[SQL-postgreSQL] Pary bez powtórzeń?

0

Witam

Moim zadaniem jest napisanie zapytania, które w oparciu o jedną tabelkę (imie, nazwisko, nr_wydzialu) wypisze pary osób pracujących w tym samym wydziale, przy czym chodzi o pary bez powtórzeń ( (tzn pary typu: (Kowalski, Nowak) i (Nowak, Kowalski) nie mogą się znaleźć w tebelce wynikowej).
Myślałem już nad tym jakiś czas, ale jestem początkującym użytkownikiem baz danych więc moja znajomość poleceń jest wciąż znikoma i wydaje mi się, że bazując o aktualne wiadomości nie jestem w stanie napisać działającego zapytania.
Przejrzałem już kilka tutoriali/prezentacji/skryptów odnoścnie zapytań, ale nadal nie moge sobie ani poradzić z tym zadaniem, ani nawet doszukać się użytecznych komend, które pomogły by to zrobić.
Jeżeli ktoś jest w stanie pomóc (niekoniecznie napisać pełne zapytanie, wystarczy rzucić jakimś sensownym pomysłem) będe wdzięczny.
Pozdrawiam serdecznie.

1

Jeśli najpierw doprowadzisz tabelę to stanu używalności (dodając w niej sensowny klucz) to tak:

select tab1.Nazwisko, tab2.Nazwisko
from Tabela as tab1 inner join Tabela as tab2 on tab1.nr_wydzialu = tab2.numer_wydzialu
where tab1.id > tab2.id

Bo zdajesz sobie sprawę z tego ze w twojej tabeli nie ma porządnego klucza? Nawet wszystkie atrybuty razem nie stanowią sensownego klucza bo przecież mogą sie zdarzyć 2 osoby o tym samym imieniu, nazwisko i wydziale...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1