Delphi - program konwersacyjny

0

W jednym temacie zażartowałem na temat chatbotów. Chyba to był temat program szachownica. Jednakże aktualnie piszę coś takiego w Delphi. I mam pytanie, a właściwie trzy. Jak najlepiej przechowywać bazę, jak oprogramować SI (chcę żeby te program miał trafniejsze odpowiedzi niż programy Typu Snikers, czy MojaMagda.pl, które potrafią czasem taką głupotę, że...) oraz jak najlepiej parsować odpowiedzi użytkownika (usunięcie polskich liter oraz zamiana wielkich liter w małe, to podstawa, wiem. Czyli: Zażółć Gęślą Jaźń -> zazolc gesla jazn. Od razu mówię, że czytałem mnóstwo artykułów o wyr. regularnych i nadal nic nie rozumiem, chociaż to by był dobry sposób. Nie wiem też jak to w Delphi obsłużyć i czy w ogóle się da).

0

Znaczy się, w ogóle nie wiesz o co chodzi i jak się za to zabrać, ale chcesz to zrobić?

0

Wiesz, chcę przy okazji tego poszerzyć swoją wiedzę programistyczną. poza tym generalnie mało jest w necie informacji o działaniu tego typu programów z wyjątkiem takich:

X jest nowoczesnym programem konwersacyjnym. Jego baza składa się z 8000000000 słów i potrafi się uczyć nowych dzięki zaawansowanym algorytmom Sztucznej Inteligencji

0

Zalezy jaka baze wiedzy chcesz uzyc za podstawe sztucznej inteligencji. Jesli baze slownikowa, wtedy analiza syntaktyczna, jesli wyszukiwarke - raczej przyda Ci sie wyszukiwanie kontekstowe, jesli samodzielne uczenie sie - wchodzi sztuczna inteligencja, logika rozmyta, bazy skojarzen i bog wie co jeszcze kreatywnego przyjdzie Ci do glowy...

0

Co do uczenia ja myślę o czymś takim:

User: Opowiedzieć ci kawał?
Program: Bardzo chętnie.
User: Przychodzi baba do lekarza a lekarz to baba.
Program: Dziękuję, dodam to do bazy danych dowcipów.

0

To popatrz na to w taki sposob:

  • z piewszej sentencji program musi zrozumiec, ze proponuje mu sie cos, co moze zapamietac,
  • program musi byc w stanie nie tylko zapisac kawal ale i przyswoic go: dodac do ogolnych zasobow posiadanej wiedzy i na jego podstawie modyfikowac swoje zachowanie.

Podstawowa analiza syntaktyczna polegalaby na dojsciu do takiego efektu:

  • Upowiedziec (czasownik, bezokolicznik, czynnosc bez ryzyka) Ci (wypowiedz kierowana do mnie: maszyny) kawal (typ danej, na ktorej dla mnie wykonana zostanie czynnosc)? (pytanie)
  • (czynnosci bez ryzyka, wykonane dla mnie moge akceptowac) Bardzo chetnie (typowa odpowiedz twierdzaca).

Zobacz, ile danych o samych slowach i szyku zdania automat musi posiadac. W wiekszosci automatow uczacych sie podstawowa zasada jest przetrwanie, rozumiane jako niezgadzanie sie na przyswajanie wiedzy powodujacej problemy w dalszym rozumieniu (za wiele skojarzen, skojarzenia sprzeczne, itp).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1