MS Access - podzielenie bazy na dwie części: użytkownik oraz administrator.

0

Cześć wszystkim. Mam taki dość mocny problem - a mianowicie. Mam utworzoną bazę danych, w której mam formularze, tabele, kwerendy i inne cuda, które udostępnia nam "Access". Chciałbym obecnie wypuścić do kilku użytkowników bazę, aby przetestowali sobie dane (pisząc bazę, mam na myśli formularze, a nie dostęp do wszelkich dobrodziejstw "Accessa"). Nie potrafię podzielić bazy w odpowiedni sposób, tak aby "wypluła" dla użytkownika TYLKO formularz początkowy (w moim przypadku jest to formularz logowania, ale nie wydaje mi się, żeby to miało jakieś znaczenie w dalszej części). Czyli użytkownik robi sobie klik klik w ikonkę "Accessa" na dysku sieciowym i otwiera mu się okienko sieciowe, nic innego go nie interesuje. Nie powinien widzieć tabel, paska narzędzi "Accessa" ani nic innego. Wiem, że istnieje opcja dzielenia bazy na: zewnętrzną i wewnętrzną (ta, z której dzielimy staje się jedną z nich). Nie jest to chyba jednak to o co dokładnie mi chodzi, a jeżeli to to, to nigdzie nie znalazłem opisu zastosowania tego w sytuacji, która mnie interesuje. Dlaczego? Ponieważ przykładowo, w przyszłości dojdzie jedno pole, w którejś z tabel - niech będzie, że pole nazywa się "test" w tabeli "ABC". Następnie chciałbym, aby to pole znalazło się na formularzu "123". Szukam jakiegoś w miarę dynamicznego rozwiązania. Wiem, że istnieje komenda visual-basic DoCmd.ShowToolbar "Ribbon", accToolbarNo - jednak to nie rozwiązuje problemu aktualizacji formularza. Wiem, że najlepszą praktyką jest zrobić coś raz, a porządnie - jednak życie weryfikuje. Dodatkowo mam świadomość, że w opcjach zapisu istnieje typ "ACCDE" jednak też nie widzę jego zastosowania w moim przypadku.

W sumie po chwili zastanowienia: bez problemu podzieliłem bazę za pomocą tej opcji dzielenia (dostajemy frontend: czyli w sumie wszystko, backend: czyli w sumie tylko tabele). Moim problemem jest dostęp użytkownika do tego frontu - nie chcę, aby mógł widzieć po otwarciu coś innego niż wyskakujący formularz. I jeżeli wszystko mu zablokuje, to w jaki sposób sam będę mógł aktualizować formularz w przyszłości o nowe pola?

Ostatnią moim problemem jest to, że chciałbym w przyszłości robić sobie raporty, kwerendy i inne cuda, pozwalające operować mi na danych. Gdzie mam je w przyszłości trzymać? Teoretycznie frontend będzie zablokowany i tam nie będę miał opcji działania, jednak czy dobrą praktyką będzie trzymanie tego po stronie backendu? Tylko ja mam mieć do tego dostęp.

0

To jest Access co nie wymyślisz, użytkownik zdeterminowany to obejdzie, zacznij od zmiany rozszerzenia accdb na accdr i zobacz czy wynik cię zadowoli

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0