reprezentacja grafu

0

Witam,

chciałbym zbudować graf z wagami. Szukam po necie jednak dostępne kody są jak dla mnie mało zrozumiałe. Jak to zrobić ładnie i przejrzyście. Poproszę o wskazówki, pseudokod etc....

0

Graf skierowany, czy nie skierowany?
Skierowany:
Węzeł ma listę krawędzi wchodzących i wychodzących. Każda krawędź ma wagę. Krawędź zaczyna się w jakimś zbiorze wychodzącym, a kończy w wchodzącym, dlatego jest skierowana.

Nieskierowany:
Podobnie, tylko z uwagi na brak kierunku krawędzi, każdy węzeł ma zbiór krawędzi (które są zarówno wejściowe, jak i wyjściowe). I jak w skierowanym, każda krawędź ma wagę.

Jak nie wiesz jak napisać takie struktury danych, to najpierw poznaj podstawy programowania obiektowego, bo i tak polegniesz na jakiś algorytmach grafowych.

0

Jeśli chodzi o reprezentację, to graf ważony możesz przecież przedstawić jako listę lub macierz sąsiedztwa. Poczytaj o tym w necie, wskazówki możesz znaleźć również tu: http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/utils/002_roz/ol011.php

0

Jeżeli chcesz to mogę pomóc, gdyż właśnie robię coś podobnego. Opisz tylko co rozumiesz przez "budowanie grafu" (jego reprezentacja graficzna + zapis w listach lub macierzy? czy tylko zapis i operacje na nim?).

0

dzięki Xsaran za chęci :) właśnie kończę na dziś i sporo już zrobiłem. Buduję graf ważony w oparciu o jeden z portali społecznościowych.... kto z kim się zna i próbuję przy użyciu reguł stworzyć siłę powiązań.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1