TWebBrowser i błąd Privieged instruction

0

Cześć,

mam bardzo prostą aplikację FMX, na formie jest TabControl i kilka zakładek. Na nich TLayout, następnie jakiś Image, timer, button. Nic szczególnego. Dodatkowo mam unit odpowiedzialny za komunikację przez SOAP ale to jest chyba bez znaczenia w tym momencie bo jak go odłączę to nic się nie zmienia.
Wszystko działa bez problemu (bo i dlaczego miałoby nie działać).

Niestety, wrzucam na formę TWebBrowser i dostaję po F9:

screenshot-20190513143029.png

gdy uruchamiam poza środowiskiem otrzymuję:

screenshot-20190513143247.png

oraz:

screenshot-20190513143308.png

Błąd raczej jest oczywisty ale jak sobie z nim poradzić?
Acha, oczywiście gdy tworzę pusty projekt to WebBrowser działa bez problemu. Tak samo gdybym najpierw użył w nowej aplikacji WebBrowser-a a później dopisał resztę mojej aplikacji - wszystko będzie działać.

To już drugi raz jak taki problem mnie spotkał i zamiast pisać od nowa projekt postanowiłem zapytać na forum, może ktoś coś będzie wiedział?
Uruchamianie programu w trybie administracyjnym nic nie zmienia.

Środowisko to Delphi 10.3 Community.

Pozdrawiam
Robert

0

Chyba nie bez powodu przycisk Break ma niebieską obwódkę. Klikasz i patrzysz na stack trace (zakładam, że Delphi ma coś takiego). Jak to jest w Twoim kodzie to znajdziesz także wskaźnik, bo adres 0x00000074 wskazuje na null pointer. Sprawdziłbym czy masz OleInitialize( 0 ); w odpowiednim miejscu i wskaźniki, bo któryś się zbiesił. A i w C++ na takie błędy czasem pomaga rebuild projektu (przekompilowanie wszystkich modułów na nowo).

0

Z pewną dozą prawdopodobieństwa strzelam, że czytasz z nulpointera z offsetem 0x0074

0

Ale numer, okazuje się że problem występuje wtedy gdy forma ma styl obramowania None. Aby wszystko działało forma musi mieć styl inny niż None, musi mieć włączone 3 domyślne ikony (system, minimize, maximize). Nie działa też gdy FormStyle jest inny niż Normal.

Jak ktoś ma chwilę czasu i troszkę chęci to prosiłbym o sprawdzenie czy u Was jest podobnie.

2

dla potomnych, aktualizacja Delphi do wersji 10.3.1 rozwiązała problem. Temat uważam za zamknięty.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0