Dlaczego polscy programiści nie lubią Mac'a(Apple)? i preferują Windows?

5

Na klawiaturze MacBooka touch pad klika (fizycznie), trzeba trochę mocniej nacisnąć i słychać stuknięcie.

W większości laptopów tak jest ale denerwujące jest to, że jeżdżąc palcami po gładziku nie wiem czy już jestem na przycisku czy jeszcze macam touchpad. Strasznie mnie to wkurza, a już najbardziej kiedy nieopatrznie uruchomię jakiś gest.

Dlatego czegoś takiego jak to niżej nigdy nie zamienię na jakiś przepełniony ficzerami, niewygodny gładzik:
touch.PNG

0

Ale w Macu gładzik działa ciut inaczej niż tradycyjny. Jego naprawdę trzeba kliknąć. Cała powierzchnia jest klikalna, ale zwykłe "tapnięcie" nie spowoduje kliknięcia. Trzeba mocniej nacisnąć.

0

Chyba największa wartość Apple, to serwis i posiadanie wielu urządzeń, które ze sobą po prostu gadają. Jak popękała mi obudowa od iPada, to wymienili na nowy i nie chcieli starego.

Co do komputerów, to kiedyś była inna architektura CPU i zazdrościłem tej architektury (podobnie jak tej w stacjach roboczych Sun Ultra czy DEC Alpha :P)
Czas leci, stacje robocze odeszły do lamusa, a dziś Mac z Intelem na pokładzie. Ja się już tak technologią nie jaram, tylko staram patrzeć praktycznie i oceniając możliwości/cena, to nie widzę przewagi produktów Apple w stosunku do konkurencji. Oczywiście każdy ocenia po swojemu.

Dla mnie problemem był pierwszy kontakt z Makiem i brak prawego klawisza myszki :P

Ostatnio kolega poszedł na szkolenie jakieś i wziął swojego macbooka, odpalił enterprajs architekta, a w szkoleniu co chwilę "klikamy prawym klawiszem myszki i..."

5

bo jest za drogi? porządnie wykonany sprzęt musi troszkę kosztować

Nie rób sobie jaj Panie @antewasin, takie argumenty "pod włos" działają może na atechniczne ameby, ale tutaj musisz się trochę bardziej wysilić. Nie kupowanie Maca wynika jedynie ze zdrowego rozsądku i jest dowodem, że ludzie potrafią jeszcze myśleć sami za siebie. Zamist słuchać opinii kolegi kolegi i ludzi, którzy kupują maszynę za kilka tysięcy dolków żeby surfować po FB , posłuchaj ludzi <a href = >, którzy żyją z naprawiania tego badziewia.</a> Trik, na który dałeś się nabrać ma nawet swoję nazwę - Chivas Regal Effect.

0

@several: nie do końca rozumiem twierdzenia, że "nie kupowanie maca jest dowodem na to że ludzie potrafią jeszcze myśleć" :O stanowcze i odważne stwierdzenie

posiadałeś kiedyś macbooka?

0
azalut napisał(a):

@several: nie do końca rozumiem twierdzenia, że "nie kupowanie maca jest dowodem na to że ludzie potrafią jeszcze myśleć" :O stanowcze i odważne stwierdzenie

posiadałeś kiedyś macbooka?

@azalut Stanowcze twierdzenie, które poparłem filmem autorstwa człowieka, który żyje z faktu produkowania przez apple słabej jakości sprzętu. Do źródła nie zajrzałeś wnioskując po czasie odpowiedzie. Mógłbym wrzucić jeszcze kilka linków, dowodzących np. miernej obsługi klienta, oszukiwania klientów na rozszerzonej gwarancji, bezczelnej ignorancji problemów przez ich CEO itd itp. Ale nie wrzuce, bo musiałbym poświecić na to kilka chwil a nie wierząc przy tym w jakikolwiek efekt i które najpewniej też zostaną zignorowane, stracę tylko czas. Sam nie posiadałem maca bo nie potrzebowałem do niczego ich software'u. Jeśli chodzi o hardware to potrzebuje mieć go na poziomie przynajmniej przyzwoitym, co niestety dyskwalifikuje produkty apple.

0

Kto, poza .netowcami, preferuje windowsa o.O

1
Krzywy Pomidorek napisał(a):

Kto, poza .netowcami, preferuje windowsa o.O

ludzie którym nie chce się konfigurować linuxa?
do momentu życia win7/8.1 to spora grupa będzie ich używać, potem to albo kombinacja z win10, albo faktycznie linux

3

Zapominacie o jednej rzeczy - ciężko developować na linuxie i jednocześnie być top graczem w esporcie.

0

Ja na osobistym PC siedzę na Ubuntu od 10 lat i od jakiegoś czasu dość rzadko wchodzę w terminal. Jeśli już to w zasadzie tylko po to, by odpalić własne programy konsolowe (to akurat staje się coraz częściej, bo intensywnie pracuję nad jednym programem konsolowym). Bashowe skrypty piszę głównie na Windowsowych firmowych maszynach, a to dzięki temu, że zainstalowany jest tam Cygwin. Cygwin jednak jest znacznie mniej wygodny niż prawdziwy Linux. Ponadto serwery z aplikacjami które tworzymy w firmie stoją na Linuksach i Solarisach, a dostęp do nich jest przez SSH, więc siłą rzeczy obsługuje się je przez terminal.

0

@several: wystarczyła mi informacja, że nigdy takowego nie posiadałeś

filmu nie obejrzałem całego, bo jak zobaczyłem tytuł byłem niemal pewny, że filmów o identycznym tytule odnoszących się do laptopów nie-apple jest dużo więcej
ciężko mi komentować twoje nastawienie anty do apple. owszem, apple jest w pewnych kwestiach irytujące, ale jakość sprzętu i jego działanie jest nienaganne

gdybyśmy kierowali się tylko opiniami innych na jakiś temat mielibyśmy dowolne zdanie na dowolny temat, czyli brak zdania

2

To ze ktos czegos nie ma/nie uzywa nie znaczy ze tego nie lubi:)

Ja np. Nie mam ani Nissana GTR, ani Forda Mustanga, Ani nawet Corvetty ale to nie znaczy ze nie lubie tych samochodow.

1

@several: wystarczyła mi informacja, że nigdy takowego nie posiadałeś

Nie posiadałem, ale używałem, zawodowo i z ciekawości, powinienem o tym wcześniej wspomnieć. Strasznie starasz się zdyskredytować ten film, czyli miałem rację, nie ważne co tutaj napiszę wy i tak swoje. Ten film to nie opinie, tylko suche fakty przedstawiane przez człowieka który podpisuje się pod nim imieniem i nazwiskiem. Opinie pojawiają na podstawie tych faktów. I jeśli tak łatwo znaleźć podobny o innej firmie trzeba było wrzucić. Poniżej spis treści dla ułatwienia

1:01 - A1226/A1260 2007-2008 Macbook GPU failures, warranty service refusal
2:21 - A1226/A1260 2007-2008 Macbook Pro hinge/frame problem
3:16 - A1286 Macbook Pro - the "Unibody" myth, glued together pieces fall apart
4:58 - A1286/A1297 MCP power circuit failure due to poor buck converter design: C7771 issue
6:01 - iPhone 4 cellular placement fail
7:12 - iPhone 5 power button problem
7:27 - A1286 2010 Macbook Pro GPU kernel panics due to same buck converter defect from 2008/2009(this gives you a hint that apple engineers doesn't give a crap about engineering good products, same design flaw for three straight years)
10:04 - A1286 2011 Macbook Pro GPU failure, Apple gets sued over not addressing problem. 
11:43 - Apple gives out badly refurbished boards as warranty replacements for 2011 GPU failures.
13:06 - 2012 Retina Macbook Pro: another motherboard issue (U8900), due to poor soldering/manufacturing method on the GPU buck converter. 
14:46 - Mac Pro GPU failure (again).
16:27 - iPhone 6/6+ touchscreen issue due to structural issue. 
18:23 - SSD soldered straight into the motherboard+ chip that would kill the macbook, because a power line would short out to ground when the chip dies.
20:18 - 2016 Macbook keyboard reliability issue.
21:52 - 2016 Macbook Battery failure issue.
22:50 - A1278 Macbook Pro SATA cable failures(yes, really). 

I jeszcze cytat

azalut napisał(a):

pewnych kwestiach irytujące, ale jakość sprzętu i jego działanie jest nienaganne

Tak naprawdę to mi jest ciężko dyskutować z Twoją postawą pro-apple.

0

Tak naprawdę to mi jest ciężko dyskutować z Twoją postawą pro-apple.

:D akurat ja nie mam postawy pro-apple @several o czym już pisałem

Strasznie starasz się zdyskredytować ten film [...]

wspomniałem o nim w zaledwie jednym zdaniu

na moje oko to ty strasznie starasz się wszystkim udowodnić jakie macbooki są beznadziejne sprzętowo, nazywając osoby decydujące się na nie jak to było.. (scroll).. atechnologicznymi amebami, które nie maja zdrowego rozsądku i nie umieją myśleć same za siebie.
piszesz nam

Zamist słuchać opinii kolegi kolegi i ludzi [..]

a sam swoje zdanie opierasz na filmiku o wadliwym laptopie (których możnaby znaleźć multum zarówno o produktach apple jak i dell, microsoft, lenovo itd)

no ale nic.. każdy ma swoje zdanie i upodobania, szanuje że tak zaciekle bronisz swojego

0
azalut napisał(a):

na moje oko to ty strasznie starasz się wszystkim udowodnić jakie macbooki są beznadziejne sprzętowo, nazywając osoby decydujące się na nie jak to było.. (scroll).. atechnologicznymi amebami, > które nie maja zdrowego rozsądku i nie umieją myśleć same za siebie.

To przeskroluj jeszcze raz. Atechnicznymi amebami nazwałem ludzi, na których działają argumenty "nie kupujesz bo Cię nie stać", albo "drogi więcj dobry.".

a sam swoje zdanie opierasz na filmiku o wadliwym laptopie

Przynajmniej wiem, że go nie obejrzałeś. Ten film nie jest o niedziałającym laptopie, ale o tym jak apple przez wiele lat nie uczy się na swoich błędach i oszukuje klientów. Poza tym, ten film to miał być tylko przykład, znalazłbym jeszcze inne źródła. Ale niech będzie, wszyscy się mylą tylko użytkownicy apple mają rację, a te zbiorowe pozwy przeciwko apple to pewnie wynajęci przez rząd rosyjski hindusi.

Wystarczy już, EOT.

0

też inna sprawa, czy maka można rozpatrywać jako lapka w pełni mobilnego w stylu wrzucam do torby i idę na autobus, zważywszy cenę za którą kupisz ultrabooka, laptopa gamingowego i stacjonarny z monitorem i jeszcze może nawet zostanie, więc właściciele mają syndrom posiadaczy drogich smartfonów, czyli kupują a potem płaczą nad każdą ryską, może też dziwić brak szyfrowania sprzętowego, coś na wzór drivelock w hp

4

Myślę, że warto wspomnieć o tym że Mac-a nie kupuje się z racjonalnych powodów.
Podobnie jak ferrari czy lambo.
Po prostu jak kogoś stać, potrafi się dostosować do innego interfejsu albo niewiele kompa używa, ale zależy mu na wyglądzie, to kupuje Mac-a.
A standardowy użytkownik PC/Linux czy Windows będzie się pukał w czoło i to się raczej nigdy nie zmieni.

Póki co w piątek wyszedł Linux Mint 19 - taki Linuks w którym używasz konsoli tylko jeśli chcesz.

0

Jakie są zalety maca i linuxa, i dlaczego powinienem wybrać windowsa?

0

@WeiXiao
moje doswiadczenia są takie:

Za linuxem:
darmowy, dużo możliwosci wyboru + konfiguracji, ale potrafi sie sypnąć w najmniej odpowiednim momencie
Za macem:
(jako laptop) wygląd, wykonanie, pozespoły (system) predkosc działania, przyjemnosc uzytkownia. minus - wysoka cena, a system do zastosowań nie-zawodowych czasem najzwyczajniej wk!@#wia :)
Za windowsem:
stosunkowo nie drogi sprzęt, win10 jest całkiem w porządku (choć niektóre zmiany mnie zszokowały negatywnie), jak dobrze kupisz posłuzy dlugie lata, do pracy nie-zawodowej sprawdza się super. minusy - różnie z jakością zarówno sprzętu jak i systemu, "usability windowsowe", do spraw zawodowych bywa różnie z wygodą (choćby brak rozsądnego wbudowanego terminala i konieczność instalowania czegos z zewnątrz)

Wybór chyba zależy od charakteru i wymagań

2

Jakie są zalety maca i linuxa, i dlaczego powinienem wybrać windowsa?

Powyższe w zasadzie nic nie odróżnia ( to samo g**no w innym sreberku) więc żeby stało się zadość twojemu pytaniu musimy zobaczyć jakie wartości reprezentują te systemy - w tym wypadku ich twórcy. I tak:

  • Steve Jobs - zwykły cyniczny sprzedawca (o semickim pochodzeniu i niejasnej genealogii) który skorzystał z szansy i wbił się na nowo powstający rynek przenosząc w niego zwykłe praktyki z sieci fastfoodów
  • Linus Torvalds - nerd z przerostem ego (ocierający się o buca), mający problemy z rozumieniem biznesu i jego wymagań którego jedynym śladem jest nazwanie przez siebie kernela i umożliwienie zarabiania na nim przez innych bez ponoszenia kosztów
  • Bill Gates - nerd z talentem do biznesu pochodzący z uznanej rodziny amerykańskich WASPów, potrafiący zarządzać zespołem i rozumiejący potrzeby biznesu, potrafiący korzystać z znajomości prawa by stworzyć model biznesowy gwarantujący firmie środki na R&D z jednej strony a z drugiej tani produkt dla klienta i elastyczność w podejściu do niego. Człowiek który skomputeryzował gospodarkę.

Tak więc widzisz - wybierasz między domokrążcą, dziwakiem a człowiekiem z którym z chęcią robiłbyś interesy :]

0

Linus Torvalds - nerd z przerostem ego (ocierający się o buca), mający problemy z rozumieniem biznesu i jego wymagań którego jedynym śladem jest nazwanie przez siebie kernela i umożliwienie zarabiania na nim przez innych bez ponoszenia kosztów

No jest w tym dużo prawdy. Wielki szacun za uruchomienie całej tej linuksowej machiny, to jedno ale gość ma ego większe niż Duke Nukem. O ile w kontekście Duke'a było to fajne o tyle w kontekście Linusa jest wielokroć żałosne.

0

Mam kolegę, który 3 lata temu dostał firmowego Maca. Przez pierwsze pół roku zachwycał się nim i namawiał innych, żeby kolejnego też wzięli Maca a nie Della (u nas jest wybór pomiędzy MBP a Dell Precision). Po 2 latach ja zmieniałem sprzęt i rozważałem MBP. Zapytałem kolegi, jak tam jego Mac. No i zdziwienie - jako główny powód aby nie kupować Maca podał wysoką awaryjność akcesoriów:

  • 2 razy awaria zasilacza
  • 3 razy ukręcił przejściówki
  • zapchany układ chłodzenia i konieczność oddawania do serwisu na czyszczenie

Dla porównania - innemu koledze w tym czasie padł układ zasilania w Precisionie.

Wnioski: każdy sprzęt się czasem psuje i to że Apple ma mniejszą awaryjność to jest tylko mit. Większość komponentów jest produkowana w tym samym procesie technologicznym do MBP do i innych laptopów, więc nie ma żadnych powodów, aby u Apple były lepsze. Natomiast pewne komponenty jak np. klawiatury są unikatowe w MBP ale niekoniecznie lepsze, bo mają błędy projektowe niespotykane nigdzie indziej ;)

Np. procesory, pamięci, układy grafiki, układy WiFi - Apple nie robi ich swoich tylko kupuje z dokładnie tego samego źródła co Dell, HP, Asus itp.

A układy zasilania oraz jakość połączeń na płycie są chyba piętą achillesową laptopów. Być może dążenie do zmniejszenia wagi i wymiarów ma z tym jakiś związek.

1

@aurel:
odpowiem ci postem bo za długi komentarz :)

em.. uznaje, powiedzmy. powershell może faktycznie bardzo dużo, ale mam wrażenie, że jest niszowy. znaczy - na windowsie go użyjesz, ale na żadnym innym systemie polecenia czy podejście nie jest nawet podobne. wiedza do użycia tylko pod windowsy.
natomiast terminale takie unixowe jak na linuxach czy osx zdaje się być dużo bardziej praktyczny, bo elastyczniejszy

ale moja opinia moze wynikac z tego ze jestem javowcem, a nie np swift devem ;) przyzwyczaiłem się do przenośności i nie martwienie się o tym na jakim systemie pracuje

0

O niee OSX, to takie Ubuntu, z tym że zasyfione do takiego stopnia, że nic z tym nie da się zrobić.

Ich notebooki są stosunkowo drogie i nieprzyjazne dla użytkownika (specyficzne rozwiązania - system, interfejsy zew. itd).
Wiele lat temu mogli zachęcić wykonaniem i designem, ale teraz pełno konkurencji dookoła.

Moim zdaniem w kategorii notebooków Microsft sprzedaje teraz najwięcej SWAG-u.

0

Ja od 1989 roku koduję w assemblerze i mam wielki sentyment do AmigaOS od 1.3 do 3.1 oraz do Macintosha LCII na którym miałem informatykę w liceum :) Poziom braku edukacji w aspekcie historii "starych" komputerów jest w Polsce porażający.Dopiero programy OpenSource otwarły oczy niedowiarkom i popsuły im dobre samopoczucie.

2
azalut napisał(a):

stosunkowo nie drogi sprzęt, win10 jest całkiem w porządku (choć niektóre zmiany mnie zszokowały negatywnie), jak dobrze kupisz posłuzy dlugie lata, do pracy nie-zawodowej sprawdza się super. minusy - różnie z jakością zarówno sprzętu jak i systemu, "usability windowsowe", do spraw zawodowych bywa różnie z wygodą (choćby brak rozsądnego wbudowanego terminala i konieczność instalowania czegos z zewnątrz)

10 może byłaby spoko, gdyby nie trzeba było spędzić pół dnia na wyłączanie całego bajzlu pod spodem.

Przecież na win7 na czysto to masz z 30-40 procesów odpalonych, a na 10 z 70? xD

SuperSkypeHelper, SmartAsFuckScreenManager, WeirdAssShortName itd co to **** jest

Dodatkowo, że 10 dała aplikacjom możliwość rzucania tych powiadomień czy innego upierdliwego badziewia Java is ready to update!

No, ale pewnie da się to wszystko wyłączyć, więc ujdzie :> Jedynie brakuje mi z win7 Aero (win+tab) i manager zadań jest przejrzystszy na win7 tak moim zdaniem, ale brakuje mu wykresów z 10.

aero peek

0
vpiotr napisał(a):

Szczerze to jak widzę programistę z Makiem to mam trochę wrażenie że mam do czynienia z przynajmniej pół-ignorantem.
Tzn. może gość jest geniuszem w algorytmach, JVM czy tam Pythonie, ale na programowaniu systemowym czy hardwarze to on się raczej nie zna.

Spotkałem na paru confach security gości, co hakują/modują BIOSy, procki intela czy inne zmyślne chipy do których asemblera nieraz trzeba sobie zgadywać, takim tworem co zwie się oscyloskop.

Używają maków, mało tego, niektóre te chipy, to oni, bezczelni, podłączają do makówek... ale dzięki wypowiedzi wyżej teraz wiem, że to na pewno zasłona dymna! Dobrze się kamulfują, skubańce, pół-ignoranty!

0

Proszę sobie zobaczyć jak działają "zamknięte" systemy operacyjne a polecam Workbench(AmigaOS) i zobaczyć na czym naprawdę polega multitasking :)

1

Obecnie mam najnowszego macbook pro, wczesniej macbook air. Dostałem je jako służbowy sprzęt, tworzę na androida i Java, do tego nadaje się świetnie, podobnie jak do przeglądania internetu. Jednak wszystko inne to droga przez mękę.
Dodatkowo Nowy pro ma fatalną klawiaturę, non stop zacina się jakiś przycisk, raz był to średnik, raz litera A itd. Raz mi z tego powodu wymieniali maca i drugi mac to samo...
Strasznie jest to uciążliwe. Ma rowniez problem z hdmi do wielu monitorow(!) Przez co czcionki są rozmazane. Problem dotyczy również podpięcie do Ethernet po kablu, przejściówka potrafi się grzać i rozlacza. Do tego usb-c szybko nabiera luzow i kable wypadają:/
Sam bym w życiu nie kupił maca, ale skoro mam go jako służbowy to jest ok, ale na pewno nie jest warty 12k płn....

0

Swego czasu długo się zastanawiałem nad kupnem MacBook Pro, kusiło mnie to że jest cichy i szybki. System operacyjny nie robi na mnie wrażenia, preferuję linuxa. Popatrzyłem jak się pracuje znajomym i z moich obserwacji wyniki, jest cichy, ale pod większym obciążeniem nie dość że jest głośny to jeszcze strasznie się nagrzewa, ale nadal jest szybki. Koniec końców nie kupiłem MacBook tylko Della z najnowszej serii, wszystkie podzespoły mocniejsze a cena w granicach 5k zamiast 15k. Pracuje mi się na nim bardzo dobrze, jedynie bateria trzyma koło 6h przy pracy na wirtualce, w Mac'u pewnie koło 10h.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1