Matura - rozwiązania

0

Witam,
Będę pisał maturę z informatyki w 2010 roku.
Niestety na liści nie ma moich ulubionych języków. Jedynym z dostępnych, który trochę ogarniam jest Java. Nie jestem zbyt dobry z programowania w niej, właściwie to rozpocząłem naukę tak o, z ciekawości (teraz widzę mi się przyda).
Dlatego mam prośbę: czy mógłby ktoś rozwiązać parę przykładów z programowania w tym właśnie języku? Chodzi mi o podłapanie jakiś dobrych rozwiązań jak operować na plikach, informacjach tablicach. Wystarczy tylko kilka zadań, resztę będę chciał rozwiązać sam, i ewentualnie wystawić do oceny.
Myślę, że to pomoże nie tylko mi, a dla piszących na co dzień w tym języku będzie to dobra odskocznia do odświeżenia sobie podstaw.
Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam, Prawie Maturzysta.

PS. Tu są przykłady: http://www.edulandia.pl/Edulandia/0,98403.html . Interesuje mnie poziom podstawowy, jednakże stare matury są tylko rozszerzone, te też będę próbować zrobić.

0

http://spoj.pl/ polecam do nauki takich zadan, tez pisze z infy(moze nawet rozszerzona jak sie dobrze przygotuje;]) mature za rok (java), postaram sie jak znajde czas napisac odpowiedzi, tylko sobie przypomne operacje na plikach.

0

Oooo niezle ze mozecie z Javy maturę pisać. Ale szczerze wam powiem, że naukę powinniscie rozpocząc od klasycznego C później C++. Java i samo IDE Javy strasznie ułatwia sprawę. Na maturze zapewne nikt wam nie bedzie tak pomagał.

0

Do dyspozycji mamy: - Java SE Development Kit 6 lub nowszy + edytor Eclipse Classic 3.5.0 lub nowszy . A c++? Znam podstawy, ale język jakoś do mnie nie przemawia. Wolę PHP i Pythona tak osobiście.

0

Jesli zamierzasz isc na studia inf. to na poczatku zmierzysz sie z C/C++. Tak zazwyczaj jest i tak bylo u mnie. Ja jave dopiero teraz mialem. Na 2 roku. Zatem juz na samych studiach moze byc ci latwiej jesli poznasz C/C++. Poza tym w tych językach tworzy sie bardziej optymalne prograny. Oczywiscie jesli nie doprowadzisz do wycieku pamieci ;-)

0

matura i java wg. mnie to dosyć dobre rozwiązanie ponieważ trzeba znać dobrze klasę scanner + operacje na plikach, logicznie myśleć i w sumie część praktyczna z głowy. A na studia każde doświadczenie na dłuższy okres z programowaniem się sporo przyda niżeli ktoś dopiero zaczyna na studiach.
Jeśli chodzi o pisanie maturyz informatyki, to dana komisja pozwoli używać IDE np. Eclipse które jest bardzo wygodne, przyjemne w pisaniu, czy po prostu np, gedit na linuxie + javac i to tyle ?Bo nie wiem jak będzie u mnie. ale na 30 osób w tech. inf. to może nas z 2-4 będzie tylko zdawać infę. + z tego co się doczytałem chyba nic oprócz obowiązkowych nie trzeba brać, temu, że jest matematyka obowiązkowa, a jeżeli ktoś chce dodatkowy pisać, to musi go brać na rozszerzonym lub jakiś z podstawowych na rozszerzonym i wtedy np. infę podstawy może wziąć.

0

A ja ci szczerze polecam C++/CLI. Swój czas przeznaczysz na implementację algorytmu, a nie stresową walkę z językiem. Np. na tegorocznej maturze trzeba było wygenerować obrazek. I weź tutaj coś w czystym C++ napisz ;).

Od razu uprzedzam wszystkich, którzy będą twierdzić, że .NET nie można używać na maturze - połowę swojej matury napisałem w .NET, podopisywałem w komentarzach "kompilować z /clr z następującymi referencjami" i miałem 81%, więc raczej z powodu języka nic mi nie odjęli.

0

A tak z ciekawosci, po co komu matura z inf.? Przeciez tego nikt nie bierze pod uwage. Liczy sie matma i fiza chyba ze cos sie zmienilo?

0

@cfaniak: C++ troszeczkę znam, ale nie na tyle żeby pisać z niego maturę, poza tym jakoś nie lubię tego języka.
Matura z matematyki jest obowiązkowa. Zostaje informatyka i fizyka.

@nietopereek: Można używać tego: http://cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=807&Itemid=2 , ale jakoś o edytorach dla Linuksa nie bardzo wspominają (poza tym Linux jest bardzo ubogi w porównaniu z Windows).
A jak się doczytałeś? Nie muszę brać informatyki? A jak jednak wybiorę to jeden z przedmiotów musi być rozszerzony? A jak nie zaliczę rozszerzonej informatyki to zdaję?

@Rev.pl: Jaki obrazek? Podstawowa czy rozszerzona?

0

@cfaniak, tam gdzie jest informatyka wydział często traktują matmę i infę tak samo, np. jak na politechnice gdańskiej, że nie trzeba zdawać matmy jeżeli infę się brało bo ją będa zamiast matmy liczyli.
@Prawie maturzysta - 1rok to sporo by się nauczyć, nawet na poziom rozszerzony bo szczerze patrząc na zadania to aż tak trudno nie jest, tylko po prostu trzeba dużo przy tym posiedzieć i wykodzić, ja np. wole zdawać infe rozszerzoną niż matmę bo z infy raczej więcej będę miał %, pomimo tego, że z matmy jest bardzo dobry.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1