Jak zrobić z napisanego programu w TP plik exe

ŁF

Jeśli możesz pod TP uruchomić swój program, a po wyjściu z TP nie możesz znaleźć pliku wykonywalnego, oznacza to, iż posługujesz się wersją kompilatora przeznaczoną do pracy w trybie rzeczywistym (plik turbo.exe), a ponadto ma ona włączoną opcję "Compile to memory". Co zrobić, żeby pojawił się exek? W zasadzie nic prostszego, jak przełączyć opcję "Compile to memory" na "Compile do disk" (menu Compile).
Jednak istnieje bardziej dalekowzroczna metoda. Otóż jeśli masz pełen pakiet TP 7.0, oprócz turbo.exe dysponujesz również plikiem tpx.exe. Jest to wersja kompilatora przeznaczona do pracy w trybie chronionym. Pomijając fakt, że nie ma ona opcji kompilowania do pamięci (zawsze na dysk), potrafi korzystać z pamięci ponad 1MB. To gigantyczna zaleta, bo w turbo.exe pamięć kończy się bardzo szybko, i kompilowanie większych programów jest praktycznie niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Dlatego polecam przerzucenie się na tą wersję programu.

FAQ

4 komentarzy

wie kto.s może jak skompilować własny moduł do pliku exe w free pascalu. W tp wiem jak tylko zależy mi na tym by było to w fp.

Przecztanie pliku exe w pascalu nie jest możliwe, bo niby skąd można mieć pewność, że został on napisany w Pascalu, a nie w C++. Plik exe ma swoją budowę i nie zależy ona od tego w jakim języku piszemy program. Ale można podejrzeć kod napisany w jakimkolwiek języku pod assemblerem, tylko trzeba się cholernie dobrze znać na programowaniu na niskim poziomie

Musial bys sie rozejrzec za jakims Dekompilatorem Pascala, o ile takowy istnieje...

A w druga strone ?
Czy jest mozliwe odczytanie pliku .exe ?
(chcialbym przeczytac co jest w pascalu;)