Wprowadzenie do NetBeans - Część 1. Opis IDE

Darkhog

Witam. Ostatnio postanowiłem nauczyć się Javy. Sam jestem początkujący, więc będę używał prostego języka. Ta część wprowadzenia jest czysto teoretyczna i ma za zadanie wprowadzić cię w sposób obsługi IDE NetBeans. Jeśli używałeś środowisk takich jak Delphi/Lazarus czy Borland JBuilder poradzisz sobie z łatwością i możesz spokojnie pominąć tą część.

Instalacja

A więc ściągamy Netbeans z http://netbeans.org. Na stronie głównej klikamy na przycisk Download FREE, a następnie ściągamy wersję pod ostatnią kolumną (ALL). Upewniamy się tylko, że na liście u góry jest zaznaczony język Angielski (English) oraz na prawo od menu wyboru języka używany przez nas system operacyjny (jeśli nie pasuje zaznaczamy OS independent Zip). Następnie instalujemy NetBeans. Procesu instalacji nie będę opisywał, gdyż to jest proste.

Pierwsze kroki

Zainstalowaliśmy więc nasze środowisko programistyczne. NetBeans sam w sobie jest napisany w Javie, więc instalator to tylko formalność. Przede wszystkim potrzebujemy Java JRE oraz Java JDK. Nie wiem, czy instalator dla Windows zawiera te elementy, gdyż używam openSuSE (dystrybucja Linuksa). W Linuksie należy zainstalować odpowiednie paczki z repo, w Windows zaś udać się na stronę java.com. Uruchamiamy IDE i przechodzimy przez krótki i łatwy kreator konfiguracji.

zrzut_ekranu-testapplet1_-_NetBeans_IDE_6.9.png

Hmm... Co my tu właściwie mamy? Już wyjaśniam. Dla ułatwienia do obrazka dodałem numery.
1 - Drzewo projektów. Czcionką pogrubioną oznaczany jest projekt główny (Main Project).
2 - Zakładka Files przełącza nas do drzewa plików projektu, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie pliki są tam gdzie być powinny.
3 - Zakładka Services umożliwia zarządzanie wszelkimi usługami takimi jak bazy danych, Java Card Runtimes (oprogramowanie kart bankomatowych/kredytowych), usługami sieci Web, itp.
4 - Zakładka Inspector jest podobna do drzewa obiektów na aktualnej formatce w Delphi (Object Tree View). Znów przy obsłudze NetBeans przydaje się wcześniejsze doświadczenie z produktów Borlanda (mimo, że samo NetBeans nie ma z tą firmą nic wspólnego).
5 - Zakładka Navigator pokazuje wszystkie zmienne zdeklarowane w obecnej klasie (w tym komponenty z zakładki Inspector).
6 - Ten obszar jest edytorem formatki aktualnej aplikacji/apletu. Więcej chyba nie trzeba wyjaśniać.
7 - Przycisk 7 przełącza nas z widoku edytora formatek do edytora źródła aktualnej klasy.
8 - Jest to paleta komponentów na której znajdziecie wszystkie komponenty możliwe do zastosowania (inne są dla apletów, a inne do zwykłych aplikacji JavaFX).
9 - Jest to okienko właściwości danego obiektu, podobne do Inspektora Obiektów z Delphi.
10 - Tym obszarem (na razie) nie będziemy się zajmować.

3 komentarzy

Autor nie napracował się nad tym artykułem

Dla ulatwienia dodales tez screen ktory odstrasza? Omawiasz IDE w taki sposob jakby wszystkie elementy przez niego tworzone musialy miec GUI (Design to nie jest domyslny widok!). Przemysl na spokojnie co konkretnie chcesz osiagnac tym opisem.

Mam nadzieję że kurs się trochę rozrośnie bo jeden art to trochę mało ;)

Trochę dziwnym pomysłem jest pisanie w artykule że jest się samemu początkującym, ale nie dyskutuje.