Programy do zlecania i monitorowania zadań obliczeniowych/numerycznych/symulacji

0

Cześć,
jako, że nie jest to moja bajka i nie znam się zbytnio na takich rozwiązaniach, chciałbym Was poprosić o radę.
Czy znacie może jakieś oprogramowanie/aplikacje/systemy umożliwiające wykonywanie zadań obliczeniowych/numerycznych/symulacji zdalnie?
Chodzi mi o rozwiązania, w których użytkownik definiuje jedynie sobie dane wejściowe i może środowisko(?), a następnie odpala taki task :D
Z góry dzięki za pomoc, nie do końca wiedziałem do jakiego działu wrzucić, więc jeśli jest w złym, to przepraszam :P

0

A to na klastrze ma się liczyć, czy jak? Chodzi o MATLABa czy np. o cieżkie renderowanie radiosity na GPU? Musisz podać więcej info.

Najprościej jak chcesz tylko coś przeliczyć a masz np. w chmurze mocną maszynę to robisz SSH, tmux i w tmux odpalasz program i się rozłączasz. Po pewnym czasie logujesz się ponownie i sprawdzasz czy się skończyło...

0

A co dokładnie użytkownik miałby liczyć? Tzn. jakiego rodzaju symulacje miałby wykonywać?

Masz na myśli symulacje w jakiejś konkretnej branży (np. symulacje crash testów, albo cóś dla budownictwa) czy bardziej o np. solwer FEM / SPH / inny, konkretny zakres zastosowań (strukturalne, przepływy, FSI, transfer ciepła, elektromagnetyzm)?

Obliczenia obliczeniom nierówne i nawet takie programy symulacyjne ogólnego zastosowania są ogólnego zastosowania do pewnego stopnia, a w pewnym szczególnym momencie zaczynają się schody.

0

@0xmarcin: @superdurszlak: Mam dostęp do infrastruktury CPU i jako że zbliża się koronaparty v2, z nudów chciałbym sobie stworzyć system do zarządzania oraz monitorowania zadaniami obliczeniowymi/numerycznymi/symulacjami wykonywanymi na tej infrastrukturze. Zadania, które chciałbym obsługiwać, możemy założyć, że na początek będę chciał obsłużyć jedynie solvery FEM. Nie orientuje się praktycznie ani teoretycznie w zagadnieniach HPC, dlatego szukam jakichś przykładowych rozwiązań, które mógłbym sobie na spokojnie przeanalizować.

1

Teoretycznie większość o ile nie wszystkie komercyjne kombajny da się odpalić na klastrach - na 100% Abaqus (inne produkty 3DS pewnie też), LS Dyna pewnie też choć ta ma solwer SPH - ale FEM pewnie też. Możesz sobie posprawdzać jeszcze inne Ansysy pod tym kątem. Generalnie tego typu soft byłby bezużyteczny do poważniejszych obliczeń, gdyby był nie do uruchomienia na klastrze CPU, więc zakładam że problem może być co najwyżej w licencjach lub konfiguracji - tego niestety nie robiłem, korzystałem z gotowego.

Wygląda na to, że FEM w hurr-durr chmurze też już jest, wygooglowałem cloud FEM computing i zaraz po serii artykułów naukowych pokazał mi się jakiś komercyjny Conself. Nie znam produktu, ale możesz potraktować jako punkt startowy w robieniu rozpoznania.

Jak się nie mylę wiodące kombajny symulacyjne powinny umożliwiać odpalanie zadań obliczeniowych bez GUI - odpalając batch joba lub podając plik wsadowy przez CLI. Abaqus na 100% to ma, inne pewnie też.

Jakbyś chciał budować komercyjne rozwiązanie na takich komercyjnych kombajnach to pewnie możesz mieć problemy z licencją, ALE jeśli znajdziesz coś co

  • jest na licencji pozwalającej używać komercyjnie (np. MIT, Apache 2.0)
  • daje się to po ludzku skonfigurować do pracy w klastrze (pewnie po MPI - przynajmniej Abaqus leci na MPI w zadaniach rozproszonych)
  • da się temu zapuścić joba z pliku wsadowego bez klikana w GUI

To teoretycznie jesteś w stanie zbudować takie coś w rodzaju platformy do obliczeń numerycznych. Tak mniej więcej funkcjonuje (funkcjonował?) PLGrid spinający uczelniane superkomputery i klastry - jest sobie panel gdzie możesz wyklikać / złożyć wniosek o grant na godziny obliczeniowe, dostęp do konkretnego oprogramowania lub możliwość stawiania własnego, dostajesz przydział, logujesz się, zapuszczasz joby i czekasz na wynik.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1