Kanał filmowy prezentującej wykorzystanie Lego Technic

0

Może Was zainteresuje kanał filmowy jak można wykorzystywać Lego Technic www.youtube.com/BrickTechnology.

Facet robi z tych kloców różne projekty mechaniki "użytkowej" oraz rozwiązuje różnymi konstruktami różne problemy natury fizyczno technicznej.

Taki typ kloców to nie tylko nauka myślenia ale także podstaw założonej inżynierii maszynowej. Zobaczcie zresztą filmy tego faceta, jak jego maszyny rozwiązują różne problemy jakie przed nimi stawia.

Nawet zwykłe klocki lego podobno dobrze stymulują umysł dzieci gdy się nimi bawią. A co dopiero takie :-D.

0

Ale lego technic jest dla dzieci, jako dorosły możesz w CAD sobie wymodelować robota, zamówić części w różnych sklepach, resztę wydrukować, wykonać z drewna, metalu i poskładać.

Ja się kiedyś sporo w takie coś bawiłem, kupujesz silniki, drukujesz części w drukarce 3d i skręcasz śrubkami, kontrola przez arduino, z zasilaniem przez jakieś akumulatorki/powerbank.
Robisz sobie apkę na telefon do sterowania, serwer na tym esp32.

Ja przy największym projekcie to musiałem części kupić aż w 10 różnych sklepach, bo nie idzie w jednym miejscu wszystkiego dostać.
Przy produkcji samochodu to mają ponad 1000 różnych dostawców, każdy od czegoś innego.

0

Mój brat składał kiedyś takie maszynki i kupował wiele paczek z różnymi gotowymi wzorami. Przewalił na to dziesiątki tysięcy przez lata. Do dziś kartony posiada z tymi przekładniami, klockami, szczotkami i elementami. Drukarki 3d jeszcze nie były dostępne tak jak teraz. A i teraz trzeba by się znać na projektowaniu tego samodzielnie - czy są gotowe wzorce do pobrania gdzieś w sieci?

0

Lego mi się kojarzy z nachalnym marketingiem a zabawa to kiepska

0

Są gotowe modele, drukujesz części resztę kupujesz, a jak coś nie pasuje to kombinujesz, bo czasem jest kiepsko zaprojektowane, np. ludzie upodobali sobie wciskanie tych gwintów miedzianych w plastik pod wysoką temperaturą i jak ci się tam plastik dostanie przypadkiem to ani śruby nie wkręcisz, ani nie wykręcisz, w dodatku łatwo przekręcić taki gwint, już lepiej jak jest zwykła śruba z nakrętką.

Raz korzystałem z gotowego modelu pod Z axis obrót, to wymyślili to dosyć kiepsko, a dosyć trudne to jest do zrobienia dobrze, ja się wzorowałem na tokarkach, gdzie są kołnierze, żeby thrust nie wybił wału.

Też trochę części tworzyłem hobbistycznie w CAD i też nie jest jakieś trudne, jak dobrze suwmiarką obmierzysz wszystko to zrobisz perfekt element.

Nie polecam takiej zabawy bo za tydzień się okaże, że w garażu masz nową spawarkę migomata, zestaw części i pełno wszystkiego od elektroniki po narzędzia, lutownice itp.

https://www.thingiverse.com/thing:4547703

1

Ale zobaczcie LEGO jaka to ciekawa gałęź jest. Mają setki tysięcy wyznawców ich religii. Dodatkowo czy wiecie że wypożyczalnie LEGO mają się bardzo dobrze? Ktoś nakupował kiedyś sobie zestawów i teraz je wypożyczają za kasę na jakiś czas. Nie znam ludzi co to robią, ale znam tych co to wypożyczają co jakiś czas :-D A cena wypożyczenia wcale nie jest taka niska, około nawet 1/5 ceny zakupu zestawu. Tak jak rozmawialiśmy w innym temacie - kasa leży na ulicy tylko trzeba otwierać oczy.

2

Gry: dla dzieci, piłka nożna: dla dzieci, ognisko: dla dzieci, a ty wynieś śmieci...
...mówi żona do pantoflarza.

Sam jestem fanem Lego Technic, dlatego że nie trzeba czekać 3h aż się wydrukuje część, ani wdychać oparów topniejącego Polilaktydu.

Polecam kreacje tego pana: https://www.nico71.fr/product/kumihimo-braiding-machine/ - Większość można dostać na AliExpress w formacie klocki (za które płacisz) + PDF (najcenniejsze; na email potem za darmo). Ceny wachają się i wynoszą 300 - 1300 PLN w zależności od skomplikowania maszyny.

Teraz widzę nawet taniej, dzięki Donald: https://pl.aliexpress.com/item/1005005227959192.html

Lego Technic ma kolejną zaletę jaką jest pneumatyka, można dostać całe zestawy do budowy urządzeń pneumatycznych. Ludzie często przerabiają te części i wykonują różnego rodzaju silniki "parowe".

Na koniec dodam że da radę użyć Lego Technic (klasycznego a nie MindStorms) z Arduino. Można np. użyć serwo od GeekServo (serwa i silniki przystosowane do współpracy z Lego Technic).
Można też zwykłym starym L293D sterować klasycznymi silnikami elektrycznymi z LegoTechnic:

Co do CADa to nie wiem kto sie w to bawi, na Ali są chassis (ramy) uniwersalne do robotów, również z MECANUM wheels (koła do jazdy w 4 kierunkach bez potrzeby zmiany osi - fajne lecz nie na dywan).

Tyleż chciałem powiedzieć, ale ile na to wydałem - za dużo, o wiele za dużo...

PS. Polacy są mocni w te klocki - https://www.amazon.pl/Unofficial-Lego-Technic-Builders-Guide/dp/1593277601 (popatrzcie na autora)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1