Codeschool, Treehouse etc - czy to rzeczywiście uczy?

0

Przymierzam się do rozpoczęcia kursów na codeschool albo treehouse - co o tym sądzicie? Czy jest sens? Czy bardziej wydajna byłaby książka + testowanie podanego kodu, a po przerobieniu pewnej porcji materiału próba napisania własnego projektu?

0

Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z programowaniem (lub niewielki poziom wiedzy) to jest sens. Kursy są podane w przyjemnej otoczce i trudno się wynudzić. Znam osoby, które korzystają i sobie chwalą właśnie ze względu na sposób zaprezentowania materiału. Dla osób, które coś umieją, a chcą nauczyć się jakiejś nowej technologii/języka myślę, że też może być to dobry start, o ile przeskoczy się podstawowe zagadnienia, typu wyjaśnienie czym są pętle. Oczywiście każdy wykładowca ma swój styl prowadzenia. Niektórzy robią to bardzo wolno, wyjaśniając nawet trywialne rzeczy, jak skróty klawiszowe, ale są i tacy, którzy dość sprawnie lecą z materiałem, natomiast nie do tego stopnia, żeby początkujący czuł się zagubiony. Również społeczność (tutaj jestem w stanie jedynie wypowiedzieć się odnośnie treehouse) jest bardzo pomocna i nawet na z pozoru głupie/proste pytania są rzeczowe odpowiedzi. Powodzenia! :)

0

Moim zdaniem jest sens, bardzo przyjemna forma, sporo wiedzy (jak dla początkujących).

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, by sprawdzić, to możesz sprawdzić kursy na codecademy.com - jest HTML&CSS, JS, jQuery, PHP, Python, Ruby, a ostatnio doszedł też Angular.

0

Forma rozwoju i nauki najlepsza dla danej osoby jest rzeczą osobniczą tzn. na każdego działa coś innego. Niektórzy mają motywacje w postaci zbieranych punktów, dla innych lepiej działa widzenie szerszego obrazka, dla innych w ogóle nauka "na sucho" nie jest odpowiednia i najlepiej się uczą robiąc coś realnego, mimo, że na początku nie umieją prawie w ogóle.

Ja jako tako nie lubię: rozwój jest imo za wolny i przymusowe usystematyzowanie materiału sprawia, że długo trwa zanim będę mógł robić coś realnego, a mógłbym szybko ogarnąć podstawy jakiejś technologii i douczać się podczas robienia rzeczy.

0

Alternatywne platformy to np. pluralsight, khan academy, udacity (osobiście najbardziej mi ta platforma przypadła do gustu), coursera.
Oczywiście zawsze znajdą się osoby, którym nie podpasuje ten tryb nauki, aczkolwiek pamiętajmy, że te platformy są skrojone pod określony target, a materiał jest dopasowany do większości (poza jawnym wskazaniem, że kurs jest np. na poziomie zaawansowanym). Tego niestety się nie ominie, ba, określenie optymalnej ścieżki rozwoju studenta tak aby nie był pokrzywdzony jest bardzo dużym problemem z zakresu kognitywistyki.
Ciekawą alternatywą jest mentoring, jakoś rok temu słyszałem o inicjatywie dodawania na blogu url '/mentoring' jeśli ktoś jest chętny podzielić się doświadczeniem, ale nie zauważyłem, żeby spotkało się to z dużym zainteresowaniem wśród developerów. Tym niemniej sam pomagałem tak 1 osobie i współpraca miała obustronne korzyści, dlatego gorąco polecam. :)

0

Przerobiłem nieco kursów na Udemy.com

Uważam, że są niezłe by szybko poznać szereg narzędzi. Po prostu szybkie rozeznanie w temacie.
Dalej najlepiej wymyślić jakiś projekt. Albo znaleźć pomysł i go zrobić.

0

Generalnie chodziło mi o to, czy tego typu kursy nie dają takiego "złudnego" poczucia, że coś się umie bo przecież praktycznie cały czas jesteśmy prowadzeni za rączke. Na codecademy zrobiłem 70% kursu pythona w 3 dni i jak na razie wydaje się być okej - dobije do 100% i spróbuję zrobić jakiś mały projekt z wykorzystaniem dokumentacji, zobaczymy jak mi to będzie szło :)

0
pamparam napisał(a):

Generalnie chodziło mi o to, czy tego typu kursy nie dają takiego "złudnego" poczucia, że coś się umie bo przecież praktycznie cały czas jesteśmy prowadzeni za rączke. Na codecademy zrobiłem 70% kursu pythona w 3 dni i jak na razie wydaje się być okej - dobije do 100% i spróbuję zrobić jakiś mały projekt z wykorzystaniem dokumentacji, zobaczymy jak mi to będzie szło :)

Po takich kursach raczej się nic nie umie. Ale te kursy raczej do tego nie służą.
Mają za zadanie pokazać tematy do zgłębienia.
Od siebie mogę polecić po prostu wybranie jakiegoś tematu i spróbowanie po kursie jego implementacji.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1