Odczyt i zapis do pamięci cache

0

Cześć,
Piszę program, który ma korzystać z pamięci cache - głównie od odczytywania danych konfiguracyjnych.
Z tego co znalazłem, to większość przykładów (dotyczących korzystania z pamięci cache) dotyczy stron internetowych.

Znalazłem też coś takiego jak "Enterprise Library" - za pomocą której można korzystać z tej pamięci. Ale na początku wolałem zapytać, czy jest to dobry pomysł, nim zacznę coś pisać? Z tego co patrzyłem, to wystarczyłoby wkleić jedną dllkę do projektu.

PS. Dodatkowa uwaga, to fakt że program może być wykorzystywany w celach komercyjnych.

Z góry dzięki za pomoc,

0

Co Ty nazywasz "pamięcią cache"?
Cacheowanie ma sens w przypadku aplikacji WWW dla pewnych zasobów (skrypty, arkusze stylów, grafika, itd.), dzięki niemu przy każdym żądaniu dane te są serwowane z pamięci operacyjnej, nie musi czytać ich za każdym razem z dysku, więc cała operacja jest szybsza. Podobnie stosuje się je do często wywoływanych do bazy danych zapytań, dzięki temu nie trzeba czytać za każdym razem tych samych wierszy z bazy.

0

Czytałem ostatnio artykuł: http://www.codeproject.com/KB/IP/smartmassemail.aspx
W którym zastosowano taki szablon: Provider Model (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms972319.aspx)

Autor wykorzystuje tutaj cache - do przechowywania obiektów.
W projekcie są 4 przykłady - dwa z nich to przykłady aplikacji usług windowsowych, które nie mają nic wspólnego z aplikacjami internetowymi.

Bardzo zaciekawił mnie taki szablon pisania i zastanawiałem się czy nie zastosować go to mojego programu - który będzie właśnie usługą Windows.

0

Przecież List<string> lista = new List<string>() - to Twoja cachowana lista.
Wszystkie obiekty tworzone są przecież w pamięci ram (nie mówimy o sytuacji, gdy ramu jest mało i dokonywany jest zrzut pamięci na dysk).

Jeśli chcesz kokoRZystaćystać z "cachu" to sposobów jest wiele, najłtwiejszym jest chyba użycie publicznego statycznego słownika Dictionary<string, object> i wyjdzie na to samo. Możesz też bawić się z np. MemoryStreamem, ale to raczej nie ma sensu.

0

Ah.. dzięki wielki za pomoc.
Tak też mi się wydawało, ale nie byłem pewny - dopiero zaczynam..

Zapytam zatem, czy stosowanie modelu: Provider Model (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms972319.aspx) ma sens w aplikacjach 'nie-webowych'?. np. W usłudze windows - która (w duużym skrócie) - sprawdza co jakiś czas bazę danych w poszukiwaniu maili - i ew. je wysyła. ?

PS. Właśnie te przykład który podałem w pierwszym posicie, mniej więcej coś takiego robi.. Dlatego troche już zgłupiałem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1