O nadużywaniu C++/CLI

19

@Azarien napisał dzisiaj, że Nie ma powodu, by C++/CLI musiało być tylko do „portowania bibliotek” poza tym, że wielu tak uważa. Chciałbym poruszyć ten wątek, a że w tamtym w gruncie rzeczy mowa o innym języku to założyłem nowy.

Ostatnimi czasy widać w Polsce zwiększające się zainteresowanie językiem C++/CLI. Jak dla mnie, wynika to z niczego innego jak próbą pójścia na skróty w nauce czystego C++. Wiadomo: czytelniejsza biblioteka standardowa, a klepanie interfejsu użytkownika w Visual Studio nigdy nie było prostsze. Koniec końców najczęściej jest taki, że przychodzi człowiek na forum, bo nie może sobie poradzić ze składnią tego tworu i okazuje się, że nie poznał ani C++, ani .NET.

Także apeluję do młodszych (stażem, bo sam młody wiekiem jestem) programistów: nie zabierajcie się za C++/CLI, jeżeli chcecie się nauczyć C++ oraz nie zabierajcie się za C++/CLI, jeżeli chcecie nauczyć się .NET.

W pierwszym przypadku uczcie się po prostu C++. Po dogłębnym przestudiowaniu wcale niedużej biblioteki standardowej ze zdziwieniem stwierdzicie na koniec, że i tak zaoszczędzi wam kupę czasu, bo przykładowo nie trzeba już korzystać z ręcznie klepanych pętli czy mieszać gdzieś w kod bibliotekę C do operowania na napisach, bo nigdy wcześniej nie spodziewaliście się, że nagłówek <algorithm>, iteratory, insertery, i/o stringstreamy mogą być tak proste i przydatne. Można pójść dalej i poznać nowe (w standardzie) inteligentne wskaźniki i na zawsze zrezygnować z ręcznego zarządzania pamięci.

Jeżeli z kolei podoba wam się przeciąganie kontrolek na formę w Visual Studio i nie macie odgórnego wymogu (ze szkoły, uczelni) na naukę C++ to bezwzględnie piszcie od razu w C#. O ile na samiutkim początku może zbyt dużej różnicy nie ma, bo kompilator i tak wygeneruje kod za was, to już za chwilę zababracie się zupełnie w C++/CLI. Nie jest to wcale dziwne, bo nie dość, że C++ jest językiem skomplikowanym to dołączenie do niego zawiłości CLR z niedoskonałą (w porównaniu do C#, gdzie twórcy języka mogli zaprojektować go od zupełnych podstaw) składnią prowadzi do katastrofy. A idzie nam jeszcze Windows 8, WinRT i kolejna odmiana C++, czyli C++/CX z podobnymi, ale znów innymi i prowadzącymi do kolejnych nieporozumień rozszerzeniami.

Spójrzcie z resztą na tą bardzo prostą klasę, którą napisałem jakiś czas temu w C#.

namespace Rev.PhotoAlbum.Application.Modules
{
  using Autofac;

  using NHibernate;
  using NHibernate.Cfg;

  using Rev.PhotoAlbum.Model.Configuration;
  using Rev.PhotoAlbum.Model.Repositories;

  public class DataAccessModule : Module
  {
    protected override void Load(ContainerBuilder builder)
    {
      var configuration = Configurator.BuildConfiguration();
      var sessionFactory = Configurator.BuildSessionFactory(configuration);

      RegisterComponents(builder, configuration, sessionFactory);
    }

    private void RegisterComponents(ContainerBuilder builder, Configuration configuration, ISessionFactory sessionFactory)
    {
      builder.RegisterInstance(configuration).As<Configuration>().SingleInstance();
      builder.RegisterInstance(sessionFactory).As<ISessionFactory>().SingleInstance();
      builder.Register(x => x.Resolve<ISessionFactory>().OpenSession()).As<ISession>().InstancePerLifetimeScope();

      builder.RegisterAssemblyTypes(typeof(IRepository<>).Assembly)
        .Where(t => t.IsClosedTypeOf(typeof(Repository<,>)))
        .AsClosedTypesOf(typeof(IRepository<>));
    }
  }
}

Nie ma co prawda w kodzie komentarzy, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji frameworków, z których korzystam kod ten można.. po prostu przeczytać - ciągiem. Układają się z tego zdania i na pierwszy rzut oka można się domyślić co się dzieje - chodzi mi zwłaszcza o metodę RegisterComponents. Jeżeli ktoś nigdy z AutoFaca nie korzystał, a ma minimalną wiedzę z teorii na temat kontenerów IoC mógłby własny kod napisać po jedno, dwu-krotnym przeczytaniu mojego.

A teraz ten sam kod w C++/CLI.
Najpierw oczywiście plik nagłówkowy, jako sumienni programiści C++ nie wrzucamy wszystkiego do jednego pliku.

#pragma once

namespace Rev
{
	namespace PhotoAlbum
	{
		namespace Application
		{
			namespace Modules
			{
				ref class DataAccessModule : public Autofac::Module
				{
				private:
					void RegisterComponents(Autofac::ContainerBuilder^ builder, NHibernate::Cfg::Configuration^ configuration, NHibernate::ISessionFactory^ sessionFactory);
				protected:
					virtual void Load(Autofac::ContainerBuilder^ builder) override;
				};
			}
		}
	}
}

Ah, no tak. C++ nie obsługuje zagnieżdżonych przestrzeń nazw w jednej instrukcji, musimy rozbić je na kilka. Tutaj pedantycznie trzymam się formatowania, które sobie przyjąłem, możemy zawsze wrzucić wszystkie namespace'y do jednej linijki albo - jak polecają w internecie - stworzyć sobie makro. A jak.
Rozciągnął się kod niesamowicie, no, ale przecież mamy na uwadze zasadę nieużywania using namespace w plikach nagłówkowych, żeby nie potworzyć żadnych konfliktów nazw w plikach, gdzie będziemy nasz plik nagłówkowy dołączać.

using namespace Rev::PhotoAlbum::Application::Modules;

using namespace Autofac;

using namespace NHibernate;
using namespace NHibernate::Cfg;

using namespace Rev::PhotoAlbum::Model::Configuration;
using namespace Rev::PhotoAlbum::Model::Repositories;

void DataAccessModule::Load(ContainerBuilder^ builder)
{
	auto configuration = Configurator::BuildConfiguration();
	auto sessionFactory = Configurator::BuildSessionFactory(configuration);

	RegisterComponents(builder, configuration, sessionFactory);
}

ISession^ ISessionResolve(IComponentContext^ context)
{
	return ResolutionExtensions::Resolve<ISessionFactory^>(context)->OpenSession();
}

bool IRepositoryWhereCondition(System::Type^ type)
{
	return TypeExtensions::IsClosedTypeOf(type, Repository::typeid);
}

void DataAccessModule::RegisterComponents(ContainerBuilder^ builder, Configuration^ configuration, ISessionFactory^ sessionFactory)
{
	RegistrationExtensions::RegisterInstance(builder, configuration)->As<Configuration^>()->SingleInstance();
	RegistrationExtensions::RegisterInstance(builder, sessionFactory)->As<ISessionFactory^>()->SingleInstance();

	RegistrationExtensions::Register<ISession^>(builder, gcnew System::Func<IComponentContext^, ISession^>(&ISessionResolve))->As<ISession^>()->InstancePerLifetimeScope();

	RegistrationExtensions::AsClosedTypesOf(RegistrationExtensions::Where(RegistrationExtensions::RegisterAssemblyTypes(builder, IRepository::typeid->Assembly),
		gcnew System::Func<System::Type^, bool>(&IRepositoryWhereCondition)), IRepository::typeid);
}

Chciałbym zwłaszcza zwrócić na końcówkę metody RegisterComponents. Konia z rzędem temu, kto rozszyfruje co się tutaj dzieje. Niestety (albo stety) bardzo wiele frameworków, które ułatwiają (taa) pisanie w .NET korzystają z metod rozszerzających (z resztą zdaje się, że bardzo dobrze, zgodnie z zasadą open/closed). Z jakiś powodów najzwyczajniej nie są one składniowo obsługiwane w C++/CLI i trzeba wywoływać je ręcznie, z klasy, w której są zdefiniowane i przekazywać ręcznie obiekt. Bez tracenia dodatkowego czasu na znalezienie chociażby nazwy tej klasy się nie obejdzie. Kolejna rzecz to lambdy, które w C# niesamowicie ułatwiają sprawę, a w C++/CLI powodują, że musimy je wydzielić do zewnętrznej metody. Lambdy z C++11 nawet w Visual Studio 11 nie są z nimi kompatybilne. No trudno.
Ktoś mógłby powiedzieć, że klepanie nawet takiego kodu z IntelliSense nie będzie trudne. Nawet dodali do niego obsługę C++/CLI. Bardziej przykra sprawa jest taka, że na co trzeciej bardziej rozbudowanej linijce z typami generycznymi po prostu się wykłada i zaczyna krzyczeć o błędach. Których de facto nie ma, bo kod się kompiluje i działa.

Wykorzystanie w C#:

var builder = new ContainerBuilder();
builder.RegisterModule<Modules.DataAccessModule>();
var container = builder.Build();
var repository = container.Resolve<IRepository<Person>>();

I C++/CLI:

auto builder = gcnew ContainerBuilder();
RegistrationExtensions::RegisterModule<Modules::DataAccessModule^>(builder);
auto container = builder->Build(Builder::ContainerBuildOptions::Default);
auto repository = ResolutionExtensions::Resolve<IRepository<Person^>^>(container);

Nie domyślił się wartości domyślnej parametru, a IntelliSense rzucił malowniczy błąd w ostatniej linii o tym, że wywołanie pasuje do wielu przeładowań oraz jednocześnie ma za mało parametrów.

Nie mówię, że pisanie w C++/CLI nie ma w ogóle sensu. Ma, ale są to naprawdę marginalne zastosowania, gdy nie wystarcza nam P/Invoke i interop w C#. Ja jeszcze nigdy nie musiałem go naprawdę użyć. Wy pewnie też nie.

1

co to znaczy "portowanie bibliotek"?

1

Pewnie chodziło o wrappery.

A tak w temacie, to mam też wrażenie, że początkujący często nieświadomie piszą w C++/CLI. W końcu nazwa podobna:).

0

Co się dziwić, znaczna część programistów (edit: tzn tych bardzo początkujących) C# myśli, że (C#) to jest jakiś następca C++.

0

@Rev - myślę że problem z twoją argumentacją wynika z tego że próbujesz patrzeć na C++/CLI jak na C# z inną składnią. Chociażby AutoFac którego przykład podałeś - był on projektowany specjalnie pod C#. To że w ogóle działa pod C++/CLI to wynik zgodności języków zarządzanych a nie jakieś celowe zagranie.

Równie kiepskie podejście do C++/CLI to patrzenie na niego jako na C++ z dodatkową biblioteką standardową. Momentalnie zaczynają pojawiać się problemy z łączeniem zarządzanych i niezarządzanych fragmentów.

4
Wibowit napisał(a)

Co się dziwić, znaczna część programistów C# myśli, że (C#) to jest jakiś następca C++.

Tja, a programiści JavaScript myślą, że to jakiś następca Javy.
Jeśli ktoś tak uważa, to programistą C# nie jest i raczej nie będzie.

Tezcatlipoca napisał(a)

@Rev - myślę że problem z twoją argumentacją wynika z tego że próbujesz patrzeć na C++/CLI jak na C# z inną składnią.

Nie zauważyłem, żeby @Rev miał problem z argumentacją, to chyba Ty masz jakiś problem z jego argumentami. To nie on patrzy na C++/CLI w ten sposób, lecz ci, którzy próbują go tak używać i na siłę robić z niego język ogólnego przeznaczenia.

Jakieś dziecko przeczyta w internecie, że Prawdziwi Profesjonalni Programiści piszą w C++, ściąga VC++, tworzy projekt i zaczyna się magia, dzięki której w 5 minut robi GUI jak w prawdziwym programie, więc myśli, że dalej będzie już z górki. Dzieciak nie wie, że to nie jest C++, dzieciak nie wie o co chodzi z tym CLI, nie wie, co to .NET - nie wie nic, ale myśli, że uczy się Jedynego Słusznego Języka Do Pisania Gier. I stąd wynikają wspomniane przez Ciebie problemy z łączeniem zarządzanych i niezarządzanych fragmentów kodu.

1
somekind napisał(a)
Tezcatlipoca napisał(a)

@Rev - myślę że problem z twoją argumentacją wynika z tego że próbujesz patrzeć na C++/CLI jak na C# z inną składnią.

Nie zauważyłem, żeby @Rev miał problem z argumentacją, to chyba Ty masz jakiś problem z jego argumentami. To nie on patrzy na C++/CLI w ten sposób, lecz ci, którzy próbują go tak używać i na siłę robić z niego język ogólnego przeznaczenia.

Ja tylko zauważam że porównanie C++/CLI i C# na podstawie przepisywania kodu z tego drugiego do pierwszego jest trochę nieodpowiednie.
Te języki mają po prostu zupełnie inne zastosowania i to jest chyba dla wszystkich oczywiste?

2

Te języki mają po prostu zupełnie inne zastosowania i to jest chyba dla wszystkich oczywiste?

W całym moim wywodzie chodzi właśnie o to, żeby to pokazać. Gdybyś czytał wszystkie wątki w dziale .NET i C++ to wiedziałbyś, że jest to sprawa wielce nieoczywista dla niezliczonej ilości osób.
A ten nieudany kod w C++/CLI, który zaprezentowałem tylko to potwierdza. Ten przykład miał pokazać, że pisanie kodu aplikacji biznesowych w środowisku .NET w C++/CLI jest bez sensu, gdy mamy C#.

0

Zawsze mi się wydawało, że głównym celem C++/CLI jest ułatwienie przeniesienia sporych aplikacji na platformę .NET bez potrzeby przepisywania całego kodu do C#, tylko pisząc w nim nowe elementy.

1
Tezcatlipoca napisał(a)

Ja tylko zauważam że porównanie C++/CLI i C# na podstawie przepisywania kodu z tego drugiego do pierwszego jest trochę nieodpowiednie.

A na jakiej innej zasadzie można porównać przydatność języków do danego zastosowania, jeśli nie poprzez zwięzłość i czytelność kodu?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1