Jak zaczac?

0

Witam.
Na pewno juz takie pytania byly, ale ja chcialem swoje doprecyzowac. Zamarzylo mi sie pojsc na studia (w koncu) i padlo na informatyke, jako ze cos juz wczesniej wyrzezbilem w php5 i nawet udalo mi sie to spiac z PostgreSQL. Ale do rzeczy: o ile wiem mniej wiecej na czym polega OOP i wiem jakie sa roznice pomiedzy Java a np. C++ to jest to wiedza czysto hobbystyczna. Naczytalem sie ostatnio na temat inteligentnych budynkow i generalnie koncepcja mi sie podoba. Studia zaczynam w pazdzierniku i raczej mnie tam za wiele nie naucza (prywatna uczelnia), chcialem wobec tego sam sobie pomoc i przygotowac sobie taki indywidualny plan zajec z programowania (juz mysle o mojej pracy licencjackiej :P -zart oczywiscie).
Generalnie marzy mi sie zrobienie inteligentnego budynku na PLC z glownym centrum dowodzenia w postaci serwera postawionego na jakims ARM z linuksem, tak zeby przegladarkowo sobie domkiem zarzadzac. I tu jest problem: nie wiem od czego zaczac? PHP podstawy juz mam i zastanawiam sie czy rzucic sie na gleboka wode i uczyc sie programowania PLC, czy moze zaczac np. od C ? Macie jakies sugestie, tak zebym sie samodzielnie nauczyl przyzwoicie kodzic?

Z gory dzieki i pozdrawiam

0

Naucz się C, potem C++, potem Javy. Do tego wzorce projektowe, algorytmy i matma (w tym logika). Szczegoly ? Szukaj na tym forum - szczegolnie w artykule "Jaki jezyk programowania wybrac?".

0

Jeny... co wy z tym C? Język fajny, ale nie oznacza to tego, że każdy musi go znać ;/ Na studiach wcale nie musi być nawet wymagany.

Naucz się tego co dla ciebie wygodne. Programowałeś w php, to ucz się go dalej. Możesz też jeśli wolisz nauczyć się innego języka z tych przyjemniejszych: python, ruby.

Nie daj sobie wpoić, że każdy musi znać C lub C++ ;)

0
ktosik napisał(a)

Jeny... co wy z tym C? Język fajny, ale nie oznacza to tego, że każdy musi go znać ;/ Na studiach wcale nie musi być nawet wymagany.

W praktyce musi - jedyny język uczący tego, jak faktycznie działa oprogramowanie, poza assemblerem. No chyba, że 'informatyk' z wyższym wykształceniem elementarnych podstaw mieć nie musi?

0

Witam, widze, ze kusza Cie systemy wbudowane. Moja propozycja to zakup jakiegoś zestawu ewaluacyjnego z konkretnymi flakami. Możesz na tym uczyć się programowania oraz poznawać przy okazji elektronikę.

Ja aktualnie bawię się ARMami z serii Cortex-A8 od Texas Instruments. Procesor 600MHz, 256MB ramu, na pokladzie Linux 2.6 lub Win CE 6.0 do wyboru (w kazdej chwili mozesz zmienic przez JTAG, kabel i soft w zestawie). Do tego dostajesz dobrej jakosci dokumentację i sporo przykladowego kodu. Szczerze polecam nawet poczatkującym, będziesz mial co robic przez dlugie miesiace.

Linki:
www.kamami.pl
www.armkits.com

moj zestaw: http://www.armkits.com/Product/devkit8000.asp

0

Racja, po co C? Przecież PLC I ARM można zgrabnie ogarnąć w obiektowym PHP.

0

@Passage- no to mi zabiles cwieka.generalnie nie czuje sie jeszcze na silach, aczkolwiek daje sobie ze 3 miesiace i pewnie zakupie ten kit ktory podales. a zeby sie do tego przygotowac potrzebuje jakies namiary na fachowa literature, zeby sobie popatrzec na koncepcje pisania pod to. jakies propozycje? (moze byc po angielsku- studiowalem 60km na wschod od Ciebie :P )

0

www.elportal.pl dzial Kopalnia skarbow:

"Mikrokontrolery? Asembler - język maszynowy procesora"
"Bascom College"

Fantastyczne serie artykulow, szczególnie Bascom świętej pamięci Zbyszka Raabe. Nie przejmuj się, że to basic, ten pan potrafil przekazac ogrom wiedzy w przyjemny sposob. Oczywiscie to poczatki początków, ale od czegoś trzeba zacząć.

Do tego oczywiście nauka języka C, może być nawet przedwojenny Turbo C od Borlanda (ale zainstaluj GCC, lub jego port mingw na win), chodzi o to, żebyś oswoil się z tym językiem (kursy znajdziesz w internecie). Nie sluchaj ludzi, ktorzy twierdzą, że teraz nie ma potrzeby uczyć się tego języka, oni nie wiedzą o czym mówią.

0

ja latam na linuksie wiec nie bedzie problemow. gcc juz pociagniete, mam tez troche literatury. dzieki wielkie.jakby co to bede sie dopytywac.
pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1