Software Developers Journal, sierpień 2005

Adam Boduch

Logo350x60.png

Software Developer's Journal (dawniej Software 2.0) to magazyn poświęcony wąskiej grupie docelowej jaką są programiści. Konkretnie magazyn adresowany jest do zaawansowanej społeczności programistów pracujących w zawodzie. W gazecie nie ma bowiem miejsca na omawianie podstaw programowania, czy wyjaśnianie najprostszych pojęć.

SF_08-2005_PLsmall.jpg W moje ręce trafił właśnie numer sierpniowy czasopisma Software Developers's Journal. Artykuły w magazynie zostały podzielone na kilka kategorii, i tak mamy zagadnienia związane z programowaniem w językach: C/C++, Java, a także platformą .NET i bazami danych. W każdym wydaniu znajduje się również dział Biblioteka miesiąca oraz Warsztat.

Artykułem przewodnim numeru wydaje się być tekst poświęcony nowej wersji zestawu kompilatorów GCC 4.0. Autor opisuje nowości kompilatorów, a także porównuje wydajność ze stabilną wersją 3.4.3. Programiści C/C++ będą również zainteresowani artykułem prezentującym zalety środowiska IDE o nazwie Code::Blocks oraz opisem metakompilatora języka C++ o nazwie OpenC++.

Dla osób zainteresowanych programowaniem baz danych, polecam artykuł Daniel'a Hornal'a dotyczący modelu sieciowego, którym można zastąpić obecnie najpopularniejszy model relacyjny.

Dla programistów .NET przygotowano artykuł prezentujący zastosowanie biblioteki Enterprise Library. Jest to biblioteka zawierająca moduły gotowe do użycia, najczęściej spotykane elementy w standardowych aplikacjach. Autor prezentuje w artykule również praktyczne wykorzystanie biblioteki.

W każdym numerze magazynu Software Developer's Journal znajduje się wywiad z osobą zaangażowaną w technologię IT. W numerze sierpniowym czytelnik znajdzie wywiad z Grzegorzem Gogołowiczem, pracownikiem firmy Microsoft zaangażowanym w tworzenie środowiska Visual Studio Team System.

Ciekawe są również zagadnienia związane z inżynierią oprogramowania, w numerze sierpniowym Czytelnik znajdzie artykuł związany z tworzeniem niezawodnego oprogramowania.

Jak wspominałem wcześniej - magazyn Software Developer's Journal przeznaczony jest dla zaawansowanych programistów. Początkujący programista nie ma w nim czego szukać, nie znajdzie objaśnienia najprostszych pojęć czy kursów programowania. Jak mniemam jest to zamierzone działanie redakcji, być może słuszne, gdyż nie ma sensu po raz kolejny pisać o podstawach programowania. Wystarczająco dużo materiału na ten temat jest w internecie, więc szkoda miejsca na omawianie podstaw w gazecie. Osobiście brakuje mi artykułów i tekstów przeznaczonych dla średniozaawansowanych, praktycznych wskazówek czy gotowych rozwiązań najczęstszych problemów (FAQ). Nie chodzi mi tutaj o teksty dla kompletnych laików, ale o praktyczne porady - przykładowo: "Optymalizacja kodu C/C++", czy "Wykorzystanie mechanizmu Reflection w .NET" - pisane z myślą o średniozaawansowanych. W magazynie na próżno szukać informacji związanych z PHP. Czytelnik zainteresowany tym tematem musi sięgnąć po magazyn PHP Solutions, wydawany również przez wydawnictwo Software.

Nie można mieć zarzutów do zawartości merytorycznej prezentowanych artykułów. Pisane są przez doświadczone osoby, które znakomicie orientują się na rynku najnowszych technologii informatycznych. Chwała redakcji za to, iż nie koncentruje się jedynie na aplikacjach komercyjnych, ale opisuje także aplikacje typu open-source (np. artykuł o Code::Blocks).

Dużą zaletą jest płyta CD dołączona do gazety (w wydaniu sierpniowym, m.in. Borland Delphi 2005) zawierająca narzędzia pomocne każdemu programiście oraz listingi z artykułów prezentowanych w magazynie.

Reasumując, Software Developer's Journal jest obecnie najlepszym magazynem poświęconym zagadnieniom związanym z programowaniem. Na pewno zainteresuje zaawansowanych programistów, którzy z pewnością znajdują coś dla siebie (magazyn nie skupia się na jednej technologii, ale opisuje zagadnienia związane z wieloma językami programowania), odstraszać może jedynie dość wysoka cena...

1 komentarz

Nie ma w gazecie ani kawalka kodu (object) pascala ;/, a oni dodaja Delphi hehe ;P