Nauka programowanie funkcjonalnego: czy F# i .NET to zły pomysł?

0

Witam,
Ostatnio z praktycznych potrzeb zaczynam poznawać .NET framework (po prostu kazali na uczelni, uznałem nawet że dość fajne i łatwe). Głównym językiem na tej platformie jest C#, biblioteki są wspólne dla wszystkich języków. Mam kilka pytań:

  1. Dlaczego ktoś może chcieć używać Visual Basic jako język programowania dla .NET? Wydaje mi się dziwny i brzydki.
  2. Rozumiem, że C++/CLI tylko do portowania bibliotek.
  3. Chcę się nauczyć podstaw programowania funkcjonalnego. Wiem, że F# to umożliwia. Przy okazji będą mi znane biblioteki z C#.

Zasadnicze pytanie: czy to dobry pomysł i jak się za to zabrać. Tzn. co wygodnie rozwiązać / napisać sobie funkcjonalnie, w czym ten parygmat jest naprawdę dobry. Bo odnoszę wrażenie, że wszyscy sobie programują obiektowo i jest ludziom z tym dobrze.

Pozdrawiam,

0
  1. Dlaczego ktoś może chcieć używać Visual Basic jako język programowania dla .NET? Wydaje mi się dziwny i brzydki.
    Bo ktoś może być przyzwyczajony do starego Visual Basica sprzed .Net. Poza tym, VB.Net ma parę ficzerów których nie ma (albo z początku nie było) w C#. No i ma ciekawą własną bibliotekę (do której można się odwołać też spod C#).
  1. Rozumiem, że C++/CLI tylko do portowania bibliotek.
    Nie tylko – w Visualu nawet Express można tworzyć aplikacje okienkowe w C++/CLI, a ja kiedyś używałem pod nim WCF. Nie ma powodu, by C++/CLI musiało być tylko do „portowania bibliotek” poza tym, że wielu tak uważa - a i Microsoft traktuje ten język jakoś po macoszemu.

Chcę się nauczyć podstaw programowania funkcjonalnego
chyba funkcyjnego?

1

Nie ma powodu, by C++/CLI musiało być tylko do „portowania bibliotek” poza tym, że wielu tak uważa - a i Microsoft traktuje ten język jakoś po macoszemu.

Jest. Bardzo prosty. Jest mniej czytelny niż C# oraz implementuje mniej przydatnych ficzerów (a jak są to czytelność spada jeszcze dwukrotnie).

0

A wracajac do F#, bo to główne pytanie: warto zawracać sobie nim głowę? Czy jest jakiś pomysł na konkretną niszę, w której ma szanse się rozpowszechnić i zdobyć uznanie?

Bo wydaje się, że MS zaczyna traktować ten wynalazek poważnie. Pojawiają się materiały szkoleniowe. No i zawsze nauka innego myślenia, bo prawde mówiąc C# jako język jest prosty i nudny w nauce, ale przyjemny w użyciu dla kogoś kto miał styczność z C, C++.

0

Warto, bardzo przyjemny język. Trzeba tylko uważać, bo jest funkcyjno-obiektowy.

A teraz zaczęli go jakoś lepiej traktować, więc można się tylko cieszyć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1