Książki warte przeczytania

11

Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić wątek o książkach, które przeczytaliście i polecacie

Sam chętnie zacznę. Jako, że sam bardziej słucham niż czytam i przy okazji traktuję to jako naukę języka to tytuły będę podawał w oryginale - pewnie duża część z nich ma polskie tłumaczenia. Gdyby kogoś zainteresowały to od razu dodam, że 90% tytułów jest dostępnych na Storytell bo głównie z tej platformy korzystam.

No to lecimy:

Książki popularno-naukowe:

  • Sapiens a brief history of humankind + kontynuacja Homo Deus - pierwsza przedstawia ewolucję od mały do dziś, ale bardziej w formie rozwoju społeczeństwa i zmiany sposobu myślenia. Fajnie pokazuje jak podejmujemy głupie decyzje faworyzując krótkotrwałe piki szczęścia nad byciem zadowolonym życiem itp. Druga to droga człowieka do omnipotencji.

  • Pandora's Lab: Seven Stories of Science Gone Wrong - tytuł chyba mówi wszystko. Nie wiem czy powinienem reklamować bo to woda na młyn anty-covidowców ;-)

  • Hacking Darwin: Genetic Engineering and the Future of Humanity - fajna książka o dylematach moralnych współczesnej genetyki oraz o jej obecnych i przyszłych możliwościach w kontekście udoskonalania ludzi

  • Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World - jestem dopiero w 20%, ale ta książka potwierdza moje obserwacje i przeczy wielu mitom. Pozycja obowiązkowa dla programistów, którzy uważają, że są dobrymi programistami umiejąc tylko programować.

  • How to win friends and influence people - fajna pozycja dla osób bez umiejętności miękkich. Książka wydana na początku XX wieku, więc nie jest napisana w stylu nawiedzonego coucha i nie ma tysiąca teorii o NLP i innym gó..ie. Po prostu proste rady jak można łatwiej dogadywać się z ludźmi.

  • Finansowa forteca - to z kolei fajna książka dla ludzi, którzy chcieliby zacząć inwestować swoje pieniądze, ale nic na ten temat nie wiedzą. Czyli w sumie dla wszystkich.

Belefrystyka. Tutaj szczerze mówiąc pochłaniam hurtowo i w większości nawet nie pamiętam tytułów. Ale kilka fajnych rzeczy, które przerabiałem ostatnio. W większości to typowa guma dla mózgu, ale niektóra po prostu była lepsza od innej.

  • Fall of Giants (+ kontunuacja serii) - ogólnie histora przemia w XX wieku z bohaterami z różnych krajów i grup społecznych.

  • The Pillars of the Earth (+ prequel i sequele) - jak wyżej historia ludzi z różnych grup społecznych z historią średniowiecznej Anglii w tle

  • Dwie mega serie (po kilkanaście książek każda) Bernarda Cormwella - Sharpe i Last Kingdom. Pierwsza opowiada o losach Richarda Shape, który jest strzelcem w armii Angielskie w czasach podbouj Indii i wojen napoleoński. Druga to opowieść o bojach Wikingów z Brytami i Saksonami - czyli ogólnie początki historii Anglii.

  • Old Man's War - książka osadzona w przyszłości, gdzie korporacja rekrutuje starych ludzi na ziemi, wyposaża ich w nowe zmutowane ciała i rzuca do boju o galaktykę.

To chyba na razie tyle - jak mi się coś ufajni/przypomni to będę dorzucał.

2

Ja mam swoje rekomendacje tutaj: https://marcinchwedczuk.pl/articles/book-recommendations/

Co do How to win friends and influence people to jest to książka pisana przez ekstrawertyka dla ekstrawertyków. Mam o niej mocno mieszane uczucia.

Moja opinia o Yuval Noah Harari również spadła jak zacząłem czytać 21 lekcji na xxi wiek, jest tam na początku rozdział o AI - generalnie widać że jak pan Harari wychodzi poza historię to niestety jego poziom wiedzy potrafi mocno spaść.

Co do sci-fi mam teraz w kolejce The Three-Body Problem, książka nie tylko nagradzana ale również pierwsze Chińskie sci-fi jakie będę czytał.

1

Rozmowy Beres Lem, reszta książek to tylko dla obłąkanych.

2

To już w dużej mierze zależy od zainteresowań. Jednak z takich, które są warte przeczytania dla każdego człowieka, który próbuje zrozumieć otaczający go świat:

  • Książki Nassima Taleba, w szczególności „The Black Swan” i „Antifragile” to po pierwsze. Pierwsza jest o postrzeganiu ryzyka i znaczenia losowości w życiu. Druga raczej skupia się na wykorzystywaniu tego, że to znaczenie jest znacznie większe niż chcielibyśmy wierzyć.
  • Daniel Kahneman, „Thinking Fast and Slow” – Uzupełniająca lektura na temat tego jak postrzegamy świat, jak go upraszczamy i jak nie dać się tym procesom oszukać.
  • Thomas Kuhn, „The Structure of Scientific Revolutions” – o tym jak działa nauka, czym w ogóle jest. bardzo ważne, żeby nie dać się wkręcić, że nauka (jako instytucja) jest jedynym właściwym źródłem odpowiedzi na pytania, albo że jest źródłem odpowiedzi na wszystkie istotne pytania.
  • Berger & Luckmann, The Social Construction of Reality — klasyk, jeśli chodzi o znaczenie czynników społecznych na postrzeganie świata, formułowanie wiedzy, itp. Dobre wprowadzenie do patrzenia na sprawy z punktu widzenia socjologii. Książka o tyle ważna, że cała współczesna inżynieria społeczna się w dużej mierze opiera. Tak więc, bez tego może być trudno zrozumieć świat.

Z literatury branżowej:

  • Structure andInterpretationof Computer Programs
  • Higher Order Perl
  • Practical Common Lisp
3

To czy jakaś książka jest warta przeczytnia zależy od człowieka, dla jednych to będzie strata czasu dla innego obowiązkowa pozycja. Z tych co czytałem ostatnio to:

  • Neil deGrasse Tyson "Astrophysics for people in hurry": w miarę krótka i przestępnie napisana, o kosmosie i jego początkach.
  • Edward Snowden "Permanent Record": brakowało mi takiej dokładniejszej historii edzia i ta książka jest fajnym uzupełnieniem
0

Jako, że w każdym poście pojawia się, że wybór książek jest "subiektywny" to oczywiście tak ma być ;-) Zakładałem ten temat z myślą, że padną jakieś fajne tytuły, które sobie potem wrzucę na półkę. Już padło kilka ciekawych dla mnie propozycji.Swoją drogą chyba muszę sobie założyć taką listę jak @0xmarcin

2

How to win friends? To jakiś poradnik dla masochistów? D:

2

"Rational Male" - Rollo Tomassi. Książka o relacjach damsko-męskich. Według mnie pozycja obowiązkowa dla każdego faceta.

1

Clean Code, Design Patterns, Test-Driven Development Kenta Becka

1

Wiele, ale na pewno jedną z najważniejszych jest Summa Technologiae Lema

2

"Obcy w Obcym Kraju" Heinleina i można zacząć coś grokować

1

pierwsze co zawsze mi przychodzi na myśl:
Kurt Vonnegut:

  • "Rzeźnia numer 5"
  • "Śniadanie mistrzów"
  • "Kocia kołyska"
  • "Rysio snajper"

John Steinbeck:

  • "Grona gniewu"
  • "Tortilla flat"
  • "Na wschód od Edenu"

z Rosyjskich noweli to oczywiście Mikołaj Gogol: "Opowiadania Petersbusrkie" i jeszcze zbiór opowiadań Antoniego Czechowa

z bułkańskich Miodrag Bulatović: "Czerwony kogut leci wprost do nieba"

z ameryki łacińskiej Gabriel Garcia Marquez: "W tym mieście nie ma złodzieji" i jego flagowe "Sto lat samotności"

ano, nie można zapomnieć "memowego" Paulo Coelho, przeczytałem do połowy jedną jego powieść "Zahir" i to jest nic w porównaniu z powyższymi, takie kluski z makaronem :|

1

Z czytanych w ostatnim czasie:

Moby Dick - Herman Melville
Tajfun - Joseph Conrad
Tyler Hamilton - Wyscig tajemnic https://lubimyczytac.pl/ksiazka/171735/wyscig-tajemnic. -> fascynujaca ksiazka o dopingu w zlotej erze kolarstwa. Stosowanie dopingu bylo praktycznie osobna konkurencja.
Faraon -> Boleslaw Prus (oj jaki dobry serial daloby sie z tego zrobic. Jak ktos jest negatywnie nastawiony do religii, kasty kaplanskiej to z miejsca dostaje +2 do tej powiesci).
Wszystko Marka Huberatha, a najbardziej Miasta pod Skala: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/35473/miasta-pod-skala
Kobieta z wydm - Kobo Abe -> Japonska perelka. Pelna metafor, troche taka na pograniczu jawy i snu -> facet jedzie na wycieczke na wydmy i utyka w tajemniczym miejscu, z nieznana mu wczesniej kobieta w domu ktory znajduje sie w dziurze piaskowej. Z jednej strony piasek, piasek, wszedzie piasek. Trzeba z nim walczyc, wszedzie sie dostaje. Nie bardzo da sie stamtad wydostac. Bylby ekstra scenariusz na gre komputerowa :P

No i warto Dune przeczytac jesli ktos jeszcze nie zna, bo juz w pazdzierniku w kinach :P

2

Biblia i Koran, wymagają trochę czasu ale zyskujesz pojęcie o najważniejszych religiach. Do tego może być I ching czy fragmenty Wed czy Talmudu.

1

Tak mi się przypomniało, że też mogę coś polecić - Game of Thrones: The Costumes, the official book from Season 1 to Season 8. M. Clapton.

Co prawda bardziej do oglądania niż czytania, ale dla fanów GoT to prawdziwa perełka (o ile jacyś jeszcze zostali po ostatnim sezonie :] ) i świetny pomysł na prezent dla takowej osoby. Album wydany został już jakiś czas temu, jest pięknie oprawiony i bogato ilustrowany. Z tego co wiem, to jedna z chyba trzech części, więc można zrobić sobie prawdziwą ucztę (byle nie dla wron :v).
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81F1VZwByeL.jpg

2

Ja czytam Diunę ponownie przed filmem ;)

3

Beletrystyki czytam mało, dopiero ostatnio nadrabiam klasyki. Nie będę też zanudzać akademickimi cegłami (chociaż @Silv pewnie spyta), ale popularnonaukowe mogę polecić.
Joseph Campbell - "Bohater o Tysiącu Twarzy". Autor pisze o tym, że wierzenia, mity i religie z całego świata mają sporo wspólnych elementów. Owe podobieństwa mają podstawy w psychologii (są tu odwołania do Freuda), są też swojego rodzaju uniwersalnymi przesłaniami, które w swoim przekazie są dostosowane przez religię albo mitologię do społeczności. Autor wykonał kawał dobrej roboty - w książce jest sporo odnośników i cytatów. Do tego niezłe polskie tłumaczenie sprawia, że mimo upływu czasu (pierwsze wydanie w roku 1949.), książka nie traci na aktualności.
Seria książek Elaine N. Aron o osobach wysoko wrażliwych. Autorka jest terapeutką z wieloletnim stażem, prowadziła badania i spopularyzowała termin wysokiej wrażliwości. Jej książki na swój sposób otwierają oczy na różnice w temperamencie i na to, jak można skrzywdzić kogoś stwierdzeniem, że jest "przewrażliwiony". W każdej z nich zapoznaje czytelnika z perspektywą osób wysoko wrażliwych (to też jest zarzut wobec jej książek, że się powtarza) a potem opisuje jak radzić sobie w relacjach, w których ktoś jest taką osobą.
Z czystym sumieniem polecam nawet osobom, które uważają się za kompletnie niewrażliwe. Można dzięki temu poznać czyjąś perspektywę i zrozumieć czemu np. ktoś za coś się gniewa. Z resztą autorka podaje przykłady takich sytuacji np. w relacjach damsko- męskich, kiedy jedna osoba mówi i myśli, że ktoś jej nie rozumie ;) .

0
dbCooper napisał(a):

Ja czytam Diunę ponownie przed filmem ;)

Diunę czytałem, dawno temu, zdaje się że w tłumaczeniu Łozińskiego, aż do Boga Imperatora Diuny której to części już nie mogłem przetrawić.

Nadchodzi też tolkienowski serial, więc w planach mam przeczytać Silmarillion (mam w oryginale). Z tym wiąże się jednak problem: słyszałem że „trzeba” najpierw przeczytać Władcę Pierścieni, którego co prawda mam (znowu Łoziński) ale którego też nie daję rady przeczytać dalej niż początkowe harce u hobbitów...

0

Minęło trochę czasu, więc odświeżę temat. W ostatnich miesiącach przeczytałem/przesłuchałem kilka książek.

Z branżowych:

  • Gets your hands dirty on clean architecture - ogólnie polecam, bo książka krótka i na temat. Bez lania wody, zachwalania. Jeszcze jej nie skończyłem, bo chwilowo musiała trafić na półkę, ale jestem już daleko za połową, więc ocena raczej się nie zmieni.

  • Unit testing principles practices and patterns - bardzo fajna książka dla osób, które ogarniają już jakieś narzędzie do UT i chcą trochę poczytać o teorii, organizacji testów itp.

Z książek beletrystycznych:

  • Three body problem (całą seria 3 książek) - książka zarekomendowana przez @0xmarcin - bardzo dobrze się słuchało. Duży punkt za niesztampowość, bo ostatnio mam wrażenie, ze w książkach Sci-Fi często jest eksploatowany podobny zestaw motywów.

  • Class-A threat (również seria, obecnie zaczynam 3 część) - nie wiem czemu, ale ta seria mnie wciągnęła. Niby kolejna wersja "jestem graczem i zdobywam levele/questy", ale w przeciwieństwie do innych książek tego typu "Player one", ma w sobie coś takiego, co sprawia, że fajnie się słucha.

  • The gene an intimate history - ogólnie nie dosłuchałem do końca. Książka jest fajna, dobrze napisana, ale mam wrażenie, że jak przeczytałeś 2-3 książki popularno-naukowe o genetyce, to w każdej kolejnej jest to samo. Tu niestety było to samo. Polecam tylko jak to będzie pierwsza albo druga książka tego typu. Na razie tylko "Hacking Darwin" udało się wyrwać z tego schematu.

@cerrato - wiem wiem, znowu bez autorów ;-)

0

"Ciemna strona człowieka" Michael P. Ghiglieri
"Duchowość ateistyczna" Andre Comte-Sponville
"Druga płeć" Simone de Beauvoir

2

"Factfulness", Hans Rosling
Książka dowodzi, że świat jest lepszy niż uważa większość ludzi. Autor nakłania czytelnika do odejścia od koncepcji podziału świata na kraje rozwinięte i rozwijające się. A wszystko to przedstawia na zasadzie instynktów, które kierują ludźmi w opisie i poglądzie na świat oraz zmiany w nim zachodzących.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4860810/factfulness-dlaczego-swiat-jest-lepszy-niz-myslimy-czyli-jak-stereotypy-zastapic-realna-wiedza

1

https://www.lauriegarrett.com/the-coming-plague
The coming Plague

Książka z lat 90. Można by rzec wyprzedzała swoje czasy ;)

Bardzo ciekawe opisy wypraw epidemiologów do Afryki i walki z lokalnymi epidemiami Ebola, Marburg, Lassa i innych. Historia legionelli i świńskiej grypy (nazwa z 76 roku!).

Wady: książka jest dłuuuuga, są fragmenty w których się zaczytywałem (np. Ebola) i takie które zioneły nudą - dlatego polecam kartkować te nudniejsze, te ciekawsze wynagrodzą to z nawiązką.

1

Przedziwna Śmierć Europy - Douglas Murray

1

Ostatnio czytalem "Eleanor Oliphant is Completely Fine" - ciekawy opis tego co dzieje sie w glowie aspołecznej osoby.

1

Trochę z okolic psychologi popularnonaukowej i budowy mózgu:
„The Man Who Mistook His Wife for a Hat”. Kiedyś łyknąłem 3 książki tego autora w weekend.

1

@randomowy:
Biblia jest instrukcją życia w systemie duchowo-informacyjnym, zbieżna z odkryciami nauki. Jezus Zbawiciel wzorem człowieka dla człowieka, aby myślami, słowami i uczynkami. Nie czynić destrukcji w systemie i nie ponieś konsekwencji.

2

Tymczasem u mnie kolejna fajna książka popularnonaukowa: "Everybody Lies". Podtytuł książki "Big Data, New Data, and What the Internet Reveals About Who We Really Are" sporo mówi o jej zawartości, czyli o tym co analiza danych np. z Google, Facebooka czy Porn Huba ale i źródeł bardziej tradycyjnych mówi o nas i jak zderza się z badaniami deklaratywnymi typu ankiety/wywiady. Wiele bardzo ciekawych wniosków z wielu różnych dziedzin życia od rasizmu, przez sex po kwestie typu uczciwość czy rola wyboru odpowiedniej placówki edukacyjnej. Ogólnie nie ze wszystkimi wnioskami się zgadzam (zresztą sam autor często pisze, że zebrane dane można tłumaczyć na różne sposoby), ale zdecydowanie książka warta przeczytania.

2

Zew ctchulu jest spoko w sensie seria opowiadań

0

Skoro już jesteśmy przy Biblii, to polecam Barta Ehrmana.

  • Lost Christianities
  • Forged
  • Did Jesus Exist
  • How Jesus Became God

Nie ma nic o systemie duchowo-informacyjnym, ale wprowadza laików(w obu znaczeniach) w podstawy interpretacji Nowego Testamentu.

0

Chris Miller: Chip War. The Fight for the World's Most Critical Technology

“Chip War,” chronicles the development, proliferation and strategic deployment of the semiconductor chips that now animate everything from cars to toys to nukes. Miller, who teaches international affairs at Tufts University, brings his expertise in Russian and Chinese history to the global oligopoly that manufactures both the chips and the precise-nearly-to-the-atom tools and foundries that produce them. In the end, “Chip War” makes a whale of a case: that the chip industry now determines both the structure of the global economy and the balance of geopolitical power.

miller.png

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1