Poczta e-mail a własny serwer

0

Witam
Ciekawi mnie jedna kwestia - gdzie trzymacie swoją pocztę e-mail?

Dokładniej mówiąc: Mam swoje domeny i to w nich chcę mieć skrzynki pocztowe - jest to kilka kont z różnych domen, jedno używane jako takie główne, a poza tym takie dodatkowe które są i być muszą ale sporadycznie coś tam się wydarzy. Mam do tego zwykły hosting, jak najtańszy bo właściwie służy mi on tylko do utrzymania tych kont pocztowych (i innych drobnych rzeczy których teoretycznie mógłbym nie mieć). Poza tym mam VPSa, skromne zasoby i niska cena, więcej mi w tej chwili nie trzeba, ale zaznaczam że działa bardzo stabilnie.

Jak uważacie, czy dobrym pomysłem byłoby postawienie swojego serwera poczty na VPSie i trzymania tam wszystkich kont? Linuxa znam na poziomie przeciętnym, sam wszystko typu nginx, baza itd konfigurowałem i działa, ale też żebym miał nie wiadomo ile doświadczenia to nie powiem.

Co o tym sądzicie? Gdzie wy trzymanie swoją pocztę? Czy postawienie i chyba przede wszystkim utrzymanie własnego serwera poczty to trudne zadanie?

Jeśli opisałem zbyt chaotycznie to wybaczcie, jeśli to nieodpowiednia kategoria to też przepraszam. I z góry dziękuję za odpowiedź!

0

Ja podpiąłem swoją domenę pod Google Apps i tam mam App Engine (stronę) z własną domeną oraz maile z tej domeny na gmailu. Konfiguracja bardzo trudna nie była ;)

0

Serwer pocztowy trzymam zawsze na serwerze domenowym (nie są to jakieś rozbudowane konfiguracje).

Na VPS to się wyklikuje, ale jak masz serwer typu "masz CentOS i rób co chcesz" (cloud?) to jest z tym zabawy co nie miara.
Jakieś 1/2 do 3/4 konfiguracji serwera to konfiguracja poczty (stos postfix, dovecot, cyrus) przy serwerze aplikacji typu Apache + Tomcat + OS + baza SQL.

Niektórzy nawet o tym piszą książki: http://shop.oreilly.com/product/9780596002121.do
i poradniki: http://ploterytnace.agraf.com.pl/ftp/postfix.pdf

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0