Backend w Pascalu

2

Wiem, że niektórzy teraz mogą buchnąć śmiechem(!), ale okazuje się że nie tylko ja wpadłem na pomysł by zrobić "backend" we Free Pascalu.
Z tego co właśnie przeczytałem na forum freepascal.org to na backendzie w Pascalu opiera się min. strona holenderskiego banku https://www.binck.nl oraz https://www.coolblue.nl

Jak pisze Thaddy:

I have worked with a team of about 40 fte + 20+ testers on a website for 500.000+ customers that is fully written in Object Pascal, a tiny bit Java and Oracle (clustered) running on 40+ servers.
So, yes, and it even scales much better than some web oriented languages like PHP. https://www.alex.nl/
Many forum members know that.....
There are more examples....(e.g. coolblue.nl ) that are mostly written in Object Pascal.
These examples are not large scale, but huge scale.

https://forum.lazarus.freepascal.org/index.php/topic,45642.0.html

1

Fajna ciekawostka, ale sorry - nie ma tam słowa, że to freepascal. Na moje to jakaś wersja Delphi i porządnie zrobiony httplistener, żeby rozdzielać requesty na n serwerów pewnie. Niemniej jako dla fana samego języka jakim jest Pascal to pozytywna ciekawostka.

2

Jak robisz serwisy RESTowe (stateless) to tak naprawdę możesz robić w czym chcesz. Zamknąć to w obrazie dockerowym to nawet klient nie będzie wiedział.
Dystrybucja pracy w ww linku możliwe że jest robiona w ogóle poza aplikacją.

1
Kristof napisał(a):

Wiem, że niektórzy teraz mogą buchnąć śmiechem(!),

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni...
A jak już "buchają", to znaczy, że tak naprawdę g**no się znają.
No chyba, że jest to serwer pod znacznym obciążaniem zrobiony na bazie Delphiowego DataSnap.
Wtedy to szacun...

ale okazuje się że nie tylko ja wpadłem na pomysł by zrobić "backend" we Free Pascalu.

Eee... robię to grubo od ponad dekady. Kiedyś REM Objects, teraz mORMot, ale nowy projekt to już będzie .NET Core na backendzie. I zdecydowanie nie Pascal/Delphi.
Tak czy inaczej - co w tym takiego nowego?

0
somedev napisał(a):

Fajna ciekawostka, ale sorry - nie ma tam słowa, że to freepascal.

A no nie ma. Jednak wiedząc, że Free Pascal jest tym kraju popularny i że Thaddy zna go bardzo dobrze (i jak sam wspominał, pracuje w nim), spokojnie można założyć, że miał na myśli właśnie ten dialekt a nie Delphi. ;)

0

nowy projekt to już będzie .NET Core na backendzie

@wloochacz - a czemu robisz przesiadkę? Jakie względy/czynniki przeważyły, że porzucasz technologię używaną od nastu lat i robisz małą (a może i wielką) rewolucję?

2
cerrato napisał(a):

nowy projekt to już będzie .NET Core na backendzie

@wloochacz - a czemu robisz przesiadkę?

Bo mogę, chcę i przyszłościowo - muszę.

Jakie względy/czynniki przeważyły, że porzucasz technologię używaną od nastu lat i robisz małą (a może i wielką) rewolucję?

To raczej ewolucja niż rewolucja, ale i tak na pewno nie na poziomie technologicznym (tj. czy to będzie taki czy siaki język, to w sumie bez istotnego znaczenia).
Mam dość pałowania się z półśrodkami; w tych Delphiowych rozwiązaniach może i wszystko jest na poziomie podstawowym, ale im dalej w las tym ciemniej.
Chcę mieć potężne narzędzie, które nie będzie mnie ograniczać technologicznie.
Bo np. mam u podstaw wymagania, które polegają na integraci z systemami klasy Enterprise (np. SAP ERP).
Do .NET jest wszystkiego po dach - od bibliotek, po przykładowy kod.
Do Delphi? Co najwyżej jakieś starocie, o których mało kto pamięta i pewnie niewiele z tego działa.

Ale generalnie chodzi o system, który ma działać i integrować się w rozproszonym środowisku.
Delphi to mi da co najwyżej nowe skórki albo inne bzdury do programowania mobilnego, którego i tak nie używam i nie będę używał, nawet jeśli robię jakieś pierdoły dla mobile.
Nieee.... to nie tędy droga.

Dlatego desktopowy klient zostaje w Delphi.
Ale serwer aplikacyjny to już na pewno nie, a tym bardziej web/mobile.

Inne argumenty, które tu padły, oczywiście niosą wartość dodaną, ale nie są dla mnie krytyczne.

0

A ten desktop pozostaje w Delphi na chwilę, do czasu zakończenia migracji części serwerowej, czy raczej tak zostanie na dobre?

0
cerrato napisał(a):

A ten desktop pozostaje w Delphi na chwilę, do czasu zakończenia migracji części serwerowej, czy raczej tak zostanie na dobre?

Aktualnie nie mam planów migracji desktopa do nowej platformy, a w daaaalekiej przyszłości to raczej desktopa zastąpi web.

0
furious programming napisał(a):
somedev napisał(a):

Fajna ciekawostka, ale sorry - nie ma tam słowa, że to freepascal.

A no nie ma. Jednak wiedząc, że Free Pascal jest tym kraju popularny i że Thaddy zna go bardzo dobrze (i jak sam wspominał, pracuje w nim), spokojnie można założyć, że miał na myśli właśnie ten dialekt a nie Delphi. ;)

Znalazłem w cache googli informację o evencie Coolblu http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Q4Vi4Yi3t9sJ:eetheipho.tosbourn.com/a0k-delphi-os-x.html+&cd=11&hl=pl&ct=clnk&gl=pl , który mówi o prezentacji/meetup'ie (nie lubię tych anglojęzycznych słów) nt. backendu w Delphi. Dlatego moim zdaniem jest więcej przesłanek, że przynajmniej ten projekt jest w Delphi a nie FP cy Lazarusie. Podobnie jeśli chodzi o wspomniany bank to rekrutują programistów Delphi https://www.ictergezocht.nl/4299_binckbank/ict-vacatures/10156_senior-delphi-ontwikkelaar-amsterdam/ Wiem, że możesz powiedzieć, że każdy może robić spotkania nt. systemów w Delphi oraz rekrutować programistów Delphi a dodatkowo mieć potężny system w FP w ukryciu, niemniej intuicja mi podpowiada, że oni serio używają Delphi, a wzmianek o FP czy Lazarusie w kontekście tychże organizacji nie ma.

Dodatkowo we wspominanym poście pisze wielokrotnie "Object Pascal". Gdzie autor wspominał, że pracuje we Free Pascalu?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1