Promocja oprogramowania

widget

Chyba nie ma takiego twórcy oprogramowania, który nie chciałby żeby jego program pobierało i kupowało tysiące ludzi z całego świata.
W tym artykule przestawię najprostsze sposoby promocji oprogramowania.

Wiadomo, że jeśli o programie nikt nic nie wie, to, po co wogóle go pisać? Dlatego bardzo ważne jest przedstawienie programu jak największej liczbie osób. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  1. Płatna reklama.
  2. Strona internetowa programu która będzie wyświetlana wysoko w rankingach wyszukiwarek, na słowa kluczowe odpowiadające zastosowaniu naszego programu. Czyli np., jeśli nasz program jest przeznaczony do wypożyczalni kaset, strona WWW programu powinna być wyświetlana wysoko w wynikach wyszukiwania na takie słowa kluczowe jak: wypożyczalnia kaset, obsługa wypożyczalni kaset, program do wypożyczalni kaset, itp... Jednak ten temat jest zbyt obszerny abym go tu opisywał, także powinieneś na własną rękę poszukać informacji dotyczących pozycjonowania stron w wyszukiwarkach.
  3. Katalogi z oprogramowaniem.

Teraz zajmiemy się trzecim punktem, czyli dodawaniem oprogramowania do katalogów z programami. W Internecie możemy znaleźć ogromną ilość stron z oprogramowaniem. Są witryny mało popularne, ale i takie, do których zaglądają miliony osób (np. http://www.download.com). Jedno jest pewne, stron z oprogramowaniem jest tyle, że sami nigdy nie dalibyśmy sobie rady dodać naszego programu do chociażby połowy z nich. Dlatego też istnieją programy, które automatycznie dodadzą nasz program do setek stron z oprogramowaniem. Oto lista większości z nich:

*Aid Submission Genius
*PromoSoft
*RoboSoft
*Software Publishers CRM
*123 Click'n'Submit Softwares
*Submit Plus
*Shareware Tracker
*Aguta Pad Submitter
*Software-Promoter
*Advanced PAD Submitter
*DigiMode GoldMine
*Software Promotion Toolkit
*Shareware Tracker
*1st Shareware Submitter
*Internet Submit Hunter
*Fast Submit

Niestety większość z nich to programy płatne, ja jednak uważam, że warto wydać trochę pieniędzy na tego typu program. Osobiście polecam: Aid Submission Genius, PromoSoft, RoboSoft.

Kolejną rzeczą o której chciałem napisać to istnienie plików PAD (http://www.asp-shareware.org/pad/). Pliki PAD to pliki w formacie XML i usprawniają dodawanie programów do stron z oprogramowaniem. Zawierają informacje dotyczące programu, np. adres pliku, opis, kategoria, wersja, nazwa, itd... Prawie wszystkie programy przedstawione powyżej korzystają z plików PAD. Także przy promocji naszego programu nieuniknione będzie wygenerowanie takiego pliku. Najlepszym narzędziem do tego celu będzie darmowy program PADGen (http://www.padgen.org/).

Ostatnią sprawą jest zrobienie strony internetowej programu (może być bardzo prosta, chodzi o to żeby tylko była) i przesłanie naszego programu na jakiś serwer. Teraz możemy wygenerować plik PAD, zdobyć jeden (albo więcej) z przedstawionych powyżej programów i rozpocząć naszą promocję oprogramowania.

Istnieją bardzo popularne strony z oprogramowaniem, do których będziemy sami musieli dodać nasz program, bo naprawdę warto. Oto ich lista:

ZAGRANICZNE

POLSKIE

http://paddb.com/ - to darmowa strona, która wykorzystując plik PAD dodaje nasz program do wielu katalogów.


Kamil Rudnicki (widget)
http://www.rudnicki.info

4 komentarzy

Deaths Cry: :| ?

Hehe, czytam takie jedno pismo, ale na gazety komputerowe się nie natknąłem ;d. Haha sorry nie mogłem się powstrzymać.

przydatne.... szczególnie lista serwisów gdzie można dodać swój soft.

Oprócz tego w pormocji dobrze jest aby nasz program był zamieszczony na płycie w jakiejś gazecie komputerowej.