C plus plus Księga Eksperta

asmie
Okladka
Autor: Jesse Liberty
Tłumaczenie: Cieślak, Suczyk, Grażyński ISBN: 83-7197-130-3 Format: B5, stron: 784 Oprawa twarda Data wydania: 11/1999 Tytuł oryginału: C++ Unleashed Zawiera CD-ROM Cena książki: 87.00 PLNC++ Księga Eksperta nie jest bynajmniej książką dla początkującego programisty. Jak sama nazwa wskazuje jest to pozycja dla osób mających juz pewne doświadczenie w programowaniu oraz znaja dość dobrze język C++. Generalnie książka składa się z 5 części: pierwsza to problematyka programowania obiektowego, wraz z analizą, implementacją i planowaniem danych zagadnień. Część druga to typowe zagadnienia implementacyjne związane z MFC, pamięcią, standardową biblioteką szablonów, przestrzeniami nazw oraz RTTI. Część trzecia to operacje na danych, a w niej przedstawienie algorytmów sortujących oraz szukających, a także funkcje mieszające. Czwarta część to techniki kryptograficzne oraz zaganienia związane z trwałością danych, czyli ich zapisie na dysku. Piąta i ostatnia część poświęcona jest CORBA, COM oraz Jave i C++.

Przejdę teraz do oceny tej ksiązki. Cóż, pod względem praktycznym to pierwsza część tej książki dotycząca UML jest bardzo ciekawa, niemniej jednak rzadko kiedy wykorzystywana w praktyce. Druga część jest bardzo ciekawa i głównie dla niej warto kupić tę książkę. Rady w niej zawarte są uniwersalne i przydadzą się przy pisaniu wielu programów w C++ oraz ułatwią wiele spraw implementacyjnych podczas tworzenia oprogramowania. Zagadnienia zawarte w części trzeciej są niezwykle istotne ale będąc szczerym to wszystkie je można znaleźć w internecie na większości stron poświęconych programowaniu w C++. Czwarta i piąta część omawia dość specyficzne zagadnienia więc są one użyteczne tylko dla pewnego grona odbiorców.

Generalnie książka jest ciekawa i rozwijająca, niemniej jednak porównując jej cenę do wiadomości w niej zawartych, to porównanie to wypada na niekorzyść tej książki. Resumując wiele treści zawartych w tej książce jest ogólnodostępnych w internecie i koszta związane z zakupem tej pozycji zwrócą się, gdy potrzebujemy informacji na temat zagadnień ścisle związanych z dzialami tej książki.

Moja ocena: 3/6

0 komentarzy