Język C. Programowanie

Adam Boduch
Autor: Steve Oualline
Tłumaczenie: Piotr Pilch
ISBN: 83-7197-914-2
Format: B5, stron: 464
Przykłady na ftp: 216 kB
Data wydania: 07/2003
wyd. Helion
Spis treści


Cena książki: 49.00 zł
cprpro.jpg

Rok 1969 był rewolucyjny dla historii informatyki. Wszystko za sprawą dwóch ludzi - Kena Thompsona oraz Dennisa Ritchiego. Zaczęli oni pracę nad nowym systemem operacyjnym UNIX. Przy tej okazji Dennis Ritchie na bazie języka B, opracował język C, który miał ułatwiać pisanie systemu operacyjnego. W 1973 w języku C zostało napisane jądro systemu UNIX, co było wielkim sukcesem. Język C używany na początku jedynie w firmie Bell Labs (gdzie powstał) wkrótce stał się dominującym językiem programowania wykorzystywanym na całym świecie i tak jest do dzisiaj. Język C charakteryzuje się wysoką wydajnością, jest stosunkowo prosty (o wiele prostszy od <wiki href="Assembler">Asemblera</wiki>), a jednocześnie niezwykle elastyczny.

Ksiązka "Język C. Programowanie" stanowi kurs języka programowania - od najprostszych rzeczy poprzez wskaźniki do nieco trudniejszych elementów języka. Zaletą ksiązki są przykłady - autor prezentuje ciekawe przykłady wykorzystania wskaźników oraz operatorów języka C do manipulowania programem. Zaleza również i przestrzega przed ich niewłaściwym wykorzystaniem - wszystko na przykładach.

Oprócz przedstawienia elementów języka C, autor prezentuje również użycie najpopularniejszych kompilatorów tego języka oraz szybki kurs tworzenia plików makefile.

Wadą tej książki jest to... że jest ona stara! Polskie wydanie wskazuje na rok 2003, ale jest to już trzecia edycja tej ksiązki - trzecia edycja wersji oryginalnej została wydana w roku '97. Autor prezentuje "nowe" kompilatory używane pod Win 3.1. DOS oraz UNIX (tryb tekstowy). Nie ma tu mowy o nowszych narzędziach, czy kompilatorach. Dodatkową wadą jest moim zdaniem język autora. Stara się on być zabawny, opisywać ciekawe anegdoty, ale moim zdaniem jest to zwykłe i niepotrzebne - lanie wody.

Podsumowując książka "Język C. Programowanie" jest książka przeciętną - nie najgorszą, ale też nie najlepszą. Jeżeli chcesz się nauczyć programowania w "czystym C", to na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

Moja ocena: 4/6

1 komentarz

Czy na okładce jest krowa? To jakiś symbol?