Konwerter danej liczby na jednostki masy lub czasu – pokazywanie i ukrywanie komponentów

0

Witam, zaczynam swoją przygodę z Delphi, a muszę stworzyć program. Polega on na konwertowaniu danej liczny na jednostki masy lub czasu. Jednostki wybiera się za pomocą comboboxa. Dodatkowo zrobiłam Radiogroupa, gdzie są dwie opcje do wyboru. Albo jednostki masy, albo czasu i tutaj pojawia się moje pytanie. Jakich poleceń użyć, aby w przypadku gdy wybiorę w radiogroupie jednostki masy, combobox z jednostami czasu zniknął i odwrotnie?
Proszę o pomoc :)
Pozdrawiam

1
Adriana Szulik napisał(a):

Jakich poleceń użyć, aby w przypadku gdy wybiorę w radiogroupie jednostki masy, combobox z jednostami czasu zniknął i odwrotnie?

Można to załatwić dwiema linijkami – łopatologiczny przykład niżej:

MasaComboBox.Visible := RadioGroup.ItemIndex = 0;
CzasComboBox.Visible := RadioGroup.ItemIndex = 1;

Trzeba pamiętać, aby pierwsza pozycja komponentu RadioGroup dotyczyła masy, a druga czasu. Powyższe linijki można wrzucić do zdarzenia RadioGroup.OnSelectionChanged.

Edit: musisz sprawdzić jakie zdarzenia dostępne są dla komponentu typu TRadioGroup. Minęło już z pięć lat od kiedy ostatnio używałem tej wersji środowiska, na której się uczycie. Coś à la OnChanged powinno tam być.

0

Dziewczyna i Delphi 7, przy takiej anomalii to chyba dzisiaj Totka wyślę :)

0

Delphi jest teraz w pełni darmowe, więc pasowałoby zapoznać się z licencjami i wymienić te starocie na coś aktualnego.

0

A czy uda Ci się zainstalować tego nowego Delphiego na XP? :P

P.S. Chyba komuś się nie podoba odmiana Delphi, bo mi na czerwono zaznaczyło :(

1

Polecam zapytać się jednak czy nie można tego zrobić w Lazarusie.
Mało kto teraz ma jeszcze Delphi 7, a z tego co wiem nie ma go legalnie w wersji darmowej w sieci, w związku z czym w domu używasz tego nielegalnie.

0

Czy na pewno w treści zadania było aby zmieniać kontrolkę z jednostkami w trakcie wyboru masa / czas? Wydaje mi się że sama na to wpadłaś a znacznie lepszym sposobem będzie po zaznaczeniu interesującej Ciebie opcji w RadioGroup wczytanie jednostek do jednego ComboBox-a. Możesz interesujące ciebie jednostki trzymać w jakiejś tablicy, lub lepiej w pliku, będziesz mogła wtedy konfigurować program bez konieczności używania środowiska programistycznego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1