Coś do wiercenia

0

Cześć

Nie samymi komputerami człowiek żyje:) Poszukuje dobrej wiertarki w jakimś rozsądnym budżecie, aby wystarczyło na samą wiertarkę i zakup kilku browarów na czas wiercenia, coby robota lepiej szła:) Jakieś doświadczenia w temacie, czego unikać, a na co uwagę zwrócić?

Pozdro

@Do Admina: Jeżeli wątek nie nadaje się na forum to proszę o usunięcie go.

0

250-300 PLN

0

W czym chcesz wiercić? Na male wiercenie wystarczą nawet te z biedronki, ale jak zamierzasz często jej używac a nie sporadycznie to rozejrzał bym się za czymś porządnym np. z Hilti

0

Wiercić ale gdzie, w drewnie?

Ściana też nie każda jest taka sama - karton-gips, stuletnia cegła a PRLowska zbrojona wielka płyta to zupełnie różne klasy trudności.

0

Kup coś najtańszego na SDS'a z opcją kucia i do tego redukcje na zwykłe wiertła. W 200zl powinieneś sie zmieścić.

1

Ja kupiłem coś takiego i działa już 2 lata, ale głównie do płytek, pustaków i drewna używałem, no i raczej sporadycznie.

Czy to jest wybór dla Ciebie to już zależy w czym chcesz wiercić i jak często.
Jak chesz wiercić mało i głównie w drewnie, to lepiej wziąć z mniejszą mocą ale lekką i za różnicę dokupić wierteł.
Na jednorazowy remont wielkiej płyty gdzie beton i zbrojenia to podstawa lepiej kup pierwszego lepszego noname i dobre wiertło.
Pzzebiciowe wiertła do betonu zbrojonego od bosha są świetne, ale samo wiertło przekracza budżet, no i raz możesz się przemęczyć z jakimś słabszym.

Zwróć tylko uwagę na to, że:

  • Do twardego metalu tego typu wiertarki się nie nadają nawet z komaltowymi wiertłami, bo obroty za wysokie i nie ma jak docisnąć. Do takich rzeczy kolumnowe jednak rządzą, a w tej cenie koumnowa to będzie straszny badziew.
  • Od samej wiertarki często ważniejsze są dobre wiertła, no i dobrze dobrane.
  • Ważnym, ale pomijanym parametrem jest faktyczna moc na niskich obrotach. W wiertarkach ręcznych ta moc bardzo przy niskich obrotach spada.

Czego unikać:

  • Einhela, bo będziesz musiał szczotki zmieniać co chwilę, ale to może tylko ojciec miał taki problem.
  • Takich które są w bardzo atrakcyjnej cenie w porównaniu do reszty o podobnych parametrach.

Samo wiercenie:

  • Nie szalej z obrotami, bo spalisz/powykręcasz wiertła
  • Do twardych rzeczy używaj smarowania żeby wiertło wytrzymało dłużej, ale i żeby lepiej się wierciło.
0

@kzkzg:
Zgadza się.
Ja nie mam betonu tylko właśnie płytki, pustaki i drewno.
Wziąłem większą moc bo chciałem piwuercić s takich stalowych elementach, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że do tego o niebo lepsze są kolumnowe.

0

Ja mam Bosch PSB 530 RE. Do zastosowań domowych (mocowanie mebli do ścian, wieszanie lamp, otwór na baterię w blacie kuchennym) wystarcza.

0

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Obadam te wiertarki. Będę wiercił głównie w ścianach z cegły, sporadycznie w ścianach nośnych czy drewnie.

0

Ale to też zależy z jakiej cegły, jest różnica miedzy dziurawką, silką a szamotową.

0

ja będę zamawiał w najbliższym czasie coś takiego https://www.ceneo.pl/28695397 . Jeśli będziesz kupował z udarem to dla własnego zdrowia psychicznego poszukaj takich z udarem pneumatycznym a nie mechanicznym (kulka i tarcza z wgłębieniami) bo te mechaniczne to szlag trafi zanim się zorientujesz.

0

Cokolwiek byle miało udar pneumatyczny. Udar zębatkowy to porażka.

Mój ojciec miał kiedyś zębatkową Boscha. Do drewna / metalu była ok, ale pamiętam jak trzy otwory w żelbecie (wielka płyta) wiercilismy pół dnia. Przez to wiele lat żyłem w przekonaniu, że wielka płyta jest strasznie twarda i że nie da się w niej wiercić. Potem kupiłem sobie pneumatycznego Kressa i wchodził w tę samą wielką płytę jak w masło. Odtąd jak ojciec coś wierci, to zawsze pożycza. :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1