Otwieranie pliku .dat w C++

0

Witam serdecznie całą społeczność.

Ostatnio wyeksportowałem sobie tabelę dsdt do pliku dsdt.dat. W celach eksperymentalnych otwieram ten plik w programie napisanym w C++. Tylko jest jeden problem ponieważ gdy wyświetlam zawartość pliku występuje coś takiego " DSDT?QSysfoxx " i zastanawiam się jak usunąć ten znak zapytania (W dalszej części wyświetlania zawartości pliku czasami też się pojawiają znaki zapytania zamiennie z czytelnym tekstem). Po zweryfikowaniu numeru znaku wyszedł " -97 ". Jak otwieram ten plik w HexEdytorze wyświetla taki napis " DSDT.Q....Sysfoxx ". Wstępna moja diagnoza to problem z kodowaniem. Ale może się mylę.

Dziękuję za każdą pomoc. Jeśli coś będzie potrzebne to będę udzielał potrzebnych informacji.

2

Napisz jak to zapisujesz, jak wygląda struktura opisująca tę tabelę, jak plik otwierasz... szklana kula wskazuje na linię 773, jeśli rozumiesz do czego piję;)

1

@pestka12: jeżeli tylko niektóre znaki są źle odczytywane to zastanowiłbym się czy nie masz do czynienia z "variable-width encoding"

1

Nie no nie róbcie sobie żartów. Przecież to jest jakiś plik binarny a nie tekstowy, więc trzeba go parsować zgodnie z jakimś formatem. Ten "dziwny znak" to jest po prostu część struktury pliku, moze np. określa jakiś offset pod którym coś się znajduje, albo rozmiar czegoś?

1

@Shalom, żarty sobie robimy kiedy brak informacji na temat tego co może być nie halo.
Mając nadzieje że OT zrozumie.

0

Czyli mam pracować z tym plikiem w stylu binarnym ?. Flaga ios::binary tu się przyda ?. Ja pewnie robię to źle ale ładuje poszczególny znak do zmiennej char ( coś w tym stylu ):

char tmp;
while(file.get(tmp))
{
cout<<tmp<<endl;
}

Od razu mówię że nigdy nie pracowałem z plikiem .dat i zresztą to widać :D.

Jeśli będzie potrzebny kod tego programu to mogę go wrzucić.

1

Plik binarny potrzebuje binarnego odczytu, zaś plik tekstowy - tekstowego.
Nie ma znaczenia czy pracowałeś wcześniej z plikiem .dat (zresztą to nie określa żadnego formatu) ma znaczenie czy rozumiesz czym się różni plik binarny od tekstowego.

0

Plik binarny to ciąg zer i jedynek po przetworzeniu tekstu lub innej danej( Doświadczenie z assemblera).
Plik Tekstowy to ciąg znaków w określonym kodowaniu.

To jak mam ten plik załadować i przetworzyć w moim programie ? Plik dsdt.dat to wyeksportowana tabela DSDT z Linuxa.
Bardzo proszę chociaż o wskazanie drogi którą mam się kierować bo po rozwiązaniu tego problemu zawsze wiedza pójdzie w górę i potem to rozwiązanie muszę przełożyć do innego projektu.

3

Obawiam sie że nadal nie bardzo rozumiesz w czym problem. Żeby pracować z plikiem binarnym musisz znać jego strukturę. Mówie o czymś takim: https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics#File_format albo https://en.wikipedia.org/wiki/ZIP_(file_format)#Local_file_header musisz coś takiego znaleźć dla tego swojego pliku żeby wiedzieć jak go poprawnie odczytać.

0

Aaa już rozumiem o co chodzi.
Nie wiem czy coś to da ale dają informację o strukturze DSDT.

  1. https://wiki.osdev.org/DSDT
  2. https://uefi.org/specs/ACPI/6.4/05_ACPI_Software_Programming_Model/ACPI_Software_Programming_Model.html#differentiated-system-description-table-dsdt

Tylko nawet jak minę informację z nagłówka to dalej gdzieś załóżmy w środku pliku również pojawiają się te znaki zapytania. Np PNPA?1234 lub _MS? itp.

Głupio się czuję tak pisząc odpowiedzi z który nic nie wynika ale geniuszem nie jestem a programowaniem fascynuje się od paru lat a mam taki charakter że jak mam z czymś problem to nie potrafię tego odpuścić dopóki nie rozwiążę.

1

Nie zbyt wygodnie odczytywać pliki binarne za pomocą .get() polecam read/fread

5

Nie ma tam żadnych znaków zapytania. To są po prostu bajty które nie kodują w ASCII żadnego printowalnego znaku. I nie masz tych znaków "mijać" tylko masz rozumieć co oznaczają i je poprawnie parsować. Przecież inaczej nic sensownego z tego pliku nie wyciagniesz. Co z tego że gdzieśtam jest jakis printowalny string skoro nie wiesz co ten string oznacza o_O Jak chcesz same stringi to puść na tym pliku polecenie strings, ale użyteczność tego będzie zerowa.

0
pestka12 napisał(a):

Aaa już rozumiem o co chodzi.

Jak wygląda mleko
Ślepy od urodzenia Abram Garfunkel pije mleko. Wzdycha:
– Gdybym tylko wiedział, jak to mleko wygląda.
– Mleko jest białe – odpowiada mu przyjaciel jego Tobiasz.
– A co to jest białe?
– Jak by ci wytłumaczyć? Łabędź jest biały.
– A jak wygląda łabędź? – pyta nieszczęśliwy Abram.
– Łabędź to taki ptak z krzywą szyją – tłumaczy Tobiasz.
– A co to jest krzywa?
– Krzywa... krzywa... no, złap mnie na przykład za rękę. Teraz ją zginam i ona jest krzywa.
Abram obmacuje zgiętą rękę Tobiasza i mówi:
– Dziękuję ci! Teraz już wiem, jak wygląda mleko.

2

@pestka12:
Myślałem, że skoro czytasz cały plik tekstowo to masz jakiś human readable ala DSDT. To, że to jest plik binarny zmienia postać rzeczy.
W drugim linku, który podałeś masz opisaną strukturę. Musisz trzymać się tej struktury nie tylko interpretując nagłówek ale dotyczy się to całego pliku. Również interpretacja pól musi być odpowiednia bo nie oznacza, że są zapisane w taki sam sposób jak język sobie chciałby to odczytać.

Najlepiej by było abyś poszukał sobie jakiś gotowych struktur i je wykorzystał.

Rzuć sobie okiem w jaki sposób operuje na tym linuks: https://code.woboq.org/linux/linux/include/acpi/actbl.h.html#acpi_table_header
W tym portalu po najechaniu na strukturę możesz sobie wyszukać przykłady użycia i może się gdzieś dogrzebiesz do odpowiednich struktur. Analiza kodu linuksa będzie odpowiednią karą za lakoniczny opis pierwszego postu ;)

Ewentualnie widzę, że GRUB też ma swoje klaski do tego:

struct grub_acpi_table_header
{
  grub_uint8_t signature[4];
  grub_uint32_t length;
  grub_uint8_t revision;
  grub_uint8_t checksum;
  grub_uint8_t oemid[6];
  grub_uint8_t oemtable[8];
  grub_uint32_t oemrev;
  grub_uint8_t creator_id[4];
  grub_uint32_t creator_rev;
} __attribute__ ((packed));

https://git.hamaralinux.org/rahulkrishnan/grub/blob/90eb90e24c5fc37d61b4535a7a242c28e6eb0de5/include/grub/acpi.h

2
pestka12 napisał(a):

Aaa już rozumiem o co chodzi.
Nie wiem czy coś to da ale dają informację o strukturze DSDT.

  1. https://wiki.osdev.org/DSDT
  2. https://uefi.org/specs/ACPI/6.4/05_ACPI_Software_Programming_Model/ACPI_Software_Programming_Model.html#differentiated-system-description-table-dsdt

Tylko nawet jak minę informację z nagłówka to dalej gdzieś załóżmy w środku pliku również pojawiają się te znaki zapytania. Np PNPA?1234 lub _MS? itp.

Głupio się czuję tak pisząc odpowiedzi z który nic nie wynika ale geniuszem nie jestem a programowaniem fascynuje się od paru lat a mam taki charakter że jak mam z czymś problem to nie potrafię tego odpuścić dopóki nie rozwiążę.

Coś mi się wydaje, że nie masz pojęcia, co widzisz i/lub co robisz.
Kody ASCII to nie żadna magia, że komputer widzi, że to tekst, a tamto liczba. Dla koputera wsyzstko to tylko bajty złożone z bitów. Teks, liczba nie ma to znaczenia.
To oprogramowanie nadaje znaczenie tym danym. Np oprogramowanie może uznać wartości 52 za znak 4 , ale równie dobrze może uznać, że to po prostu liczba 52 lub kawałek jakiejś większej liczby.
To, że widzisz pytajniki cyferki w tym pliku, nie ma żadnego znaczenia. Po prostu otworzyłeś plik w edytorze tekstu, który próbuje zinterpretować jakieś dane jako tekst.
Tak się składa, że jest to plik binarny, który na początku ma bajty służące detekcji formatu pliku, które dobrze interpretują się jako tekst kodu ASCII.
Wszystko poza tym znacznikiem nie ma nic wspólnego z tekstem, te znaki nie mają "ludzkiej interpretacji", ot jakaś sekwencja bajtów, który edytor tekstu interpretuje na siłę jako tekst.
Równie dobrze możesz otworzyć jakiś krótki film i narzekać, że denerwuje cię pytajnik w tym pliku i chciałbyś go przeskoczyć - sens takiego stwierdzenia jest dokładnie ten sam.

0

Witam.

Temat do zamknięcia. Wczoraj posiedziałem i problem rozwiązany.
@CosmoFire: Właśnie do tego doszedłem jak czytałem dokumentacje UEFI.

Bardzo dziękuję za każdą pomoc i życzę miłego dnia :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1