Uczenie maszynowe, przetwarzanie obrazów a znajomość matematyki

0

Chciałbym się dowiedzieć jaka powinna być moja znajomość matmy, żeby móc zrozumieć w pełni szeroko rozumiane uczenie maszynowe, głębokie uczenie, przetwarzanie obrazów w opencv itd.
Czy wystarczy, że wiem jak policzyć przysłowiową deltę i rozwiązać układ z trzema niewiadomymi, czy też powinienem coś więcej wiedzieć i rozumieć o takich rzeczach jak płaszczyzny, wektory, jakobiany, liczby zespolone, całki, pochodne, pochodne wyższych rzędów, sploty i inne tego typu duperele?
Wiem, że prawdopodobnie ktoś już dawno temu te rzeczy zaimplementował, ale mimo wszystko pytam.

1

Mógłbyś zdefiniować "móc zrozumieć w pełni"?
Pomiędzy umiejętnością jazdy samochodem, wymiany zepsutej części a umiejętnością zaprojektowania i zbudowania własnego silnika jest jednak dość duży rozrzut.

2

To zależy. Obecnie można gotowe modele ściągnąć z Internetu, nie musisz być biegły z matematyki, żeby używać tego w oprogramowaniu czy to swoim czy w firmie. Można również wykupić sobie gotową usługę w chmurze i również nie przejmować się jak to jest zbudowane w środku. Za pomocą tych gotowych klocków możesz rozpoznawać obrazy, interpretować mowę itd.

Jeżeli jednak chcesz sam programować modele, to najważniejszą dziedziną matematyki z której mocno czerpie uczenie maszynowe i vice versa jest statystyka, a nie analiza czy algebra. Analiza i algebra to tylko podstawy. W statystyce trzeba czasem policzyć jakąś całkę oznaczoną i w sumie tylko tyle masz z analizy. Zatem nie musisz być biegły z analizy, za to ze statystyki już bardziej. Nie bez powodu największymi specjalistami z uczenia maszynowego są często posiadacze doktoratów ze statystyki.

3

Jak chcesz to masz tutaj smutne wykłady z mojej uczelni :) Smutne, bo mało kolorowe, ale są za darmo :)

Po kolei masz algebrę, analizę, statystykę oraz narzędzia sztucznej inteligencji:
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/alg/scb/index01.html
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/am/scb/index01.html
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/sad/scb/index01.html
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/nai/scb/index.htm

Są też dostępne darmowe materiały z UW:
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1