Od 1 do 6 - Ewolucja Delphi

brodny

Delphi 1

Na początku historii komputerów, za czasów króla DOSa Pierwszego :-) programiści mieli mało narzędzi. Mogli wybierać w zasadzie między wygodnym i produktywnym, ale mało sprawnym BASIC-iem a bardzo efektywnym i trudnym assemblerem. Pojawienie się Turbo Pascala "zasypało" przepaść między tymi językami. Tak samo było w Win 3.1 - można było "pisać" w C++ lub "budować" w Visual Basic'u. Pojawienie się Delphi 1 to prawdziwy przełom. Narzędzie oferuje możliwość wizualnego projektowania aplikacji, jak i wykorzystywania modułów tekstowych, jak również tworzenie wielu niezależnych plików wykonywalnych, wykorzystanie bibliotek DLL, dostęp do mechanizmów obsługi baz danych itp., dzięki czemu Delphi stało się "gwiazdą". Był to świetny kompromis między "pisaniem" i "budowaniem". Efektywność Delphi była tak uderzająca, że na jego określenie (jego i podobnych narzędzi w przyszłości) stworzono powszechny dziś akronim RAD, czyli skrót od "błyskawicznego tworzenia aplikacji" (Rapid Application Development). Dzięki kombinacji kompilatora, narzędzi projektowania wizualnego oraz efektywnej obsługi baz danych Delphi było bardzo kusząca propozycją dla entuzjastów Visual Basic'a. Użytkownicy Turbo Pascala także "przesiedli się" na Delphi - okazało się, że "nowy" Pascal jest o wiele bardziej dojrzały. Zespół Visual Basic'a z Microsoftu poczuł się zagrożony - wolny i ociężały Visual Basic 3 nie miał szans w bezpośrednim starciu z Delphi 1. Był wtedy 1995 rok. Borland wygrał apelację po przegranym z Lotusem procesie dotyczącym podobieństwa Quattro do 1-2-3. Borland postanawia konkurować z Microsoftem i sprzedaje Quattro Nevellowi. Zabrał się też do unowocześnienia dBase\a i Paradoxa, żeby stały się one narzędziami dla profesjonalistów. Microsoft też nie leniuchował i chciał przeciągnąć na swoją stronę większość projektantów aplikacji bazodanowych dla Windows, gdyż w Delphi i nowej edycji Borland C++ ujawniły się pewne błędy.

Delphi1IDEwin31.jpg

Delphi 2

W 1996 roku Delphi stało się 32-bitowe i mogło pracować z Windows 95 / NT. Oferowało, oprócz bardzo efektywnego i zoptymalizowanego 32-bitowego kompilatora, rozszerzoną bibliotekę komponentów, o wiele lepsze mechanizmy obsługi baz danych, nową obsługę łańcuchów tekstowych, wizualne dziedziczenie formularzy, wykorzystanie OLE i zgodność z 16-bitowymi projektami. Kilka miesięcy przed wydaniem Delphi 2 użytkownicy Windows otrzymali Windows 95 - najbardziej spektakularny krok od czasów Windows 3.0 (czy Windows XP okaże się takim samym krokiem, zobaczymy niedługo). Wtedy to Borland postanowił uczynić Delphi 32-bitowym. Odpowiedzią Microsoftu był Visual Basic 4. Charakteryzował się bardzo słabą efektywnością i brakiem przenośności między platformami 16- i 32-bitowymi. Nie zniechęciło to "fanów" VB. Borland z kolei prowadził rozpoznanie na rynku aplikacji klient - serwer (opanowane przez aplikacje w styl PowerBuildera), gdyż firma chciała ulokować na nim Delphi. Jednakże obecna wersja nie miała na to szans. Wypracowaniu dobrej strategii na rynku klientów korporacyjnych miało dla Borlanda wielkie znaczenie, ponieważ rynek dBase'a i Paradoxa okazał się niewystarczający, a zyski z C++ były coraz mniejsze. Błędem było wykupienie przez Borlanda firmy Open Environment Corporation - producenta oprogramowania middleware, oferującego zasadniczo 2 produkty: pierwszy z nich bazował na technologii DCE i stał się pierwowzorem dzisiejszej implementacji mechanizmu CORBA (Common Object Request Broker Architecture), natomiast drugi był oparty na rozproszonej technologii OLE, został usunięty w cień przez technologię DCOM.

Delphi 3

Projektowanie kolejnych wersji Delphi było przeprowadzane na podstawie ściśle określonych celów projektowych. Podstawowym zadaniem Delphi 1 było dostarczenie programistom Turbo Pascala narzędzia umożliwiającego połączenie pisania i budowania. Delphi 2 to początek obecności Delphi w Win32, z zachowaniem elementów kompatybilności ze środowiskiem 16-bitowym i z nowymi elementami bazodanowymi typu klient - serwer, niezbędnymi dla aplikacji korporacyjnych. Delphi 3 przyniosło implementację nowych technologii towarzyszących programowaniu w Windows - obiektów COM, kontrolek ActiveX, aplikacji serwerów WWW, wielowarstwowych aplikacji SQL oraz aplikacji "uproszczonego klienta". Poprawiono też środowisko projektowe - implementacji pakietów, konfigurowanie dla poszczególnych projektów palety komponentów, usprawnienia edytora, debuggera itp. Był to 1997 rok. Bardzo dużo działa się na rynku narzędzi do tworzenia aplikacji. Najpierw Microsoft zaprezentował Visual Basic 5, z efektywniejszym kompilatorem, dobrą obsługą COM/ActiveX i innymi nowościami. Delphi natomiast zdystansował zarówno PowerBuildera, jak i Forte. Wielką stratą dla Delphi było przejście naczelnego architekta Andersa Hejlsberga do Microsoftu. Nowym szefem zespołu został jednak Chuck Jazdzewski, do tej pory współkontruktor Delphi.

internet.gif

Delphi 4

W tej wersji usprawniono oczywiście środowisko IDE - udoskonalono Eksplorator Modułów (uwypuklający modularno - hierarchiczną strukturę kodu) oraz udoskonalenia edytora w postaci kompletacji definicji klas i usprawnionego nawigowania. Okna i paski narzędzi zyskały własność dokowania (docking), usprawniono też zintegrowany debugger. Programiści baz danych dostali narzędzie do tworzenia wielowarstwowych aplikacji klient - serwer na podstawie takich technologii, jak MIDAS, DCOM, MTS i CORBA. W tym czasie (1998 rok) Delphi dysponowało niezaprzeczalnym atutem, nieobecnym u konkurencji - implementacją technologii CORBA (technologicznym hitem tamtych czasów). Oczywiście, Delphi ciągle umacniało swoją pozycję rynkową. Przed wypuszczeniem Delphi 4, Borland wykupił firmę Visigenic, lidera w zakresie technologii CORBA. Niedługo po tym firma zmieniła nazwę na Inprise. Miało to odzwierciedlać strategię zorientowaną na oprogramowanie dla przedsiębiorstw (enterprise). Jednak z różnych powodów Delphi 4 nie miało pełnej integracji technologii CORBA.

Delphi 5

W Delphi 5 kontynuowano rozpoczęte w Delphi 4 zabiegi upraszczające korzystanie z IDE i z debuggera. Wprowadzono też wiele elementów mających uprościć tworzenie aplikacji związanych z Internetem, takich jak np. Active Serwer Object Wizard, komponenty InternetExpress z obługą XML i nowe elementy MIDAS-a. Poświęcono też dużo czasu i wysiłku, żeby wyposażyć nowe Delphi w stabilność. Borland nie spieszył się z nową wersją Delphi. Czekał, aż będzie ona faktycznie gotowa do wypuszczenia na rynek. Była wtedy 2 połowa 1999 roku. Delphi kontynuowało penetrację rynku korporacyjnego, a Visual Basic walczył o klientów indywidualnych. Firma powróciła do swojej pierwotnej nazwy (Borland).

VisualForms_Delphi5.PNG

Delphi 6

Najważniejszą nowością Delphi 6 jest jego zgodność z Kyliksem - narzędziem RAD dla Linuksa. W związku z tym Borland opracował komponenty CLX, czyli komponenty międzyplatformowe. Dzięki temu aplikację można przenosić pomiędzy Windowsem i Linuksem. Również komponenty dbExpress są zgodne z Windosem i Linuksem. Są one również alternatywą dla mechanizmu BDE. Nowości związane są też z językiem XML. Całości dopełniają unowocześnienia w zakresie VCL, IDE, debuggera, biblioteki RTL i Object Pascala.

IME.jpg

Skoro teksty w Wikipedi mają licencje GPL to...

Delphi 7

Dzisiaj najbardziej popularna wersja Delphi. Dodano nowe komponenty pozwalające na używanie stylu Microsoft Windows Xp. Była także ostatnią wersją ze starym układem okien.

Delphi7PE_ide.jpg

Delphi 8 for the Microsoft .NET Framework

Delphi 8 wprowadzono na rynek w 2003 roku. Jak sama nazwa wskazuje wprowadzono obsługę środowiska .NET. Zmieniono IDE na nowe, (według mnie) bardziej przejrzyste. Była to pierwsza wersja Delphi instalująca się jedynie na Windows NT.

122003_1.gif

Delphi 2005

W tej odsłonie Delphi zintegrowano kompilatory Delphi, Delphi .NET i C# w jednym produkcie. Wprowadzono także refractoring oraz inne udoskonalenia środowiska. Delphi 2005 jest zgodne z SDO (Software Delivety Optimization). Znajdziecie tu testowanie modułów i nowe ECO II.

delphi2005welcome.gif

Późniejsze wersje - (proszę o dopisywanie informacji)

Delphi 2006 po stworzeniu firmy-córki CodeGear
CodeGear RAD Studio 2007
Delphi/400
Delphi for PHP
7 maja 2008 roku CodeGear przestał byc własnością Borlanda
Delphi Prisim - plugin do IDE Microsoft Visual
*CodeGear RAD Studio 2009

12 komentarzy

Pomysł na art. bardzo dobry, ale wykonanie mało dopracowane... z chęcią poczytałbym więcej informacji na ten temat

Przydało by się opisać nowe wersje Delphi, moim zdaniem najważniejsze to Delphi 2009, i Delphi Prism. Bo zawieraja nowe elementy jezyka. A Prism zupelnie nowy kompilator.

Na razie szukam lepszych źródeł.

...sprzedaje Quattro Nevellowi

Powinno być sprzedaje Quattro Novellowi
Wstęp

A gdzie Delphi 2007, co???? :D

a może miktoś powiedzieć co poprawiono w óźniejszych wersjach Delphi/??

A gdzie Delphi 2006, co??? :D

a gdzie Delphi 2005, co??

A GDZIE DELPHI 7 I 8 CO??????:-()

Dokładnie, Delphi 6.VP (jakby się ktoś pytał, to świetna ksiażka). Więc skoro się nie czepiasz, to niech na razie zostanie (może się coś wykombinuje z tym Delphi 7)

Przydałoby się uaktualnić i dopisać Delphi 7. Artykuł napisany na podstawie "Delphi 6. Vademcum profesjonalisty" jak widzę. Ale mój o Przeciążaniu funkcji też z tego źródła korzystał, więc nie będę się czepiał.