SQLite, Delphi, Organizacja struktury bazy

0

Wczoraj w pracy brutalnie zderzyłem się z rzeczywistością. Pisałem program "bazodanowy" (tak na szybko bo czas gonił, a statystyki były potrzebne). Nie miałem wówczas czasu na naukę SQL'a. Teraz już jestem gotowy i oto problem. Plan był taki: D7+ZEOS+MySql. Struktura bazy zrobiona, serwer postawiony, pozostało tylko napisać interface. Idę do pracy i mówię: szef, potrzeba zainstalować na serwerze firmy MySQL 4.1. Szef jak usłyszał SQL zrobił się blady. Usłyszałem, że "NIE!!!", ale.. "NIE!!!". I tu problem. Ci co mieli kiedyś okazję obsługiwać bazę na własnym formacie wiedzą jak to jest upierdliwe. Z racji, że nie mogę zainstalować nic co obsługuje SQL zostaje mi SQLite i tu jest problem bo potrzebuję relacji. Tak więc pytanie : macie pomysły na logiczną implementację takiej oto struktury? Prz redundacji nie powodującej zejścia na zawał serca?

Struktura bazy byłaby następująca (napiszę w pseudo kodzie):

tabela1(
  data :DATE,
  zmiana :BYTE,
  maszyna :BYTE,
  tabela2 :array [1..N] of record p1, p2, p3 end;
  hash :CHAR(15)
);

I problem jest z relacją do tabe2. Myślałem nad generowaniem hasha na podstawie hash = MakeHash(Data, Zmiana, Maszyna) i reprezentacją tabeli tak:

tabela2(
  hash :CHAR(15),
  p1, p2, p3 :JAKISTYP
);

Pole hash robiłoby za relację pomiędzy tabelami. Macie inne pomysły?

0

Eee, nie wiem czy dobrze skumałem, ale nie prościej dodać jakieś pole typu int 'id' do pierwszej tabeli (z autoincrement) i pole 'tab1id' do drugiej tabeli? Liczba w tab1id wskazuje na id w pierwszej tabeli. To wszystko.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0