C#

Środowisko uruchomieniowe .NET

kurak_bu

.NET to platforma programistyczna opracowana przez Microsoft, obejmująca środowisko uruchomieniowe (.NET Framework) i biblioteki klas dostarczające standardowej funkcjonalności dla aplikacji. Powszechnie uważa się, że powstanie .NET to reakcja ww. firmy na sądowy zakaz samodzielnego modyfikowania Javy autorstwa Suna.

W środowisku tym można tworzyć oprogramowanie działające po stronie serwera internetowego (IIS) oraz pracujące na systemach, na które istnieje działająca implementacja tej platformy. Z racji jej pochodzenia najpełniej obsługiwane są systemy z rodziny Microsoft Windows, jednak ponieważ zasadnicza część platformy została zgłoszona jako standard ECMA, powstają także jego niezależne wdrożenia, np. Mono i dotGNU.

.NET jest strategicznym kierunkiem rozwoju oprogramowania w Microsoft: wszystkie systemy po Windowsie XP działają pod .NET (Vista, 7), a aplikacje starszego typu (EXE) mają dostęp do zasobów maszyny przez przekształcenie na wywołania .NET.

W skład platformy wchodzą:

* kompilatory języków wysokiego poziomu - standardowo C++, C#, Visual Basic.Net, J#,F#
* kompilator kodu zarządzanego wraz z debugerem
C#

3 komentarzy

słowo w słowo: http://pl.wikipedia.org/wiki/.NET

nie tworzymy tu kopi wikipedi tylko encyklopedie programowania..

Skoro to to samo co http://4programmers.net/wiki/.NET to nie widzę sensu trzymania tu tego. Chyba, że zostanie to zmienione/rozbudowane.

Nawet nie ma informacji o źrodle!

Ponad to w tym artykule imo nie powinno byc samej definicji srodowiska .NET, bo piszacy w C# ma o tym jakies pojecie, zreszta jest tez artykuł http://4programmers.net/Z_pogranicza/Czymjest.NET

tu piwinny znaleźc sie bardziej praktyczne informacje jak np C# współpracuje z tym srodowiskiem, jak to wszsytko działa, jak zacząć prace z C# jakie .NET daje narzędzia piszącym w C#, z cvzego sie składa itp... ogólnie opis .NET pod kątem C#