jak mogę siedzieć nad jakimś zadaniem i nic nie wymyślić.

Znacie jakieś ćwiczenia, które mogą poprawić umiejętności programistyczne? Spoj na razie chyba odpada gdyż jest za trudny... tak wydaje mi się. Analityczne myślenie? Może w tym problem? Wybaczcie za chaotyczny wpis ale sam nie wiem jak określić. Chodzi o to czy jest gdzieś zestaw zadań który stopniowo zwiekszałby stopień trudności tak aby móc się rozwijać? Może powinienem poznać dobrze pewne konstrukcje/s hematy które się wykorzystuje?

Niby z programowaniem jest jak z matematyką im więcej przykładów zrobisz tym lepiej ale czy to prawda? Co gdy brakuje mi pomysłu na te programy konsolowe które należy opanować aby wskoczyć wyżej?

1

Rozbijaj problemy na małe kawałki. Nie próbuj od razu napisać rozwiązania trudnego problemu tylko staraj sie podzielić to na mniejsze fragmenty. Może ci w tym pomóc pisanie top-down jeśli masz trudność z podzieleniem zadania "w głowie".
Zaczynasz pisać kod, ale robisz to na bardzo wysokim poziomie abstrakcji co chwila używając nieistniejących funkcji które byłyby ci potrzebne. Następnie zaczynasz implementować te funkcje w taki sam sposób, tworząc więcej małych funkcji które są ci potrzebne...

Załózmy że piszesz program który w tekscie zliczy ile razy wystąpiła każda literka:

text = loadText(path);
counter = getEmptyCounter();
for character in text:
    if(isLetter(character)):
        counter.countLetter(character);

To jest cały program. Oczywiście takie funkcje jak loadText nie istnieją, ale gdybyś je miał to program by działał. I teraz zaczynasz pisać te funkcje po kolei, skupiając sie tylko na nich a nie na całym problemie. Na początek twoim problemem niech będzie wczytanie tekstu, potem kolejne itd.

0

Właśnie z wymyślaniem kodu mam kłopot. Sprawdzę tę twoją metodę może w końcu ruszę do przodu.

1
Shalom napisał(a):

Rozbijaj problemy na małe kawałki. Nie próbuj od razu napisać rozwiązania trudnego problemu tylko staraj sie podzielić to na mniejsze fragmenty.

Niby twoja rada jest bardzo trafna, problem jednak polega na tym, że jak ktoś nie umie rozwiązywać problemów programistycznych, to właśnie dlatego, że nie umie podzielić problemu na mniejsze kawałki. Czyli to rada z cyklu: "żeby zrozumieć rekurencję należy zrozumieć rekurencję".
Do białej gorączki doprowadzały mnie takie rady od bardziej doświadczonych, jak się uczyłam, bo właśnie w żaden sposób nie mogłam "rozkleić myśli" by podzielić problem na mniejsze kawałki i z tego powodu nie wiedziałam w ogóle od czego zacząć.

Ja bym radziła, żebyś sobie kupił ze 2-3 książki gdzie masz ćwiczenia z rozwiązaniami(z pascala jest kilka takich niedrogich książek). Jak ze zrozumieniem przerobisz kilkadziesiąt przykładów, to zaczniesz powoli sam generować rozwiązania. I nie licz, że łatwo przyjdzie i w dwa tygodnie. To jest proces, również na poziome neurologicznym, dosłownie muszą ci w mózgu utworzyć się nowe połączenia neuronalne. Ale jeśli poświęcisz na to odpowiednio dużo czasu i energii, uda się na pewno.

0

Jak @Shalom wcześniej wspomniał, spróbuj zastosować Divide & Conquer: https://en.wikipedia.org/wiki/Divide_and_conquer_algorithms.

Poza tym koduj jak najwięcej możesz, może pomóc też jakaś lista z projektami do zrobienia:
https://github.com/karan/projects
https://projecteuler.net/ - tu zagadnienia bardziej matematyczne ale bdb

Bierzesz i ogień z projektami.

A najlepiej to weź sobie wymyśl projekt/aplikację który chciałbyś napisać, jakąś apkę, albo ten z listy i spróbuj go zrobić. Załóż repozytorium na Github i działasz.

0
thorbjorn napisał(a):

Jak @Shalom wcześniej wspomniał, spróbuj zastosować Divide & Conquer: https://en.wikipedia.org/wiki/Divide_and_conquer_algorithms.

Co ma wspólnego porada Shaloma z algorytmami typu dziel i rządź?

0
  • kartka A4
  • długopis albo parę kolorowych mazaków

i rysujesz schematycznie sobie program na kartce papieru, jak nie wiesz jak zrobić.
Napisy, kółka, kwadraciki, strzałki, diagramy, rysunki, poglądowe...

Tego typu rzeczy mogą wspomóc wyobraźnię (bo mam wrażenie, że to o czym piszesz to niedostatki wyobraźni. Pisząc "niedostatki" nie mam nic złego na myśli - sam często takie miewam. Bo w zasadzie powinno się być w stanie sobie wyobrazić działanie programu w głowie. Niestety to jest często trudne i nawet w firmach profesjonalni programiści też muszą sobie czesto rozrysować coś mazakami na tablicy, żeby wspomóc własne procesy myślowe)

Inna metoda to analizowanie kodu innych osób...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1