Microsoft zamierza udostępnić kod platformy .NET

Ktos

Jeden z pracowników Microsoftu, Scott Guthrie, oświadczył na swoim blogu, że koncern zamierza udostępnić publicznie kod źródłowy bibliotek platformy .NET Framework 3.5.

Będzie udostępniony kod (wraz z komentarzami oczywiście) podstawowych bibliotek .NET (System, System.IO, System.Collections, System.Configuration, System.Threading, System.Net, System.Security, System.Runtime, System.Text, itd.), ASP.NET (System.Web), Windows Forms (System.Windows.Forms), ADO.NET (System.Data), XML (System.Xml), oraz WPF (System.Windows). Potem, w kolejnych miesiącach pojawią się źródła WCF, Workflow, LINQ czy Silverlight. Kod zostanie upowszechniony na zasadach licencji Microsoft Reference License (MS-RL).

Kod będzie można pobrać "samodzielnie", ale zostanie także stworzone wbudowane debugowanie z jego wykorzystaniem w Visual Studio 2008.

Kod oczywiście będzie dostępny publicznie (w odróżnieniu od choćby kodu Microsoft Windows, który jest do wglądu jedynie dla niektórych partnerów koncernu).

Źródło

* http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2007/10/03/releasing-the-source-code-for-the-net-framework-libraries.aspx * http://blogs.msdn.com/mharsh/archive/2007/10/03/source-code-for-the-net-framework.aspx

Zobacz też

* http://www.hanselminutes.com/default.aspx?showid=101

13 komentarzy

maly186 dnia 04-10-2007 14:14
Ciekawe czy powstanie .NET Framework for Linux?

po co ? na... komu linux

Może to i racja..

I dlatego jest i .NET i Java - żebyś i Ty i ja mogli programować z przyjemnością.

Ale przynajmniej w przypadku Javy nie boję się o jej przenośność( o której w przypadku .NET, nawet mimo tej wiadomości ciężko mówić), ani o fanaberie producenta, czy też jego solidność( Która w przypadku Microsoft pozostawia wiele do rzyczenia)

elwis napisał(a)

Niestety o .NET też nie mogę powiedzieć nic dobrego. Przynajmniej z punktu widzenia użytkownika...

A ja o Javie

Niestety o .NET też nie mogę powiedzieć nic dobrego. Przynajmniej z punktu widzenia użytkownika...

Java to koszmar - weź nawet nie porównuj.. trzeba iść na przód, rozwijać się.. Java ma straszne obciążenie pierwszej platformy wirtualnej, jest okropnie wolna i toporna w pisaniu.

Oficjalnie .NET dla Linuksa na pewno nie powstanie. Ale Mono jest przez koncern wspierane i ten krok na pewno się przyczyni do rozwoju tego projektu, co dla Microsoftu raczej nie będzie miało skutków negatywnych, a wizerunek marketingowy został podreperowany.

Mono jest pisane zarówno na podstawie efektów działania, jak i Rotora, jak i prawdopodobnie tego, co wydobyto z Reflection oryginalnych klas.

Mono jest pisane na podstawie kodu Rotora, który to MS udostępnił wcześniej - o ile mnie pamięć nie myli.

W każdym razie, dobry krok - szkoda, że od początku tego nie zrobili - nie byłoby Mono (w takiej postaci) i niezgodności między między Mono a .NET Framework.

Jest obecnie prawie na poziomie .NET Framework 2.0, ale zawiera też elementy 3.0 i 3.5.

"prawie" robi wielką różnicę. Chodzi mi o takie "oficjalne" .NET dla Linux, bo jakby nie patrzeć Mono jest pisane na podstawie działania .NET a nie kodu źródłowego.

Przecież już istnieje. Mono się nazywa i jest też pod MacOS X i Windows. Jest obecnie prawie na poziomie .NET Framework 2.0, ale zawiera też elementy 3.0 i 3.5.

Ciekawe czy powstanie .NET Framework for Linux?

Itam .NET po co mnożyć standady. Nie lepiej wesprzeć Javę? :/