Problem z działaniem Visual Studio Code podczas uruchamiania programu

0

Cześć. Postanowiłem nauczyć się C#, więc w tym celu zainstalowałem najnowszą wersję Visual Studio Code. Zainstalowałem wszystkie potrzebne rozszerzenia (C#, Code Runner itd.), co ważne posiadam windows 11. Gdy próbuję uruchomić nawet najprostszy program "Hello World" wyskakuje mi błąd jak na zdjęciu poniżej. Co ciekawe, nie miałem czegoś takiego, gdy pisałem kod w zwykłym C. Proszę o pomoc, sam nie umiem tego naprawić

image

0

Nie pracuj na pojedynczych plikach, pracuj od razu na projektach.

0

@fasadin: VSC zajmuje mniej miejsca i generalnie jakoś lepiej mi się z niego korzysta

0

@Querto: Jeśli oglądasz jakiś tutorial, to nikt nie powiedział Ci, jakie rozszerzenie do vscode musisz zainstalowac, lub co zainstalowac do obsługi komendy scripts w przypadku c# ? Z ciekawości, z jakiego powodu w ogóle potrzebujesz tak uruchamiać pojedyńczy plik cs ? Nie prościej zrobić zwykłą consolową apkę i odpalać exe, jeśli i tak masz windowsa ?

W razie czego, bez rozszerzeń używając csc, można to zrobić tak :
https://www.geeksforgeeks.org/how-to-execute-c-sharp-program-on-cmd-command-line/

0

@Ktos: Okay, dzięki za radę

0

@Akinwoktyzuawzan: W poście napisałem, że zainstalowałem wszystkie potrzebne rozszerzenia. Jeśli chodzi o powód do uruchamiania pojedynczego pliku, to takowego nie mam. Dopiero się uczę programować. W ogóle zauważyłem, że jak otwieram plik z rozszerzeniem .csproj, który wygląda tak jak na zdjęciu to kompilacja działa, ale jak wchodzę w plik z rozszerzeniem .cs, to uruchamianie kodu za pomocą code runner nie działa. Nie wiem czy tak powinno być, może mi ktoś rozjaśnić sytuację ?

0

@Querto: W skrócie, bez zbędnych definicji, dzieje się tak dlatego że csproj to plik projektowy, w którym są wszystkie ważne informacje dla kompilatora, czyli typ aplikacji, używane libki, wykorzystywana wersja .net frameworka itd. Pliki z rozszerzeniem cs to tak naprawdę pliki z kodem C#, ale same w sobie nie tworzą jeszcze aplikacji. Sln to cała solucja, może się składać z kilku projektów (plików csproj i podpiętych do nich innych plików) a pliki cs to tylko pliki z kodem, które używa się do stworzenia i zaimplementowania działania programu.

Najprostsza aplikacja consolowa Hello World będzie miała Sln z dowolną nazwą, poniżej csproj z również nazwą jaką sobie wymyślisz, np "MySuperHelloWorldProject" z informacjami o tym jaki to projekt itd, oraz główny plik cs o nazwie Program.cs, który będzie mówił co ma robić dany program. Hello world możesz w łatwy sposób zaimplementować w tym właśnie pliku i będzie on nawet przygotowany dla Ciebie od razu po utworzeniu aplikacji consolowej.

Jak wybudujesz taką apkę, to możesz ją otwierać i uruchamiać na różne sposoby, czy to kliknięcie 2 razy na plik z rozszerzeniem exe, czy to w konsoli wpisanie nazwy pliku exe np : MojaPierwszaApka.exe. Plik exe znajdziesz w folderze bin/debug/net po wybudowaniu projektu.

Edit :
Żeby zaobserwować to co wyżej napisałem, możesz utworzyć sobie jakiś folder gdziekolwiek i na jego poziomie otworzyć cmd.
Wklep w konsolę dotnet new console --framework net6.0
Oczywiście jak masz starszą wersję .neta, to zamiast .net6.0 możesz podać ten konkretny.
Potem zobacz co się automatycznie utworzyło i jak wygląda struktura plików, jeśli chcesz możesz edytować Program.cs ale nie musisz i potem, żeby wybudować i uruchomić apkę za 1 razem wpisz w konsoli dotnet run. Potem jak już porobisz jakie chcesz zmiany, będziesz mógł używać pliku exe, który znajdziesz tutaj : bin/debug/.net6.0. Plik exe będzie "samodzielny", więc możesz go sobie wysłać mailem i odpalić na innym urządzeniu.

0

@Akinwoktyzuawzan: Dzięki, teraz już rozumiem. Myślę, że temat można uznać za zamknięty

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1