Od jakich projektów zacząć naukę cybersecurity?

0

chce uczyć się cyberbezpieczeństwa ale wiadomo, że bez umiejętności programowania będą z tego nici. Więc chciałbym uczyć się praktyki bezpieczeństwa w pythonie. Macie może jakieś pomysły jakie projekty zrobić w pythonie i dotyczą cyberbezpieczeństwa? Z góry dzięki

4

Zacznij od kryptografii i napisz sobie program do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości np. za pomocą jakichś bibliotek AES, DSA lub RSA. Spróbuj też sam zaimplementować taki algorytm.

1

Może coś prostszego, zrób program który będzie brał plik i robił z niego obraz BMP a potem konwertował znowu do oryginalnego formatu. Proste i przyjemne mi się wydaje.

5

czym właściwie jest cybersecurity, bo dla mnie to zawsze brzmi jak wiele różnych ścieżek

6

Najprostsze cybersecurity z udziałem Pythona to jego deinstalacja :]

2
kedrus napisał(a):

chce uczyć się cyberbezpieczeństwa ale wiadomo, że bez umiejętności programowania będą z tego nici.

To nie tak. Cyberbezpieczeństwo ma wiele twarzy. Owszem możesz się zająć bezpieczeństwem aplikacji i tam programowanie jak najbardziej, ale możesz też zajmować się bezpieczeństwem sieci komputerowych czy rozwiązań opartych o chmurę. Możesz być konsultantem i zajmować się systemami SIEM/SOAR. Możesz też zajmować się bezpieczeństwem na poziomie organizacji, czyli procesy przetwarzania danych, użytkowników, sposoby reakcji i opracowywanie procedur obsługi incydentów bezpieczeństwa - wycieki dancyh, kampanie phishingowe, malware itd. Tutaj nikt programowania od Ciebie nie będzie wymagał.

Dlatego najpierw zdecyduj czym się tak naprawdę w ramach cyberbezpieczeństwa chcesz zajmować i dobierz sobie odpowiednio tok nauki. Możesz też napisać tutaj to spróbuję doradzić.

1

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: która działka cybersecurity Cię interesuje?

1

@markone_dev

robiąc niezależnie jakie security raczej umiejętność tworzenia narzędzi dla siebie jest na plus, lol.

2
1a2b3c4d5e napisał(a):

@markone_dev

robiąc niezależnie jakie security raczej umiejętność tworzenia narzędzi dla siebie jest na plus, lol.

Ja tam się nie znam, ale wydaje mi się, że testowanie podatności aplikacji webowych nie wymaga znajomości programowania w ogóle, jeśli by się uprzeć, choć pewnie byłoby na plus :)

2
1a2b3c4d5e napisał(a):

@markone_dev

robiąc niezależnie jakie security raczej umiejętność tworzenia narzędzi dla siebie jest na plus, lol.

Nie kazdy ekspert od cyberbezpieczenstwa musi znac sie na programowaniu. To jest oczywiste i nie ma co tu dyskutować. . A czy komuś bronie robić narzędzia dla siebie? Poza tym co to znaczy narzędzie dla siebie? W codziennej pracy poza skrajnymi przypadkami i tak korzysta się z gotowych narzędzi i nie ma tu miejsca na wymyślanie swoich własnych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1