Microsoft zamierza udostępnić kod platformy .NET

Ktos

Jeden z pracowników Microsoftu, Scott Guthrie, oświadczył na swoim blogu, że koncern zamierza udostępnić publicznie kod źródłowy bibliotek platformy .NET Framework 3.5.

Będzie udostępniony kod (wraz z komentarzami oczywiście) podstawowych bibliotek .NET (System, System.IO, System.Collections, System.Configuration, System.Threading, System.Net, System.Security, System.Runtime, System.Text, itd.), ASP.NET (System.Web), Windows Forms (System.Windows.Forms), ADO.NET (System.Data), XML (System.Xml), oraz WPF (System.Windows). Potem, w kolejnych miesiącach pojawią się źródła WCF, Workflow, LINQ czy Silverlight. Kod zostanie upowszechniony na zasadach licencji Microsoft Reference License (MS-RL).

Kod będzie można pobrać "samodzielnie", ale zostanie także stworzone wbudowane debugowanie z jego wykorzystaniem w Visual Studio 2008.

Kod oczywiście będzie dostępny publicznie (w odróżnieniu od choćby kodu Microsoft Windows, który jest do wglądu jedynie dla niektórych partnerów koncernu).

Źródło

Zobacz też

13 komentarzy

maly186 dnia 04-10-2007 14:14
Ciekawe czy powstanie .NET Framework for Linux?

po co ? na... komu linux

Może to i racja..

I dlatego jest i .NET i Java - żebyś i Ty i ja mogli programować z przyjemnością.

Ale przynajmniej w przypadku Javy nie boję się o jej przenośność( o której w przypadku .NET, nawet mimo tej wiadomości ciężko mówić), ani o fanaberie producenta, czy też jego solidność( Która w przypadku Microsoft pozostawia wiele do rzyczenia)

elwis napisał(a)

Niestety o .NET też nie mogę powiedzieć nic dobrego. Przynajmniej z punktu widzenia użytkownika...

A ja o Javie

Niestety o .NET też nie mogę powiedzieć nic dobrego. Przynajmniej z punktu widzenia użytkownika...

Java to koszmar - weź nawet nie porównuj.. trzeba iść na przód, rozwijać się.. Java ma straszne obciążenie pierwszej platformy wirtualnej, jest okropnie wolna i toporna w pisaniu.

Oficjalnie .NET dla Linuksa na pewno nie powstanie. Ale Mono jest przez koncern wspierane i ten krok na pewno się przyczyni do rozwoju tego projektu, co dla Microsoftu raczej nie będzie miało skutków negatywnych, a wizerunek marketingowy został podreperowany.

Mono jest pisane zarówno na podstawie efektów działania, jak i Rotora, jak i prawdopodobnie tego, co wydobyto z Reflection oryginalnych klas.

Mono jest pisane na podstawie kodu Rotora, który to MS udostępnił wcześniej - o ile mnie pamięć nie myli.

W każdym razie, dobry krok - szkoda, że od początku tego nie zrobili - nie byłoby Mono (w takiej postaci) i niezgodności między między Mono a .NET Framework.

Jest obecnie prawie na poziomie .NET Framework 2.0, ale zawiera też elementy 3.0 i 3.5.

"prawie" robi wielką różnicę. Chodzi mi o takie "oficjalne" .NET dla Linux, bo jakby nie patrzeć Mono jest pisane na podstawie działania .NET a nie kodu źródłowego.

Przecież już istnieje. Mono się nazywa i jest też pod MacOS X i Windows. Jest obecnie prawie na poziomie .NET Framework 2.0, ale zawiera też elementy 3.0 i 3.5.

Ciekawe czy powstanie .NET Framework for Linux?

Itam .NET po co mnożyć standady. Nie lepiej wesprzeć Javę? :/