Alt

bordeux

Atrybut alt znacznika Img określa tekst alternatywny obrazka. Jest to tekst, który przeglądarka powinna pokazać zamiast obrazka, jeśli z jakichś powodów go nie pokazuje (np. jest przeglądarką tekstową, dźwiękową, blokuje obrazki, obrazek jest uszkodzony lub nie można go załadować).

Atrybut alt nie służy do określania tekstu, który ma się pojawić w dymku nad obrazkiem po pozostawieniu nad obrazkiem wskaźnika myszy. Do takiej interpretacji znaczenia atrybutu Alt skłoniło wielu webmasterów zachowanie przeglądarki Internet Explorer, które jest zachowaniem niepoprawnym. Do określania tekstu dymka służy atrybut Title.

Atrybut Alt jest wymagany. Jeśli obrazek nie zawiera znaczącej treści (np. jest elementem dekoracyjnym), atrybut ów powinien być pusty. Dobra praktyka nakazuje także umieszczać tam faktyczny tekst alternatywny, a nie np. nazwę obrazka czy jego rozmiar, które są bez podglądu obrazka całkowicie nieprzydatne.

Wartość

Atrybut alt przyjmuje wartość typu CDATA - ciąg znaków dowolnej długości. Według standardu przeglądarki powinny: * zamienić encje znakowe na ich wartości * usunąć znaki nowej linii (line feed, LF; U+000A) * zamienić znaki powrotu karetki (carriage return, CR; U+000D) i tabulacji (TAB; U+0009) znakiem spacji (U+0020) <font size="1">TODO: napisać, jak to wypada w praktyce; chyba tak samo, jak w przypadku [[(X)HTML/Atrybuty/title]], ale nie dam sobie za to uciąć... ekhm, głowy</span>

Zobacz też

* [[(X)HTML/Atrybuty/Longdesc]]

3 komentarzy

Poprawiłem, nasz ulubiony produkt jest wymIEniony z nazwy ;-)
Dlaczego mówisz, że tylko Opera? Opera zachowuje się afaik tak jak każda inna przeglądarka, wyświetlając tekst zamiast obrazka - tak samo jak Links czy Firefox. Co można w tym inaczej interpretować?

wyświetli się dymek z treścią wpisaną w alt

Bzdura. Do tego służy title. Alt tak działa w jednej przeglądarce, ale tak nie powinno być i do tego nie jest stosowany.

Dostosuj do stylu też.

Do takiej interpretacji znaczenia atrybutu alt skłoniło dużą część piszących strony zachowanie pewnej przeglądarki

Dlaczego nie można napisać której? Boisz się kryptoreklamy czy co? Ja w dziale CSS ciągle wymieniam która przeglądarka, w której wersji ma z czym problem i nie widzę w tym nic złego. A przypadku "alt" chyba tylko Opera to poprawnie obsługuje więc trudno się domyślić o której przeglądarce mówisz