prosty budzik na linuxa bez x-ów (debian skueeze)

0

Witam serdecznie.
Potrzebny mi jest programik napisany w czystym C, który będzie spełniał funkcję budzika budząc mnie przez wydawanie jakiegoś wkurzającego dźwięku przez głośnik systemowy (jakiś sygnał modulowany). wszystko oczywiście w konsoli, żadnych okienek nic tylko wiersz poleceń linuxa. Po uruchomieniu skrypy może pokazać się menu np:

Menu
u- Ustaw godzinę budzenia.
z- Zmień godzinę budzenia.
.
.
.

O cos takiego by mi chodziło:)

Bardzo proszę o pomoc, jakieś przykładowe programy, jakieś wskazówki ponieważ w C/C++ jestem jeszcze zielony dopiero raczkuję :) Kompilator na linuxie mam i wiem jak kompilować i jak uruchamiać z linuxa jestem dobry ale nie mam pojecia jak taki program napisać

0

Proponuję kupić książkę, np. Symfonię C++ Standard. Jestem całkiem pewien, że za pomocą wyszukiwarki znajdziesz wiele innych tytułów.

0

Nie znasz języka C, nie umiesz programować, nie umiesz szukać informacji, nie znasz języka angielskiego, twierdzisz że jesteś dobry z Linuksa, a nie potrafisz napisać prostego skryptu w shellu. Jedyne co masz to kompilator, chęci i ogólny zarys programu. To troche mało żeby napisać z marszu program o takiej złożoności jak opisałeś. Może zainteresuj się jakimś językiem skryptowym, lub użyj komendy at (którą powinieneś doskonale znać, skoro jesteś dobry z Linuksa).
Jeśli natomiast chcesz poznać język C, to zacznij od jakiegoś kursu (w Internecie znajdziesz ich całą masę), pisz prostsze programy i sukcesywnie dąż do stworzenia swojego budzika. Zajmie Ci to trochę czasu, ale w końcu osiągniesz to, co chcesz. Ewentualnie daj ogłoszenie w dziale praca, jeśli potrzebujesz tego programu "na już".

0

Jak nauczysz się podstaw to możesz wykorzystać np: http://www.cplusplus.com/reference/clibrary/ctime/time/ oraz funkcję Beep(freq,time) z stdio.h bodajże

0
<quote=kumashiro>Nie znasz języka C, nie umiesz programować, nie umiesz szukać informacji, nie znasz języka angielskiego, twierdzisz że jesteś dobry z Linuksa, a nie potrafisz napisać prostego skryptu w shellu. Jedyne co masz to kompilator, chęci i ogólny zarys programu. To troche mało żeby napisać z marszu program o takiej złożoności jak opisałeś. Może zainteresuj się jakimś językiem skryptowym, lub użyj komendy `at` (którą powinieneś doskonale znać, skoro jesteś dobry z Linuksa). Jeśli natomiast chcesz poznać język C, to zacznij od jakiegoś kursu (w Internecie znajdziesz ich całą masę), pisz prostsze programy i sukcesywnie dąż do stworzenia swojego budzika. Zajmie Ci to trochę czasu, ale w końcu osiągniesz to, co chcesz. Ewentualnie daj ogłoszenie w dziale praca, jeśli potrzebujesz tego programu "na już".</quot Ktos tu bardzo pochopne wnioski wyciąga! Nie umie C to tak z tym się zgodzę ale z resztą NIE !!! ( dla wiadomości ) ktoś pisze tylko po to żeby pisać. Chyba wyraźnie napisałem interesuje mnie program w C bo napisanie takiego programu w shellu dla mnie to ie problem, shella czy też bash-a nie ma na niektórych platformach :) C jest bardziej uniwersalny. Ograniczmy się tylko do niezbędnego tekstu i nie czytajmy miedzy wierszami dzięki :)
0
karbowniczek1 napisał(a)

Ktos tu bardzo pochopne wnioski wyciąga! Nie umie C to tak z tym się zgodzę ale z resztą NIE !!! ( dla wiadomości ) ktoś pisze tylko po to żeby pisać.

Jeśli umiałbyś programować, to nie pytałbyś nas o przykładowe programy, tylko sam byś je znalazł. Przede wszystkim jednak nauczyłbyś się C przed zadaniem takiego pytania tutaj i Twój wpis dotyczyłby problemów z istniejącym kodem, a nie ogólne "dajcie mi cokolwiek".

karbowniczek1 napisał(a)

Chyba wyraźnie napisałem interesuje mnie program w C bo napisanie takiego programu w shellu dla mnie to ie problem, shella czy też bash-a nie ma na niektórych platformach :)

Bash to jeden z shelli (shell - powłoka systemowa). W temacie jest Linux, a ten (jak każdy POSIX) shella musi mieć. Tako rzecze standard.

karbowniczek1 napisał(a)

C jest bardziej uniwersalny.

Hmmm... Z tym różnie bywa... niestety. Szczególnie jeśli chodzi o pipczenie na pc-zgrzycie. Na Linuksie np. możesz posłać bell na tty, w Windows konsoli nie ma (jest jakaś namiastka konsoli, ale rządzi się innymi prawami). Jeśli zatem pod pojęciem "uniwersalny" rozumiesz "wieloplatformowy", to tutaj jest średnio na jeża. Jeśli natomiast pod tym pojęciem rozumiesz "możliwości i prostotę tworzenia", to chybiłeś względem shella (+narzędzi) o kilkaset kilometrów z tym stwierdzeniem.

karbowniczek1 napisał(a)

Ograniczmy się tylko do niezbędnego tekstu i nie czytajmy miedzy wierszami dzięki :)

No to tak nie czytając między wierszami: musisz najpierw nauczyć się C. Jak już go opanujesz i będziesz miał jakiś problem z kodem to zapraszamy, bardzo chętnie pomożemy. Jeśli natomiast nie masz nic, to nie wiem czego od nas oczekujesz.
Np. chcesz mieć programy przykładowe wyświetlające menu... jakie? Zwykłe tekstowe? Na curses? Mamy Ci linkować źródło programu z pętlą while?
Przykładowe pipczenie pod Linuksem... printf("\a"); Cię zadowala, czy chcesz żeby to jeszcze objąć jakąś ładną pętlą?
Musisz zrozumieć, że prosisz o coś baaaaardzo ogólnego. Musielibyśmy zatem Ci postować gotowy kod, a na to niewiele osób ma ochotę... szczególnie we środę po południu, kiedy wysiadł ekspres do kawy, ciągnie żeby przejść drugi raz DeusEx:HR ale brak czasu, kobieta drze się w telefonie i nie ma nawet czego przegryźć, bo sklep zamknęli wcześniej...

0

Poszukam innego forum gdzie ludzie udzielają konkretnej pomocy a nie przechwalają się tym co umieją przez to się dowartościowując !

0

Kolego, a jakiej odpowiedzi oczekiwałeś?
Zakładając, że umiesz napisać jakiś skrypt w shellu i uznajmy że umiesz programować, to bez znajomości C nie napiszesz programu w tym języku. Jest on znacznie bardziej złożony niż shell, trzeba się martwić o zarządzanie pamięcią, pilnować zakresów tablic, obsługiwać wszystkie błędy itp. Owszem, pętle działają tak samo, ale już np. obsługa ciągów znaków (której będziesz tu potrzebował) nie jest trywialna. Co Ci zatem dadzą przykładowe programy, skoro nie będziesz widział o co w nich chodzi i dlaczego coś tam jest tak, a nie inaczej. Dodatkowo chcesz mieć możliwość zmiany godziny budzenia z poziomu menu, co zakładając że program ma być demonem, oznacza także komunikację międzyprocesową, czyli kolejny level wyżej w nauce C.
Prosiłeś o wskazówki, dałem Ci jedną: naucz się najpierw C. Inaczej to tak, jakbyś prosił o linki do filmów z samochodami w ruchu, bo chcesz pojechać z Gdańska do Zakopanego, ale z kierowania pojazdami mechanicznymi jesteś zielony. Nie uważasz, że jest to niepoważne?

0
karbowniczek1 napisał(a)

Poszukam innego forum gdzie ludzie udzielają konkretnej pomocy a nie przechwalają się tym co umieją przez to się dowartościowując !

to idź i szukaj dalej frajerów, którzy za darmo będą pisać ci programy na każde twoje kiwnięcie :] Prosiłeś o jakieś wskazówki to dostałeś czego chcesz więcej? Wskazówka jest jedna, dopóki "jesteś zielony z C/C++" to nie napiszesz tego programu w tym języku. Naucz się programować to nie będziesz miał takich głupich problemów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0