Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe.

Ktos
pswsta.jpgAutor: Jeffrey Zeldman
Tłumaczenie: Janusz Grabis, Szymon Kobalczyk
ISBN: 83-7361-394-3
Tytuł oryginału: Designing with Web Standards
Format: B5, stron: 408
Cena: 45,00 zł w sklepie internetowym Helionu
Książka ta jest Biblią dla ludzi, którzy pragną tworzyć strony zgodne ze standardami W3C. Naprawdę, jest to jedna z najlepszych książek na ten temat. I niestety jedna z niewielu. Jeffrey Zeldman, jeden z najbardziej znanych projektantów aplikacji internetowych na świecie, w przystępny sposób wyjaśnia takie tematy jak: dlaczego strony różnie wyglądają w różnych przeglądarkach, jak wykonać czytelny i uniwersalny kod XHTML i jak zdefiniować wygląd strony przy użyciu CSS. Oraz przede wszystkim - dlaczego należy stosować standardy sieciowe oraz ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Pozycja ta ma już swój wiek. Wydana w Polsce w 2004 roku, pisana jeszcze wcześniej. To dla branży internetowej szmat czasu. Ale niestety nie straciła na aktualności. Nadal standardy sieciowe to rzadko poruszany temat. A tutaj mamy przystępnie wyjaśnione, dlaczego standardy są dobre, a tworzenie stron "pod" poszczególne przeglądarki - złe. Doskonale pokazane oszczędności łącza, przykłady stron, które dzięki zastosowaniu standardów tylko zyskały...

Opisane są wszystkie elementy, jakie są ważne przy tworzeniu stron zgodnie ze standardami. Podstawy CSS, opis języka XHTML, błędy przeglądarek (i jak sobie z nimi radzić), ułatwienia dostępu (paragraf 508), W3C DOM.

Ksiązka ma dwie wady. Po pierwsze szare obrazki, które nie pokazują tak dobrze przezentowanych licznie przykładów, jak powinny, oraz po drugie - wiek książki. Nie daje się on tak znowu bardzo we znaki, ale niestety - tematów dotyczących zgodności z przeglądarkami Internet Explorer 6 SP2, Mozilla > 1.5, Firefox czy Opera > 7 nie znajdziemy. Z drugiej strony, dzięki stosowaniu standardów sieciowych to nie powinno być potrzebne - bo nasze strony powinny być zgodne w przód. Jeśli będą zgodne ze standardami to będą zgodne w przód.

Naprawdę polecam. Jedna z "klasyk", ksiązka będąca podstawą dla dzisiejszego webmastera, który powinien tworzyć zgodnie ze standardami.

Na ile by ją ocenić? Na maksimum. 6/6 w skali szkolnej. Pozycja obowiązkowa.

1 komentarz

Ta książka nie jest pozycją dla początkujących webmasterów. Nie ma tu nauki XHTML czy CSS. To lektura dla tych co już strony robić umieją, ale do tej pory nie stosowali standardów W3C.