Obwód równoległy RLC...

0

Witam.
Rozwiązuje w tej chwili zadanie z pracowni elektrotechnicznej (do szkoły) i niestety zawiesiłem się nad następującym pytaniem:

Jaki charakter ma obwód równoległy RLC przy częstotliwościach mniejszych od częstotliwości rezonansowej a jaki przy częstotliwościach większych?

Dostępne odpowiedzi: rezystancyjny, indukcyjny, pojemnościowy :)
Będe bardzo wdzięczy za szybką odpowiedz i za nie przenoszenie postu do innego działu :-*

0

NA 90% przy równoległym połączeniu RLC ponizej czestotliwośći rezonansowej obwód ma charakter indukcyjny,powyżej ma charakter pojemnosciowy.

(dobrze by było gdyby ktoś to potwierdził)

0

OK chyba znalazłem odpowiedz :]

...Przy małych częstotliwościach w obwodzie płynie prąd o małej wartości wyprzedzający napięcie o kąt bliski 90 stopni (obwód ma wtedy charakter pojemnościowy). Przy wielkich częstotliwościach w obwodzie płynie prąd o małych wartościach opóźniony względem napięcia o kąt bliski 90 stopni (obwód ma wtedy charakter indukcyjny)...

Wnioskuje z tego, ze przy f<f rez. obwód ma charakter pojemnosciowy a przy czestotliwosciach wiekszych od rezonansowej obwód ma charakter indukcyjny.

No, ale jednak mógł by ktoś potwierdzić czy dobrze to zrozumiałem :P

0

To co zacytowałes tyczy się połączenia szeregowego RLC (rezonans napiec), przy równoległym połączeniu RLC(rezonans pradów) przy małych f cewka stawia mniejszy opór i płynie przez nia większy prad(charakter indukcyjny) przy f większym od rezonansowej większy prad płynie przez kondensator i obwód ma charakter pojemnościowy.

(tak mi się wydaje oczywiście)

0

Zgadza się .. dla większych częstotliwości jest pojemnościowy .. a już myślałem ze jest odwrotnie :-)

0

Ufff właśnie też przyczaiłem, ze coś sie mi nie zgadza, a na forum już sprawa sie wyjaśniła :) wielkie dzięki za odpowiedzi [browar]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1