Matura 2015 - wątek ogólny

0

Za kilkadziesiąt godzin zaczynamy maraton maturalny w nowej formule, stąd wątek gdzie będzie można podzielić się wrażeniami. Ujawniajcie się : )

0

A konkretnie to co w niej tym razem nowego? ;]

0

np. w ustnej z polskiego ograniczona pula pytań per dzień. biorąc pod uwagę, że ludzie mają ją w różnych godzinach.... ;]

0

W skrócie:

  • nieobowiązkowe przedmioty są teraz jedynie na poziomie rozszerzonym
  • polski (a konkretnie rozprawka albo interpretacja) nie będą już sprawdzane według klucza
  • zamiast prezentacji z polskiego będą losowane pytania (@karolinaa, grupy na fb potworzone, wymiana informacji będzie szybka ;) )
  • na rozszerzoną matematykę wracają pochodne, oraz pojawią się zadania do zakodowania odpowiedzi (np. 3 pierwsze cyfry wyniku)

Na informatyce chyba nic się nie zmienia.

0

pochodne, inny kanon lektur, prawdopodobieństwo warunkowe/całkowite chyba jeszcze macie

0

To też, dlatego napisałem "w skrócie" ;)

0

Z tego co wymieniłeś to jedyna faktyczna zmiana to ta ustna z polskiego, która i tak się do niczego nie liczy ;]

0

Nie liczy się, ale jakoś trzeba przebrnąć i cokolwiek powiedzieć ;) Nie wiadomo jak bardzo "kreatywne" będą te pytania - bo jednak te kilka minut trzeba coś dukać, a jak dostanie się coś beznadziejnego do interpretacji to może być problem.

0

ja to liczę, że na maturach będzie dużo schematycznych zadań i proste lektury :D

0

N-ty raz Lalki nie dadzą... niestety :)

0

@Shalom zmienił się też schemat podstawa-rozszerzenie. Obowiązkowo każdy musi zdawać polski, język obcy nowożytny i matmę - wszystkie na poziomie podstawowym. Są to jedyne przedmioty, które mają poziom podstawowy i rozszerzony. Wszystkie inne (nieobowiązkowe) nie są podzielone na poziomy (czyli de facto domyślnie są rozszerzone). IMO bardzo dobra zmiana.

0

Jeszce jest obowiązkowy 1 przedmiot rozszerzony ale można go nie zdać.

0

I już po. Szczęśliwie tekstem na rozprawkę okazała się... Lalka, a konkretnie sytuacja gdy Wokulski przebywał w Paryżu :) A problem który należało rozstrzygnąć to czy los ludzki jest determinowany przez wolną wolę czy siły niezależne od człowieka. Osobiście postawiłem tezę że wpływ mają siły z zewnątrz + interpretacja fragmentu, odwołanie się do historii Wokulskiego i jego miłości do Izabeli, a jako odniesienie do tekstu kultury wziąłem Potop i Andrzeja Kmicica (zdrada Radziwiła, niezależna siła która zmieniła jego życie). A jak poszło Wam? :)

0

Tezę mam taką samą jak Ty, ale jako przykład podałem Inny Świat i to że autor nie miał wpływu na swoje życiu po aresztowaniu i zesłaniu do obozu. Z lalki podałem przykład gdy jakiś facet uratował(zapomniałem jak się nazywał) Wokulskiego na torach.

0

ja odwołałem się do zabawy rzeckiego nakręcanymi zabawkami (theatrum mundi, predestynacja) i makbet uwikłany w fatum

0

Byłem pierwszym rocznikiem, który zdawał nową maturę (oraz na którym testowano m.in. gimnazja). I był klucz odpowiedzi na maturze z j.polskiego. Widzę że rezygnacja z kluczy odpowiedzi zajęła jedynie.. 10 lat. Jestem pod wrażeniem szybkości reform w tym kraju :D Na maturze z informatyki dalej są szeregi Taylora i Maclaurina, łańcuchy Markova, a najwyższy wynik w kraju to circa ~30%? :)

2

Matma zajebiście prosta, a na pewno bardziej niż ostatnia próbna gdzie sporo osób zacukało się na zadaniu z trapezem. W każdym razie liczę na 100%. Więcej liczenia było chyba tylko przy ostatnim zadaniu z ciągiem. A najlepsze zadanie było z prawdopodobieństwem, dwie strony do wykorzystania, a rozwiązanie na 3 linijki :)

2

nie jestem zadowolony, łatwe dosyć, ale jednak nie umiałem. w zapisach mam taki rozpierdol, że detektywa zatrudnią do sprawdzania

3

Dla mnie śmiechowe te zadania. Ale i tak 90% społeczeństwa na facebookowych grupach pisze "je**ć CKE", "co to ma być" itp. Więc przewiduję tak jak poprzednio ok. 30% oblanych matur.

0

Ja tylko się Polaka obawiam (stara matura). Reszta chyba jakoś wyjdzie, chyba, że jutro będzie kosmiczny angol.

0

Dowód opierający się na znaniu wzorów skróconego mnożenia na 1 linijkę, śmiech na sali.... i jeszcze ludzie płaczą na fb i tt, że to takie proste nie było.

0

Niektórzy chcieli to rozwiązać licząc pochodne, inni liczyli delty. Cóż, niby na jedną linijkę ale widzisz ile ludzi ma problem ;)

0

@AlfaLeporis to na podstawie uczą pochodnych? Kurde, ale macie fajnie...
Dla mnie ta matura to śmiech na sali, wszystko co potrzeba by ją zdać jest w tablicach(mówie o tych 30%).

0

Znaczy się na podstawie tego nie ma, ale niektórzy rozszerzeni chcieli być sprytniejsi i rozwiązać to za pomocą pochodnych.

0

Ja zepsułem te zadanie, aż wstyd przyznać :D

0

Matura z matmy podstawowej bardzo prosta (mówię o technikum). Ale oczywiście ja nerwus musiałem się zestresować o i tak nie wiem skąd w jednym zadaniu po wyłuskaniu wszystkich potrzebnych mi danych w graniastosłupie obliczyłem sobie zamiast pola... objętość. A tu w połowie rachunku zamiast X zacząłem pisać 4 i się nie skapnąłem. Ehh, przynajmniej zamknięte chyba wszystkie dobrze zrobiłem.

No i jeszcze w prawdopodobieństwie nie skróciłem ułamka na koniec. W domu bym takich błędów nie popełnił!

0

I już po maturze. Ogólnie zadania nie były kosmiczne jeżeli chodzi o wymyślenie jak to zrobić, ale to co CKE odwaliło z rachunkami... -_- Jak zwykle czasu mało, a pieprzenia z liczeniem wyjątkowo od cholery. Więc na więcej niż 65% nawet nie liczę. A jak u Was?

0

Ile wyszło wam prawdopodobieństwo? Mi 1/432 czy coś takiego.. A z wielomianami? m=4 i pierwiastki 3,4,5 ale nie wiem czy dobrze :)

0

Odpowiedzi dla matury w liceach zerżnięte z grupy na fb:

  1. k=9
  2. jedno
  3. 135 - 78V3
  4. nie ma
  5. 4V5 / 5
  6. 143
  7. 7/39
  8. wyszło
  9. wyszło
  10. AC = V3289 / 13
  11. P(A) = 5/11
  12. y1 = 4x-7, y2 = 4x + 2 i 13/27
  13. m = (12+V109)/5
  14. sin a = 2V6 / 5

a = -12, b = 39, c = -28 lub
a = -3, b = -6, c = 8 lub
a = 6, b = 3, c = -10
16.
h = 2V5, r = 4, V = 32pi V5 /3

0

Wyniki żenujące, same pierwiastki i ułamki, za mało czasu. 70-80% będzie, ale poprzednie dwa lata napisałem na 96.

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0