Kilka pytań o b2b

Odpowiedz Nowy wątek
2017-07-13 16:54
1

Wielu z Was ma długie doświadczenia z taką formą zatrudnienia.
Zanim wyślę umowę do prawnika powiedzcie proszę o:

  1. Lepiej wynagrodzenie płatne ryczałtem czy godzinowo?
  2. Jak macie zdefiniowana ilość godzin pracy? Jakiś przedzial czy 176 /mięs.?
  3. Jak macie zdefiniowany urlop tzn. Płatna przerwę w świadczeniu usług?
  4. Jak to jest z odpowiedIalnscia? W sytuacji gdy firma która wam daje kontrakt robi outsourcing dla firm klientów. I ty robisz aplikacje dla tych klientów na zlecenie tej twojej firmy?

Pozostało 580 znaków

2017-07-17 22:17
Brunatny Szczur
0

@hauleth: ee o co chodzi z tym śledzeniem czasu pracy? Jestem na kontraktach już parę lat i nikt mnie nie rozliczał z godzin. Robię swoje, czasem 6, czasem 7 godzin dziennie i tyle. Na kontrakcie mam stawkę stałą + płatny urlop.

Pozostało 580 znaków

2017-07-20 09:16
Zimny Terrorysta
0

Kontrola czasu pracy została wprowadzona w tym roku po to żeby rząd mógł wyłapać takich ludzi na b2b którzy zarabiają mniej niż minimalna krajowa i powiedzieć im że łamią prawo bo nie można zarabiaż mniej niż minimalna nawet jeżeli sam jesteś swoim pracodawcą - można wygooglować, dlatego teraz każdy ma obowiązek prowadzić codziennie godzinowa ewidencję czasu pracy (sic!) nigdzie się tego nie przesyła ani nie składa ale trzeba mieć choćby na wypadek kontroli.

Pozostało 580 znaków

2017-07-20 09:37
1
Zimny Terrorysta napisał(a):

Kontrola czasu pracy została wprowadzona w tym roku po to żeby rząd mógł wyłapać takich ludzi na b2b którzy zarabiają mniej niż minimalna krajowa i powiedzieć im że łamią prawo bo nie można zarabiaż mniej niż minimalna nawet jeżeli sam jesteś swoim pracodawcą

Nie chodzi o to, że oni łamią prawo, lecz o pracodawców zmuszających słabo opłacanych pracowników (np. ochroniarzy albo sprzątaczki) do samozatrudnienia, aby potem płacić im mniej niż minimalna.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0