Allegro 4.2.2 pod C++ - Rozmazująca się grafika

0

Witam!
Mam problem. Otóż niedawno zacząłem się uczyć programować w Allegro 4.2.2 i w końcu doszedłem do momentu, w którym trzeba wprawić plik graficzny w ruch. Jednak gdy już to zrobiłem i poruszam takim ludzikiem, którego narysowałem w Paincie to on rozmazuje się, zostawia za sobą taki ślad. Mógłby mi ktoś pomóc coś z tym zrobić? Czytałem, że można by zastosować zamalowywanie tła czy coś w tym stylu ale nie wiem jak to zrobić. Podwójne buforowanie też nic nie dało tylko ekran zaczął migać. Dodam jeszcze, że programuję w Dev-C++. Pomóżcie mi proszę. Z góry dzięki :)

0

Bo rysujesz tego "ludzika" na tej samej planszy. Na każdym kroku musisz wyczyścić plansze a potem na niej narysować "ludzika".

0
_13th_Dragon napisał(a):

Bo rysujesz tego "ludzika" na tej samej planszy. Na każdym kroku musisz wyczyścić plansze a potem na niej narysować "ludzika".

No właśnie o to mi chodziło mówiąc o zamalowywaniu ekranu :D. Niestety nie wiem jak to zrobić... Mógłbyś mi powiedzieć albo chociaż mnie naprowadzić na rozwiązanie? :)

0

Jest coś takiego jak flip_display() Odwraca bufory, po funkcji musi nastąpić wypełnienie sceny kolorem

0

Nie chciałem zakładać nowego tematu, a mam podobny problem. Też zamierzam robić grę w C przy użyciu Allegro, stąd moje pytanie, czy za każdym razem po zmianie pozycji gracza trzeba na nowo odświeżać tło ? Nie ma czegoś takiego jak warstwy ? Żebym postać przesuwał po osobnej warstwie i tła nie ruszał.
Jeszcze jedno, mapę mam wyświetlać jako jeden wielki obraz czy każdy kwadrat(np 16x16) osobno ?

Pozdrawiam.

0

Zawsze możesz użyć w pełni narysowane tło w dodatkowej bitmapie. Na ekran rysujesz tło a potem ludzika, każda bitmapa może być tą warstwą.

0

Można prosić o jakiś przykład użycia warstw ? np pierwsza warstwa to tło(mapa), a druga to ludzik.
Lepiej chyba będzie rysować mapę częściami żeby łatwiej wykrywać kolizje - chyba, że się mylę.

Edit
Rysowanie z wykrywaniem kolizji ma tyle wspólnego, że ludzik ma na nie wchodzić np na drzewka, kamienie lub inne przeszkody.

0

Allegro ma DEMO w komplecie, gra coś w rodzaju Mario.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1