aplikacja desktop, zapis do bazy - lepiej w SQLite czy SQL Server?

0

Witam,

jaką formę bazy danych doradzilibyście osobie początkującej, tworzącej aplikację desktopową?
Podobno lepiej jest robić projekt w SQLite, korzystając z klas ADO.NET - bo też jest to baza danych, ale nie wymaga własnego serwera jak w przypadku MS SQL.

Czy zgadzacie się z tym twierdzeniem?
Jakie są Wasze doświadczenia?
Czy w aplikacjach desktop "montujecie" serwer MS SQL, wspomnianego SQLite'a, czy coś jeszcze innego?

1

Zależy od zastosowania. Jeśli specyfika aplikacji wymaga pracy przez wielu użytkowników na różnych stanowiskach, to naturalnie oprzesz to o np. SQL Server.
Natomiast jeśli aplikacja ma działać tylko na jednym komputerze, to zamiast SQLite możesz wybrać odpowiednik Sql Servera dla lokalnej bazy danych (plik SDF) i skorzystać z EntityFrameworka.

0

Dziękuję za szybką odpowiedź.

A czy błędem "metodologicznym" jest użycie w aplikacji desktopowej, 1-stanowiskowej, SQLite'a?
Mam tu na myśli: szybkość operacji CRUD (Insert, Select, Update, Delete) - czy szybciej aplikacja współpracuje z SQLitem, czy z MS SQL?

I jakie przeważają opinie o stopniu trudności?
Czy początkujący użytkownik więcej "namorduje" się z łączeniem aplikacji z SQLitem czy MS SQL?

2

@maciejmt Istnieje sterownik Sqlite do EF i nawet nie najgorzej współpracuje. W przypadku CRUD'ów Sqlite może być szybszy chociażby dlatego że ze względu na fakt iż pracuje na jednym pliku nie musi tak bardzo dbać o wykluczenia, dodatkowo Sqlite bardzo luźno traktuje klucze obce (możesz sobie taki klucz założyć i sobie jest, nie ma żadnego przeciwwskazania żeby usuwać elementy do których istnieją odwołania albo nawet usunąć całą tabelę główną) tak więc istnieje szansa że klucze nie spowalniają zapisów do tej bazy.

2
szogun1987 napisał(a):

Sqlite bardzo luźno traktuje klucze obce (możesz sobie taki klucz założyć i sobie jest, nie ma żadnego przeciwwskazania żeby usuwać elementy do których istnieją odwołania albo nawet usunąć całą tabelę główną) tak więc istnieje szansa że klucze nie spowalniają zapisów do tej bazy.

klucze obce zaczynają działać po poleceniu

PRAGMA foreign_keys = ON;

które należy wydać po każdym połączeniu się do bazy danych

1
maciejmt napisał(a):

Zależy od zastosowania. Jeśli specyfika aplikacji wymaga pracy przez wielu użytkowników na różnych stanowiskach, to naturalnie oprzesz to o np. SQL Server.
Natomiast jeśli aplikacja ma działać tylko na jednym komputerze, to zamiast SQLite możesz wybrać odpowiednik Sql Servera dla lokalnej bazy danych (plik SDF) i skorzystać z EntityFrameworka.

W kwestii formalnej; MS SQL Server Compact (bo o nim piszesz) to nie jest odpowiednik dużego SQL Servera. To jest okrojna wersja silnika SQL Server, ale nie ma sporo rzeczy (polecam MSDN). Do łatwej migracji aplikacji desktop do dużego serwera polecam LocalDB, czyli jdonostanowiskowy odpowiedni MS SQL Server. Podobne do działania jak SQL Server Compact, ale wspiera te same funkcjonalności (w kontekście T-SQL) co duży serwer i migracja z aplikacją na duży serwer to 5 minut roboty.

1

Czesc,

osobiscie do takich zastosowan preferuje MS SQl Server Express. Jest bezplatny, a moze byc wykorzystywany do zastosowan komercyjnych. Nie jest okrojony (pomijam ten 1 prozesor i 5 GB). Te ograniczenia beda dla ciebie nieistotne. Poznasz od razu Management Studio, a warto. Mozesz sobie ta baze traktowac jak kazda stworzona do celow komercyjnych i nie zastanawiac sie, czy "Jak kiedys aplikacja sie rozwinie, to co ja wtedy zrobie?"

pozdro

0

Dziękuję Wszystkim za wypowiedzi.
Punkty do reputacji dodane :)

1

Jak byś potrzebował utworzyć bazę SQLite na podstawie struktur danych MS SQL Server to tu jest darmowy program SQLConverter:
https://drive.google.com/file/d/0By-0p_2bQB8fV180eVJiVVYtOGc/view
... a tu jest krótki opis ze zrzutami ekranu:
http://sqliteandcsharp.blogspot.com/2014/11/migracja-struktur-danych-z-ms-sql.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1