Znów fizyka :))

0

Mam jeszcze jedno zadanko takie ze nie wiem od czego zacząć ,prosze o pomoc :)

Zad. rzeka płynie z prędkoscia 4m/s . pod jakim kątem do nurtu nalezy ustawic łódke płynącą prędkościa własna 3m/s , aby płynęla prostopadle do brzegu ? Oblicz wypadkową prędkośc łódki .

prosze o pomoc

ja sadze ze mozna by to zrobic na zasadzie twierdzenia pitagorasa z tą V(w) i wychodzi mi = 5m/s
a co do ort! to mam bladego pojęcia , sadze ze 90 stopni . Prosze o porady

0

Nie 90°. Z prostego powodu. Wypadkowa nie będzie wtedy prostopadła do brzegu. To ona ma być prostopadła a nie prędkość własna łódki.

0

Aha , czyli prostopadła do wypadkowej , to bedzie dwusieczna kąta 90stopni ?
czyli 45 stopni ?? ale coś mi sie zdaje ze jednak to nie bedzie 45, bo kurde jak sobie to rozrysowałem to jednak nie bedzie to dwusieczna !
prosze o jakieś wskazówki :)

0

Hm, przeczytałem teraz dokładnie dane. Zadanie jest awykonalne. Nawet jeśli ustawimy łódkę równolegle z prądem, kiedy cała prędkość pójdzie na "zniwelowanie" prędkości rzeki, łódka i tak będzie się poruszać z nurtem rzeki. Nie można zbudować trójkąta prostokątnego, gdzie przeciwprostokątna ma 3j a przyprostokątna ma 4j.

0

To jak to zrobić aby zadanie zostalo rozwiązane ?
Moze jest jakiś inny sposób niż zbudowanie trójkąta prostokątnego

0

sorka a nie pokręciłeś danych albo nie skróciłeś bo nie chciało sie przepisywać ???
bo jeżeli łódka ma sie zbliżać do brzegu z prędkoscia 3m/s to kąt pod jakim ją trzeba ustawic to 4 stopnie 18 minut((a/b)=tgA) względem nurtu i wtedy Vwłasna łódki jest 5m/s
a

\ | b
\ |
kąt A

0

Nie ma. Jedyną odpowiedzią na to zadanie jest, że nie da się tak ustawić łódki. Chyba, że się pomyliłeś w przepisywaniu danych :).

0

NIe w zadaniu sie nie pomyliłem , liczac kąt z twierdzenia cosinusów wszylo mi ze cos alfa w= 1,04 co jest nie mozliwe bo cosinus nie moze przyjmowac wartosci wiekszej niz 1 . czyli jednak to zadania to jaka abstrakcja ! :)

0

Jak ty sie nie pomyliłeś to zostaje pomyłka u tej osoby która Ci to podyktowała zapytaj ją czy wynik i daj znać co z odp :)

0

Nie, pozostaje jeszcze jedna (wcale nie wykluczona, wręcz przeciwnie) możliwość: Zadanie było ułożone tak, żeby było niewykonalne i żeby trzeba się było zorientować. Jest multum tak układanych zadań. Bo standardowy sposób rozwiązywania (podstawić do wzoru) prowadzi do wyniku nieistniejącego (jak chociażby ten sin(4/3)). Gdyby nie to, zadanie wygląda na banalne, więc to jedyna możliwość, jaką bym dopuszczał :).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0