Jaki najlepszy algorytm dla rozwiązania problemu takiej gry?

Odpowiedz Nowy wątek
2011-10-08 10:48
0

Witam!
W poprzednim semestrze jako projekt z programowania zrobiłem grę na wzór spadających kulek (poglądowy screen zasady gdy w załączniku - punkty zdobywa się za zbicie jak największych skupisk kulek tego samego koloru sąsiadujących w pionie lub poziomie - zbicie wszystkich kulek oznacza przyznanie sporej premii punktowej).
W tym semestrze zaproponowano mi stworzenie metod umożliwiających rozwiązanie tej gry.
I tutaj pojawia się problem. Myślałem nad stworzeniem drzewa gry oraz przeszukanie jego liści, odszukanie najlepszego wyniku oraz przejście od wyszukanego liścia do korzenia, jednak takie drzewo gry jest zbyt duże i czasochłonne do wygenerowania. Czy ktoś miałby pomysł na sposób wyszukania najlepszego rozwiązania, albo przynajmniej rozwiązania lepszego niż wyszukałby przeciętny gracz ;).

  • gra.png (0.77 MB) - ściągnięć: 132

Pozostało 580 znaków

2011-10-08 11:44
0

Nie wiem jak inni, ale ja nie rozumiem zasad tej gry. Co właściwie robi w niej uzytkownik? Jak "zbija" te kulki ze sobą? Skąd się te kulki biorą?


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...
Wydaje mi się że chodzi o to że na początku jest losowany układ tych kulek (w tablicy dwuwymiarowej) a później użytkownik klika na grupy przynajmniej dwóch sąsiadujących kulek usuwając je. Wygrywa po usunięciu wszystkiego, przegrywa jeśli kulki zostały a nie da się niczego połączyć. - msm 2011-10-08 12:06

Pozostało 580 znaków

2011-10-08 12:24
0

Użytkownik dostaje wygenerowaną losowo planszę np 20 kolumn na 15 wierszy. Wypełniona jest ona różnokolorowymi kulkami. Punkty zdobywa się zbijając kule (tzn klikając w skupisko kul (więcej niż jedna kula w skupisku), im więcej kul w skupisku tym więcej punktów zdobywa się jednym ruchem np. za 5 kul w skupisku otrzyma się 55 punktów, za 8kul w skupisku => 88punktów. Po zbiciu skupiska, kule powyżej opadają w dół jak z resztą pokazane jest w załączniku. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów.
Dodam, iż gra działa bez zarzutu. Strukturą przechowującą stan gry jest lista powiązana (zgodnie z życzeniem prowadzącego).

edytowany 1x, ostatnio: dariush, 2011-10-08 12:26

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0